Orsza 1514

2014-01-01
831109134X
wojskowość staropolska wojny z Rosją

Akceptowalna.

Jej największym plusem jest opis zagadnień militarnych. 1/3 książki dotyczy wojskowości. Gigantycznych reform jakie zaszły w wieku XV i początku wieku XVI (profesjonalizacja armii, przywrócenie piechoty do łask, dominacja długiej broni drzewcowej, broni palnej oraz artylerii).

Mamy bardzo długi rozdział o wojsku polskim i rodzajach formacji, armii litewskiej i siłą zbrojnym Rusi. Nie brakuje także opisów uzbrojenia.

To wszystko nie jest niestety standardem w HBkach.

Zatem jeżeli ktoś chce w przystępny sposób dowiedzieć się jak wyglądała renesansowa armia - będzie zachwycony.

Reszta jest co najwyżej poprawna. Nie wiem po co taki długi opis związany z jagiellońskimi planami wobec Czech i Węgier. Wyprawy antytureckie (przez tereny Mołdawii) też zajmują dużo miejsca, a nie są zbyt bardzo związane z konfliktem litewsko-polsko-ruskim. Mongołowie (a raczej Tatarzy)... są ok bo wywierali wpływ na walczące strony.

O bitwie pod Orszą i samej kampanii jest mało ALE na szczęście wystarczająco. Zwięźle, z dobrą mapką pola bitwy.

Akceptowalna.

Mamy bardzo długi rozdział o wojsku polskim i rodzajach formacji, armii...

Tytuł chaotyczny i nie na temat. Bardzo ciekawą bitwę opisano jedynie na kilku stronach. Większość publikacji zajmuje fatalny stylistycznie opis polityki wschodniej i wojskowości za czasów Jagiellonów. Wydawca wyraźnie poskąpił też na korektę, bo liczba literówek i błędów jest olbrzymia.

Publikacja skupia się na opisie wojskowości Jagiellonów w XVI niż na samej bitwie i konflikcie z Moskalami. Autor poświecił bitwie tylko kilka stron. 6 gwiazdek za ciekawy opracowanie historii Polski i Litwy na przełomie XV i XVI wieku

• Historyczne Bitwy
  • Historyczne bitwy