Czerwone i czarne

8372205698
typ
papier
Ewa
6,67 (1130 ocen i 52 opinie)

Opis książki

Powieść psychologiczno-obyczajowa okresu francuskiej Restauracji.Młody,ambitny i inteligentny,acz pochodzący z biednej rodziny bohater, bezwzględnie i z wyrachowaniem dąży do osiągnięcia kariery.

źródło opisu: własne

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Carles | 2015-03-12

Ciekawa fabuła. Wymagająca i wciąga powoli. Zmusza do ocen i wartościowania. Zabiera w podróż po meandrach miłości, obłudy, aspiracji i kompleksów. Z równym powodzeniem zabiera w podróż po ciekawej XIX-wiecznej Francji. Obie podróże interesujące.
To jedna z tych powieści, w której "budowany" jest cały świat, po to tylko, by pokazać jedną ważną historię. Używając trywialnego określenia - chodzi o miłosny trójkąt - ale książka nie jest li tylko romansem. To raczej dzieło psychologiczno - obyczajowe. Trójkąt, w który wikła się główny bohater, pchany i żądzą i obłudą, okazuje się pułapką. I on zaczyna zachowywać się jak szczur w klatce, który w stresie pokazuje inne oblicze.
Książkę trudno mi się czytało. Ale spędzone z nią godziny były bardzo intrygujące. Proszę uważać na pierwsze rozdziały: są jak gruntowanie płótna przed malowaniem "Słoneczników".

kroofy | 2013-08-28

Po przebrnięciu początku, powieść czyta się świetnie. Można powiedzieć wysokiej klasy romansidło z historią w tle.
Stendhal zachwyca, momentami irytuje lub przynudza, ale tak czy inaczej wzbudza emocje. Potrafił stworzyć dobre rysy postaci, wobec których nie da się przejść obojętnie.
Warto przeczytać.

Wiele sobie po lekturze Stendhala obiecywałem, a skończyło się na dosyć bolesnym rozczarowaniu. Przy czytaniu przyszło mi do głowy bardzo dziwaczne porównanie, które można odebrać jako niemal bluźnierstwo, ale w moich oczach ma jakiś pokręcony sens.
Ze Stendhalem jest jak z Ozzym Osbournem- obaj mają dla rzeszy fanów status wręcz ikoniczny, co jest o tyle niewytłumaczalne, że Ozzy nie umie śpiewać, a Stendhal na tle innych francuskich twórców, jest najwyżej średnim pisarzem.
Książka opowiada historię Juliana Sorela- młodego syna cieśli, przy tym fanatycznego zwolennika Napoleona, który dzięki swej niezwykłej pamięci, egoizmowi i potwornej ambicji, wspina się po szczeblach drabiny społecznej, dostępując coraz poważniejszych zaszczytów. Musi sobie poradzić z histeryczną wręcz miłością dwóch kobiet i powstrzymywać wewnętrzny gniew „uciskanego” parweniusza, podczas kontaktów z przedstawicielami znienawidzonej szlachty, których sam zaczyna coraz bardziej przypominać.
Ciężko cokolwiek...

Książkę Czerwone i Czarne Stendhala czytałam bardzo dawno temu, chyba jeszcze jako nastolatka, nie pamiętam już dokładnie jej treści, ale pamiętam, że bardzo mi się podobała...

boziaczek | 2012-06-16

Bardzo dobra powieść psychologiczna. Nie tylko dla miłośników literatury francuskiej.

kryptonite | 2011-10-20
Przeczytana: 21 października 2011

Książka, mimo tego, że napisana w XIX wieku, poraziła mnie swoją aktualnością, głównie dotyczącą Kościoła. Czytając ją, doszłam do wniosku, że ludzie przez te lata prawie się nie zmienili. Za to chylę czoło przed geniuszem Stendhala.
Co do głównego bohatera, miałam do niego dziwne uczucia - raz współczułam mu, innym razem wściekałam się za jego postępowanie.
Myślę, że takie osoby jak Julian Storel nadal są w naszym społeczeństwie. Tylko ich koniec bywa zupełnie inny.
'Czerwone i czarne' czyta się niezwykle dobrze, tylko pierwsze rozdziały były ciężkie, trochę niezrozumiałe. Warto znać tę powieść.

Marta | 2014-03-09
Przeczytana: 07 marca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tytuł tej pozycji przewijał się przez wiele czytanych przeze mnie książek, zupełnie ze sobą niezwiązanych. Zabrałam się za nią w ramach przygotowania do konkursu, nie mając nawet pojęcia, o czym jest - w kwestii postrzegania tej książki jako klasyki zaufałam mojej mamie, zresztą okładka mówi sama za siebie.
Głównym bohaterem jest Julian - syn cieśli z aspiracjami na zostanie księdzem. Zna na pamięć Biblię, przyjaźni się z proboszczem i wybiera się do seminarium. Na drodze staje mu jednak praca - zostaje łacinnikiem w domu państwa de Renal, gdzie przy okazji przeżywa gorący romans z panią domu. Po rozesłaniu plotek przez pokojówkę Julian w końcu wyjeżdża do seminarium. Jest niemal zamknięty pod kluczem przez prawie rok, po czym otrzymuje ofertę pracy jako sekretarz u markiza de la Mole w Paryżu. W domu tym również nawiązuje romans, tym razem z córką margrabiego Matyldą. Następnie Matylda zachodzi w ciążę, markiz w ostatniej chwili odmawia zgody na ślub po liście pani de Renal,...

