Nowe Kino Szwedzkie

Wydawnictwo: Ha!art
978-83-614-0761-4
kuldi

W ostatniej dekadzie szwedzki przemysł filmowy uległ znaczącym przekształceniom. Zmienił się układ sił produkcji filmowej, a dzięki rozwojowi technologicznemu pojawiły się nowe firmy producenckie i nowi reżyserzy. Wszystko to wpłynęło na dobór opowiadanych historii i formalną stronę filmów. W książce "Nowe kino szwedzkie" Hynek Pallas przygląda się owym zmianom, prezentując i komentując twórczość najciekawszych reżyserów. W tomie omówione zostały filmy pełno- i krótkometrażowe, dokumenty, a także filmy dla dzieci, kryminały oraz problem inności w nowym kinie szwedzkim. W rozdziale o filmie pełnometrażowym autor przedstawia sylwetki twórców takich jak Roy Andersson (autor filmów "Pieśni z drugiego piętra" z 2000 roku i "Do ciebie, człowieku" z 2007), Lukas Moodysson ("Fucking Amal" z 1998, "Lilja 4-ever" z 2002, "Dziura w sercu" z 2004 czy "Container" z 2006), Tomas Alfredson ("Cztery odcienie brązu" z 2004, "Pozwól mi wejść" z 2008) czy Jens Jonsson ("Król ping-ponga" z 2008). Całość uzupełniona została serią wywiadów autora z młodymi szwedzkimi filmowcami, producentami i dystrybutorami.

źródło opisu: http://www.nowehoryzonty.pl/sklepOpis.do?id=199

| 2016-06-28

Przybliża czytelnikowi działanie szwedzkiej kinematografii praktycznie od samego powstania.