Powstanie'44 w komiksie. Antologia prac konkursowych 2010 - Morowe panny

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Antologia komiksu polskiego". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Egmont Polska
978-83-237-4680-5
powstanie warszawskie, 1944
komiksy
A--

Kolejna 3. już antologia prac wyróżnionych w konkursie komiksowym zorganizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego w 2010 roku. Tematem i inspiracją tej edycji konkursu były "morowe panny", czyli dziewczęta i kobiety, którym przyszło przeżyć Powstanie Warszawskie. Bohaterkami prac są kobiety biorące udział w walce na pierwszej linii frontu, łączniczki i sanitariuszki, ale także żony i matki codziennie drżące o los najbliższych, podejmujące walkę o przetrwanie rodziny.
W antologii jak zawsze znalazły się wszystkie prace nagrodzone oraz wyróżnione przez jury i muzeum oraz wybrane komiksy, które są tak ciekawe, iż uznano, że warto je zamieścić w niniejszej antologii.
Pieczę artystyczną nad konkursem jak co roku sprawował Przemysław "Trust" Truściński, a jury tradycyjnie obradowało pod czujnym okiem nestora komiksu Papcia Chmiela.
Na czarno-białych zdjęciach widzimy je młode i uśmiechnięte, często w mundurach, z bronią w ręku. Albo w polowym szpitalu, gdy pochylają się nad rannymi żołnierzami. Albo kiedy gotują dla swoich chłopców zupę w wielkich kotłach. Lub gdy płaczą nad ciałami i modlą się.
Kobiety w czasie Powstania Warszawskiego. Babcie, matki, żony, siostry, córki. Najstarsze z nich, wtedy w 1944 roku, mogły jeszcze pamiętać czasy Powstania Styczniowego. Najmłodsze, ówczesne dzieci, dziś mają 7080 lat. Wciąż mamy szansę na rozmowę z nimi i posłuchanie ich opowieści.[...]
Jak w dwóch poprzednich latach, tak i w tym roku z konkursowych prac powstała wspaniała książka.
Zapraszam do lektury.
Tomasz Kołodziejczak