Ismailici. Zarys Historii

Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog
8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
A Short History of the Ismailis: Traditions of a Muslim Community
historia

Ismailici to ugrupowanie muzułmańskie, które w VIII w. wyodrębniło się z szyizmu. Przez całe stulecia wiadomości o nim czerpano jedynie z relacji wrogich im autorów sunnickich oraz kronik krzyżowców, dlatego nauczanie i praktyki tej społeczności obrosły mitami i legendami (opowieść o asasynach podległych Starcowi z Gór). Odkrycie w pierwszej połowie XX w. licznych materiałów źródłowych,...

Odkrycie w pierwszej połowie XX w. licznych materiałów źródłowych, zachowanych w prywatnych kolekcjach, nadało nowy wymiar badaniom nad rolą i znaczeniem ismailitów w dziejach islamu. F. Daftary, na podstawie rzetelnej analizy naukowej dostępnych źródeł, przedstawia fascynujący obraz dramatycznej historii tego ugrupowania, w której okresy prześladowań i wewnętrznych schizm przeplatały się z wiekami potęgi i rozwoju, m.in. przebieg kształtowania się doktryny, państwo Fatymidów w Afryce Północnej i Egipcie (X-XII w.), wspólnotę perskich wyznawców skupionych wokół ośrodka w twierdzy Alamut (XI-XIII w.), a po jej zniszczeniu proces wyłaniania się współczesnych form ruchu (m.in. społeczności chodżów pod przywództwem Aga Khanów). Autor przybliża także skomplikowane i okrywane tajemnicą zasady wiary, zwłaszcza ezoteryzm i oczekiwanie na przyjście mesjasza-mahdiego, oraz omawia twórczość wybitnych myślicieli ismailickich.

źródło opisu: Okładka książki

źródło okładki: Anna Gogolewska

| 2012-03-08

Ciekawa książka na temat jednej z bardziej wpływowych w średniowieczu organizacji religijnych tzw. Asasynów, wobec której snute były mity i legendy jakoby byli zabójcami królów i ważnych osób na całym świecie. Dr Daftary szczegółowo opisuje historyczne wydarzenia w dziejach zakonu Ismailitów na przestrzeni wieków od początku w VIIIw. do dziejów współczesnych, przedstawicieli tej religii w czasach zamierzchłych jak i ówczesnych jej przeywódców, którzy obecnie zakładają fundacje, uniwersytety w krajach arabskich i afrykańskich. Świetna książka, polecam wszystkim osobom zainteresowanym innymi kulturami. Zainteresowałem się nimi kiedy doszukałem się oldskulowych metod opracowywanych w średniowieczu w różnych zakątkach świata. Między innymi w Iranie w górach na północ od Teheranu gdzie jakoby miał mieć swoją siedzibę Starzec z Gór.

Eszem | 2014-09-17
Maciej | 2018-08-08