Zgłosuj na książki roku 2017

Darkańskie opowieści

Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
978-83-7805-124-4
Sue

"Darkańskie opowieści" to debiutancki zbiór opowiadań Autorki. Opowiadania inspirowane między innymi twórczością Edgara Allana Poego przeniosą czytelnika gdzieś na granicę światów - tego realnego, namacalnego i tego metafizycznego, w który nie wszyscy wierzą. Oniryczna atmosfera, oryginalni bohaterowie i plastyczne, sugestywne opisy niezaprzeczalnie stanowią wartość same w sobie, jednak często...

"Darkańskie opowieści" to debiutancki zbiór opowiadań Autorki.
Opowiadania inspirowane między innymi twórczością Edgara Allana Poego przeniosą czytelnika gdzieś na granicę światów - tego realnego, namacalnego i tego metafizycznego, w który nie wszyscy wierzą. Oniryczna atmosfera, oryginalni bohaterowie i plastyczne, sugestywne opisy niezaprzeczalnie stanowią wartość same w sobie, jednak często są tylko tłem dla głębszego przesłania, nad którym warto zatrzymać się na dłużej.

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: źródło własne

Anne18 | 2012-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2012

Niewielu współczesnych polskich twórców decyduje się zadebiutować zbiorem opowiadań. Na ten ryzykowny krok zdecydowała się Anna Maria Rękoś. Autorka już w pierwszym fragmencie swojego tomiku opowiada o podróży do niezwykłej krainy. Darkania to miejsce , które najprawdopodobniej znajduje się w ludzkich umysłach i podświadomości. Dotrzeć tam piekielnie trudno a powrócić mogą tylko nieliczni. Pisarka zawiadamia iż jej ta sztuka jednak się udała. Teraz chce opowiedzieć o tym co udało się zobaczyć spisać i zrozumieć. To zakątek który bardzo trudno jednoznacznie zlokalizować. Jedno jest pewne : Znajduje się on na granicy dwóch światów realnego oraz tego metafizycznego w , którego istnienie nie wszyscy wierzą. Tematyka utworów jest oryginalna i jak na początek literackiej drogi trudna. Pisarka pyta o sens istotę miłości . Namawia do tego aby zastanowić się czy takie uczucie istnieje naprawdę?. Być może jest ono tylko wytworem ludzkiej wyobraźni, ostatnią deską ratunku , lub "...

OkiemMK | 2014-10-11

Darkańskie opowieści to zbiór 14 debiutanckich opowiadań A.M. Rękoś, które jak czytamy w opisie, inspirowane są twórczością, między innymi E.A. Poe. Nie jestem, aż tak dobrze zaznajomiona z jego dorobkiem, więc mogę napisać jedynie, iż niektóre z nich mają mroczniejszy klimat, który występuje u Poego - choćby Serce dla Frankensteina - osobliwe opowiadanie czy Tajemnicze okno opowiedziane przez Trupinkę, które mimo mroczniejszego początku miało pozytywny wydźwięk. Opowiadania traktują o ludzkich zachowaniach, uczuciach oraz przewrotności losu. Bohaterowie to m.in. okrutne kobiety, czy mężczyźni bez serca. Darkańskie opowieści nawiązują także w wielu momentach do miłości, a właściwie jej złudności i nieszczęścia, jakie sprowadza na bohaterów. W opowiadaniach Przyjaźń czy Miłość to placebo to właśnie przyjaźń góruje nad miłością, a miłość traktowana jest niczym uczucie, którego w rzeczywistości nie ma.
Zbiór jest zdecydowanie eklektyczny. Widać, iż autorka czerpała z różnych źródeł,...

Julia | 2013-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2013

Skusiłam się na ten tomik bez zastanowienia. Może ze względu na opis ? 'Inspirowane między innymi twórczością Edgara Allana Poego...' Jakoś nie czułam tu tego. Ani trochę.
Niektóre opowieści mnie zaciekawiły i z przyjemnością będę do nich wracać. Są też takie,które wydały mi się zupełnie infantylne. Jednak w tych,które mi się podobały znalazłam cząstkę siebie. Autorka ma naprawdę bujną wyobraźnię.
Moim zdaniem warto przeczytać,jeśli ktoś lubi takie klimaty,albo i nie ;)
Polecam.

JustinneAnna | 2013-02-17