Z dziejów taternictwa. O górach i ludziach.

Okładka książki Z dziejów taternictwa. O górach i ludziach. Bolesław Chwaściński
Okładka książki Z dziejów taternictwa. O górach i ludziach.
Bolesław Chwaściński Wydawnictwo: Sport i Turystyka reportaż
reportaż
Sport i Turystyka
1979-01-01
1979-01-01
Tatry ludzie góry sport wspinaczka historia taternictwo

Klasyka literatury tatrzańskiej. Autor, także taternik, opisał osiągnięcia naszych wspinaczy w Tatrach po polskiej i słowackiej stronie od początków zdobywania tych gór po czasy powojenne. Z całym szacunkiem dla Słowaków i innych narodowości wspinających się w Tatrach, okazuje się, że w Tatrach Polak potęgą był i basta!
Książkę jednak czyta się dość ciężko. Bardzo dużo nazwisk, krótszych i dłuższych życiorysów, nazw szczytów. To rodzaj zbeletryzowanego kompendium.

Książkę jednak czyta się dość ciężko. Bardzo dużo...

Absolutne "must read" dla wszystkich ześwirowanych na punkcie Tatr. Jest to jednak książka dla tych, którzy orientują się już w topografii Tatr Wysokich (polskich i słowackich),kojarzą nazwy i drogi, nie tylko chodzą szlakami, ale przynajmniej już liznęli wspinania w Tatrach.

To historia taternictwa, od początku odkrywania Tatr, od pierwszych turystów, pierwszych przewodników i górali polujących na kozice i świstaki w XVII i XVIII wieku przez początki wspinania w Tatrach, pierwszych wejść na Świnicę, Mięgusze, Cubrynę, spór o wyższość Gerlacha nad Łomnicą i Sławkowskim, po II wojnę światową i działanie w skale po niej (książka została napisana w 1978 r., więc na tym okresie się kończy).

Mnóstwo nazwisk, pierwszych zdobywców, dat, nazw Szczytów znanych i mniej znanych. Książka napisana w PRL, więc na początku czyta się ciężko ten "stary" styl narracji i składni :) Ale to też ma swój urok.

Polecam początkującym łojantom, bo Ci zaprawieni pewnie wszystko to wiedzą ;)

Ciekawa, dobrze - choć są słabe momenty - napisana książka, którą polecam jednak tylko "fanom" gór. Taternikom. "Zwykłych zjadaczy chleba" może najnormalniej w świecie zanudzić, więc lepiej sięgnąć po coś cieńszego.
Bolesław Chwaściński napisał książkę, w której rzeczywiście koncentruje się na ludziach. Dokładnie, rok po roku, zdobywca po zdobywcy, przedstawia historię zdobywania Tatr (nie tylko polskich) i kształtowania się taternictwa (głównie polskiego). Ta pozycja może być niesamowitą pomocą dla badaczy poruszanych tematów.
Największy minus? Rok wydania. Trochę głazów w Tatrach już się od tego czasu przetoczyło...

Nostalgiczna, wzruszająca książka o ludziach, których połączyła miłość do Tatr, pasja zdobywcza i chęć pokonywania własnego lęku. Autor z miłością i czułością opisuje losy owych odważnych ludzi, całych pokoleń taterników na przestrzeni wieków ocierających się o niebezpieczeństwo i walczących ze "skałą, lodem, wichrem i burzami śniegowymi" (str. 252),a także - niekiedy smutne - losy gór, których szczyty ludzie ci zdobywali. Szczególnie zapadł mi w pamięć opis dramatycznej licytacji Tatr w 1889 r., opis sporu o Morskie Oko w 1902 r. i historia powstania kolejki linowej z Kuźnic na Kasprowy Wierch, której budowę rozpoczęto pomimo protestów Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Brakuje niestety bardziej szczegółowego opisu taternictwa z okresu powojennego (książka została wydana w 1979 r.) i w tej mierze czuję pewien niedosyt. Niemniej, jestem oczarowana lekturą.

• Góry
  • POPULARNO-NAUKOWE
  • Górskie
  • Podróże,góry,krajoznawcze,etnologia,etnografia
  • 2020 r.
  • Regał
  • Bib

Dodaj cytat z książki Z dziejów taternictwa. O górach i ludziach.