Kazik | 2012-09-04
Na półkach: Przeczytane, Francuska
Przeczytana: 04 września 2012

Francja, wiek XIX, urokliwa dziura na prowincji znana jako Verriéres. Życie tam mija spokojnie - biedota dogorywa albo umiera, mieszczaństwo obrasta w tłuszczyk, gazety stronnictw wszelakich toczą swoje małe wojenki, wyższe sfery na przemian się nudzą i ekscytują małymi intryżkami. W tej to właśnie mieścinie żyje sobie niejaki Julian Sorel, syn cieśli. Ponieważ w porównaniu do braci jest chuchrem, w dodatku chuchrem umiejącym łacinę, rodzina usilnie stara się pozbyć, a miejscowy ksiądz dostrzega w nim potencjał na sprawnego kaznodzieję. Choć Julian gwiżdże na religię, zdaje sobie sprawę z zamożności duchowieństwa i z czystego wyrachowania wkracza na kapłańską ścieżkę kariery. Nim jednak uda się do seminarium, otrzyma posadę nauczyciela u mera, którego żona okaże się być bardzo zainteresowana nowym domownikiem...

"Niech mnie Bóg strzeże od przesady.", powiedział z patosem Julian.
"Niech mnie Bóg strzeże od dalszego czytania tych bzdetów.", wyburczała z irytacją Kazik.

Od czego by...

alouette | 2013-11-14

Zabierając się do książki "Czerwone i czarne" byłam nieco uprzedzona, bo po pierwsze miałam mało czasu na jej przeczytanie, po drugie narzucono mi czytanie w oryginale, a po trzecie wielokrotnie słyszałam, że jest to książka świetna, fantastyczna i należy do kanonu literackiej klasyki. Brr, chyba nie ma nic lepszego na obrzydzenie powieści, która w gruncie rzeczy nie jest ani tak zła ani tak dobra jak o niej mówią.
Krótko mówiąc: książki nie zdążyłam przeczytać na zajęcia i kończyłam ją sobie będąc już po omówieniu najważniejszych zagadnień, więc - oczywiście - patrzyłam na zakończenie nieco spaczonymi oczyma romanisty. To co jest niewątpliwym plusem "Czerwonego..." to lekkość czytania i absolutne wtopienie się w akcję. Pamiętam, że gdy jechałam pociągiem do domu, zapomniałam o bożym świecie. To się zdarza oczywiście i to nawet dosyć często, ale rzadko z lekturami obowiązkowymi.
Chaotycznie dodając: spodziewałam się zupełnie innej książki. Górnolotnie stwierdzam, że myślałam, iż...

Lunami | 2014-05-26
Przeczytana: 25 maja 2014

Młody Julian Sorel, wychowany w rodzinie cieśli, chce wybić się w życiu i zdobywa coraz to większe powodzenie w salonach XIX-wiecznej Francji. Początkowo chce zostać księdzem, ale stopniowo integrując się z magnaterią staje się otwarty na jakąkolwiek świetną karierę za przyczyną bogatych pracodawców.

Trudna to książka. Niby wspaniale się czyta, ale na koniec człowiek zostaje z myślą, że postać głównego bohatera i jego postępowanie jest nieco przekombinowane. Te wszystkie gwałtowne zwroty emocji, uniesienia... cóż, może to znak tamtejszej epoki. Julian Sorel ambitny, kierujący się rozsądkiem, ukierunkowany na ściśle określone cele materialne, jak sława i dobrobyt nie stroni jednak od wielkiej miłości. Chłodny, opanowany, a jednak potrafiący w imię honoru przekreślić wszystko jednym nierozważnym krokiem.

Zastanawia mnie ten bohater i w końcu wytłumaczyłam sobie, że nie jest to płomienna natura, która dąży do spełnienia w życiu, jak chciał pokazać autor, ale raczej zachłanna, pełna...

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Arthur Conan Doyle
    156. rocznica
    urodzin
    Być może nie świecisz jak słońce, ale potrafisz wyprowadzić z mroku. Niektórzy ludzie, sami pozbawieni geniuszu, posiadają niezwykłą moc budzenia go w innych. Chcę powiedzieć, drogi przyjacielu, że jestem ci bardzo zobowiązany.
  • John Flanagan
    71. rocznica
    urodzin
    Muszę to sobie zapamiętać, na wypadek, gdyby kiedyś zaczęło mnie to obchodzić.
  • Andy Andrews
    56. rocznica
    urodzin
    Możesz robić co chcesz, możesz dokonać wszystkiego, czego pragniesz. Nigdy nie brakuje Ci pieniędzy, a czas nie jest Twoim wrogiem. Jeśli naprawdę chcesz dokonać w życiu czegoś wielkiego, może ci brakować jedynie pomysłu. Czas i pieniądze to tylko kwestia odpowiedniej perspektywy.
  • Mikołaj Chylak
    40. rocznica
  • Gérard de Nerval
    207. rocznica
    urodzin
    Przede mną wisiał na ścianie zegar wiejski, a na zegarze – ptak, który zaczął mówić jak osoba żywa. Pomyślałem, ,że dusza mojego przodka mieszka w tym ptaku; lecz nie więcej zdziwiła mnie jego mowa i sposób wypowiadania się, jak to, żem się widział przeniesiony o jeden wiek wstecz. Ptak mówił mi o o... pokaż więcej
  • Michał Markowski
    59. rocznica
  • Victor Hugo
    130. rocznica
    śmierci
    - Nicponiu! Skradłeś mojej żonie całusa! - Ja? Niech mnie pan zrewiduje!
  • Krzysztof Boruń
    15. rocznica