Byłam najlepszą przyjaciółką Jane Austen. Sekretny pamiętnik

Okładka książki Byłam najlepszą przyjaciółką Jane Austen. Sekretny pamiętnik Cora Harrison
Okładka książki Byłam najlepszą przyjaciółką Jane Austen. Sekretny pamiętnik
Cora Harrison Wydawnictwo: Drzewko Szczęścia, Media Plus Cykl: Byłam najlepszą przyjaciółką Jane Austen (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Byłam najlepszą przyjaciółką Jane Austen (tom 1)
I was Jane Austen's best friend. A Secret Diary
Drzewko Szczęścia, Media Plus
2012-01-01
2012-01-01
Anna Klingofer
Jane Austen Anna Klingofer Susan Hellard

Spodziewałam się trochę więcej, książka bardziej dla młodzieży, która jeszcze nie zna książek Jane Austen, chociaż jakbym jej nie przeczytała to nic bym nie straciła.

„Byłam najlepszą przyjaciółką Jane Austen” to idealna pozycja dla miłośniczek klasycznych romansów w angielskim stylu. Porywająca napisana w formie pamiętnika opowieść, o młodzieńczych fascynacjach, flircie, rodzącym się uczuciu, rodzinnych sekretach, odwadze młodziutkiej dziewczyny, która życie bliskich przekłada nad swoje i swoją reputację. To klimatyczna, wciągająca i przyśpieszająca bicie serca historia o balach, wymarzonych sukniach i młodych dziewczynach. To połączenie fikcji literackiej z garścią faktów i realnymi bohaterami. Jest to historia utkana z bogatej wyobraźni autorki, listów, powieści i szkiców literackich, które w młodości pisała słynna Jane Austen. Podsumowując: to urocza, lekko napisana książka ubrana w dziewczęcą okładkę i wzbogacona w ilustracje autorstwa Susan Hellard, które dodatkowo wzbogacają wyobraźnię czytelnika. Na ponad 370 stronach znajdziecie zapis z wiosny 1791 roku, opowieść, którą przeczytacie z zapartym tchem tak jak czytałyście książki Jane Austen. Idealna lektura na szare, jesienne wieczory. Gorąco polecam wszystkim romantyczkom w każdym wieku!

Jako fanka powieści Jane Austen nie mogłam przejść koło tej pozycji obojętnie i myślę że jest to gratka dla każdego kto zna i ceni sobie jej twórczość. Jak pisze sama autorka inspiracją do napisania książki było pytanie: Jak by to było być przyjaciółka Jane Austen? Tak szalonej, dowcipnej i wyjątkowej osoby. Tak też zrodziła się nie do końca fikcyjna postać Jenny Cooper jej kuzynki a zarazem najlepszej przyjaciółki.

Książka oparta jest na autentycznych zapiskach do który udało się dotrzeć autorce o rodzinie znanej pisarki oraz jej osobistych pamiętników i listów. Jest ponad to napisana dużo bardziej przystępnym językiem niż powieści samej Austen. Może być zatem nie tylko ciekawym uzupełnieniem dla osób które wszystkie powieści Austen mają już za sobą ale także miłym wstępem zachęcającym do sięgnięcia po jej twórczość.

Co do samej fabuły rozpoczyna się ona w momencie pobytu kuzynek w szkole w Southampton, w momencie gdy Jane jest poważnie chora. Jej kuzynka Jenny wymyka się z internatu narażając swoją reputację by ratować życie kuzynki, spotyka na swojej drodze kapitana Williamsa który ratuje ją z opresji i którego postać przewija się na dalszych kartach powieści. Wkrótce dziewczęta wracają do domu Jane w Steventon a tam nie zabraknie...

Dalsza część recenzji na: https://pelnyregal.blogspot.com/

Czy Jane i Jenny znajdą swoją miłość i rycerza który skradnie ich serce?

