Obsesja liczb pierwszych. Bernhard Riemann i największy nierozwiązany problem w matematyce

Okładka książki Obsesja liczb pierwszych. Bernhard Riemann i największy nierozwiązany problem w matematyce
John Derbyshire Wydawnictwo: Nakom informatyka, matematyka
460 str. 7 godz. 40 min.
Kategoria:
informatyka, matematyka
Tytuł oryginału:
Prime obsession: Bernhard Riemann and the greatest unsolved problem in Mathematics
Wydawnictwo:
Nakom
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
460
Czas czytania
7 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788389529619
Tłumacz:
Romuald Kirwiel, Mieczysław Kulas
Tagi:
matematyka hipoteza Riemanna liczby pierwsze Bernhard Riemann
Średnia ocen

                8,5 8,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,5 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
197
56

Na półkach: , ,

Pozwolę sobie na początek zacytować: "Książka godna uwagi", tak wyraził się o niej profesor John F. Nash, laureat nagrody Nobla w 1994 w dziedzinie ekonomii, wybitny matematyk, bohater książki i filmu pod tym samym tytułem - "Piękny umysł". Tematem są oczywiście liczby pierwsze, ich zagadkowe rozmieszczenie na osi liczbowej. Dlaczego odstępy między nimi są tak różne, od czego one zależą, jaka jest reguła ich występowania. Hipoteza Riemanna jest na ósmym miejscu z 23 problemów Davida Hilberta przedstawionych przez niego na Międzynarodowym Kongresie Matematyków w Paryżu w roku 1900. Książka podzielona jest na rozdziały tak, że parzyste zawierają zagadnienia biograficzne i historyczne, natomiast nieparzyste zawierają zagadnienia matematyczne. Nie ma co ukrywać, aby ją całą czytać potrzebne jest pewne zacięcie matematyczne. Natomiast rozdziały parzyste polecam humanistom, ciekawym historii królowej nauk. Ja nie jestem matematykiem i jest to dla mnie bardzo trudny temat wykorzystujący zaawansowane narzędzia z wielu działów matematyki. Jak ktoś nie wierzy, to proszę poszukać w internecie oryginalnej pracy Riemanna albo prace kogoś współczesnego zajmującego się tym tematem. Ci co czytają całość mogą sobie w trakcie robić jakieś symulacje, czy obliczenia na swoim komputerze. Po przeczytaniu książki nie rozwiążemy hipotezy Riemanna - mam nadzieję, ale będziemy wiedzieć co nieco i każdy z inną wiedzą na ten temat pójdzie w świat. Dla mnie to jedna z najważniejszych książek popularyzująca matematykę. Jeszcze tylko wspomnę, że za rozwiązanie hipotezy Riemanna Instytut Matematyczny Claya 24 maja 2000 roku wyznaczył nagrodę milion dolarów. Polecam książkę.

Pozwolę sobie na początek zacytować: "Książka godna uwagi", tak wyraził się o niej profesor John F. Nash, laureat nagrody Nobla w 1994 w dziedzinie ekonomii, wybitny matematyk, bohater książki i filmu pod tym samym tytułem - "Piękny umysł". Tematem są oczywiście liczby pierwsze, ich zagadkowe rozmieszczenie na osi liczbowej. Dlaczego odstępy między nimi są tak różne, od...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    103
  • Przeczytane
    23
  • Posiadam
    14
  • Matematyka
    4
  • Teraz czytam
    3
  • Do wyszukania
    2
  • Matematyka
    2
  • Popularnonaukowe
    1
  • [n] Matematyka
    1
  • Maths
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także