Jestem tej książce dozgonnie wdzięczna <3 Kiedyś wypożyczyłam ją w bibliotece, bo podobała mi się okładka, nie wiedziałam kim jest Pani Austen (tak wiem straszne ;-;). Gdy ją przeczytałam byłam zachwycona, epoką w jakiej dzieje się książka i ogólnie postacią Austen, więc postanowiłam, że przeczytam coś od Jane. I tak sięgnęłam po "Dumę i Uprzedzenie". Czyli wychodzi na to, ze gdyby nie ta książka to nigdy tak bardzo nie zakochałabym się w powieściach Jane <3 Ocena którą jej wystawiłam jest trochę zawyżona, no ale dzięki niej nie znałabym Pana Darcy <3

Ależ to przesympatyczna i przeurocza książka! Napisana przez wielbicielkę twórczości Jane Austen powieść jest swojego rodzaju hołdem dla pisarki, ale i portretem Austen i jej rodziny opartym na wczesnych opowiadaniach Jane, jak i na korespondencji jej bliskich.

Główną bohaterką i narratorką „Byłam najlepszą przyjaciółką Jane Austen” jest Jenny Cooper, kuzynka Jane. Powieść ma formę jej pamiętnika. Dziewczęta w dramatycznych okolicznościach opuszczają pensję i przenoszą się na plebanię Austenów w Steventon. Dla osieroconej Jenny będzie to niezwykły czas – pierwsze sympatie, pierwszy bal, nowe sukienki, a przede wszystkim rodzinna atmosfera plebani, akceptacja i wsparcie. Kuzynki są ze sobą bardzo zaprzyjaźnione i mogą zawsze na siebie liczyć.

Pani Harrison ze swadą przedstawia problemy nastoletnich dziewcząt w świecie, w którym jedynym wyjściem dla kobiety było wyjście za mąż, oczywiście za majętnego człowieka. Miłość była drugorzędną sprawą w stosunku do pieniędzy, a dla dziewczyny bez posagu jedynym majątkiem była reputacja, która jakże łatwo było zniszczyć. Nieśmiała Jenny jest często głosem rozsądku dla postrzelonej Jane, której największą pasją jest pisanie i w zasadzie każde wydarzenie w realnym świecie staje się pożywką dla jej opowiadań.

W książce jest wiele nawiązań do utworów Jane Austen, niektóre postaci są jak żywcem wyjęte z jej powieści. Dialogi między bohaterami są niezwykle dowcipne, choć nie brakuje też trudnych spraw i dramatycznych zwrotów akcji.

Z ogromną przyjemnością przeczytałam „Byłam najlepszą przyjaciółką Jane Austen" i szczerze polecam tę lekturę.

Nie jest to pozycja obowiązkowa dla fanów Jane Austen, bo w powieści dominuje fikcja literacka (tzn. że ta powieść nie wniesie wiele faktograficznych informacji o autorce). Myślę, że mimo tego książka oddaje ogólny zarys życia, sposób bycia i tworzenia autorki. Plusem jest to, że przemyca kilka nieznanych powszechnie faktów na temat rodziny Austen, choć oczywiście bardzo ubarwionych. Poza tym jest to bardzo przyjemna i zabawna powieść, która nada się nie tylko dla fanów twórczości Jane Austen, ale także dla wszystkich miłośników klimatów XIX-wiecznych.

W książce tej przede wszystkim podoba mi się, iż jest ona oparta na prawdziwych informacjach z życia Jane Austen. Jest ona zabawna oraz ciekawa. Pokazuje ona jak inni widzą Jane. "Byłam najlepszą przyjaciółką Jane Austen" to ciekawa pozycja, którą polecam fankom Austen.

Bardzo ciekawa książka,która przeniesie nas w do końca XVIII wieku.Pisana w formie pamiętnika przez kuzynkę,najlepszą przyjaciółkę Jane-Jenny.Przeczytamy tam o miłości,problemach rodzinnych oraz hucznych balach,a przy okazji poznamy kulturę tamtego wieku.Książka napisana jest prostym,współczesnym językiem i szybko się ją czyta.
Polecam!

Polecam!

Fabuła rozgrywa się pod koniec XVIII wieku. Jeśli podobała Ci się ,,Godzina pąsowej róży'' to też Ci się spodoba, ale według mnie książka jest raczej nudna.

Piękna książka opowiadająca nie tylko o prawdziwej miłości, ale też o przyjaźni, dzięki której Jenny i Jane mogły przeżyć razem wiele przygód.

• Mam

Cora Harrison Byłam najlepszą przyjaciółką Jane Austen. Sekretny pamiętnik Zobacz więcej