Jane Austen ukradła mi chłopaka. Sekretny pamiętnik

Okładka książki Jane Austen ukradła mi chłopaka. Sekretny pamiętnik Cora Harrison
Okładka książki Jane Austen ukradła mi chłopaka. Sekretny pamiętnik
Cora Harrison Wydawnictwo: Drzewko Szczęścia, Media Plus Cykl: Byłam najlepszą przyjaciółką Jane Austen (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Byłam najlepszą przyjaciółką Jane Austen (tom 2)
Jane Austen stole my boyfriend. A secret Diary.
Drzewko Szczęścia, Media Plus
2012-01-01
2012-01-01
Anna Klingofer
Jane Austen romans miłość Anna Klingofer Susan Hellard

Oj nie, zanudziła mnie strasznie. O ile pierwsza część była nawet-nawet, to ta nie powinna w ogóle powstać. Zanudziła mnie - chyba pierwszy raz miałam tak, że po przeczytaniu 3 stron chciało mi się spać. Czytam książki zawsze do końca, dlatego postanowiłam się pomęczyć i skończyłam licząc na naprawdę dużo. Tytuł - szkoda gadać... nawet nie pasuje ani słowem.

Przyjemna lektura, tylko zastanawia mnie czemu taki tytuł?

Przyjemna lektura, tylko zastanawia mnie czemu taki tytuł?

Urocza, ciepła i kochana <3 Pokazuje nam młodość Jane Austen, ale nie jest biografią :D Polecam <3

Po 3 latach od przeczytania pierwszej części w końcu udało mi się dostać tą. Oczywiście bardzo mi się spodobała i dalej uważam,że jest to jedna z najlepszych serii jaką czytałam. Tak jak poprzednią część, tą również czytało się przyjemnie, nie była nudna ani przewidywalna. Wspaniała książka pod każdym względem :)

Pierwsza część tej serii była świetna-przepełniona humorem i pozytywną energią.
Zaczynając czytać drugą część przygód Jenny i Jane obawiałam się,że autorce nie udało się oddać klimatu poprzedniego dzieła.
Ale im dalej brnęłam w lekturę,przekonywałam się,że jest odwrotnie.
Od połowy książka zaczęła się robić naprawdę ciekawa i klimatyczna.
Fabuła była o bardziej przemyślana i urozmaicona niż w pierwszej części.
Czytając,dało się poczuć klimat tamtejszych miejsc i czasów. Aż zapragnęłam wbić się w długą suknię i ruszyć na jakiś bal.

WSPANIAŁA!!!

Pierwsza część tej serii była świetna-przepełniona humorem i pozytywną energią.
Ale im dalej brnęłam w lekturę,przekonywałam się,że jest odwrotnie.
Od połowy książka zaczęła się robić naprawdę ciekawa i klimatyczna.
Fabuła była o bardziej przemyślana...

Po raz kolejny Cora Harrison zabiera nas w rzeczywistość, która istniała ponad dwieście lat temu. Przenosimy się w krainę wyrafinowanego towarzystwa, dam odzianych w najpiękniejsze jedwabne lub muślinowe suknie, dżentelmenów, którzy służą w wojsku lub marynarce.
Jest to przyjemna, lekka powieść. Zabawne usposobienie Jane Austen przedstawione w tej historii tylko urozmaica książkę. Główne bohaterki to moje rówieśnice, dlatego też z tego powodu spodobała mi się ta lektura - ciekawie było dowiadywać się, jak dziewczyna taka jak ja mogła zachowywać się kilkadziesiąt lat wstecz. Książka idealna na chwile, kiedy człowiek chce się zrelaksować. A treść potrafi tak wciągnąć, że ten odpoczynek będzie się przyjemnie dłużył.

Osobiście wolę pierwszę część książki, druga zdaje się być trochę naciągana w moim własnym odczuciu, aczkolwiek polecam wszystkim wielbicielkom Jane Austen obowiązkowo! Lektura bardzo dobra, choć mogłaby być lepsza.

Nawet ok

Nawet ok

Te dwie książki to bardzo sympatyczna opowieść o życiu dwóch młodych panienek, w których życiu liczą się konwenanse i ważne jest to, co o Tobie myślą i mówią inni. To życie dla pozorów, które wcale nie jest łatwe.
Dziewczynki mieszkają w szkole z internatem, gdzie panują bardzo surowe zasady. Książka „Byłam najlepszą przyjaciółką Jane Austen. Sekretny pamiętnik” zaczyna się w momencie, gdy Jane jest poważnie chora a nauczycielka nie pozwala zawiadomić rodziców. Jej kuzynka Jenny próbuje znaleźć sposób na poinformowanie ciotki o chorobie. Pisze list i wymyka się w nocy z domu by go wysłać. Naraża się tym samym na utratę reputacji i dobrego imienia. Mimo to podejmuje ryzyko. Po drodze napotyka wiele niebezpieczeństw. Spotyka też młodego człowieka, który jej pomaga. Nazajutrz przyjeżdża matka Jane i zabiera obie dziewczynki do domu. Od tej pory uczą się obie u wuja. Pomagają też ciotce w pracach domowych. Przeżywają pierwsze miłości i pierwsze rozczarowania. Cieszą się z nowych sukien, z balów i wypraw do kurortów. W jednej z książek spotykamy też lekko zarysowany wątek kryminalny.
Pewnego dnia na balu Jenny spotyka młodzieńca, którego spotkała feralnej nocy? Jak to wpłynie na jej dalsze losy?
Dzięki temu, że książki napisane są w formie pamiętnika czyta się je bardzo szybko mimo swojej objętości. Okraszone są rysunkami Jenny oraz zapiskami fragmentów książek Jane.
Dzięki tym powieściom możemy na chwilę przenieść się w świat krynolin, muślinów i atłasów. Służących, wyższych sfer i przyzwoitek. W świat gdzie ludzie nie przejmują się tak przyziemnymi sprawami jak ugotowanie obiadu czy sprzątanie. W świat gdzie niezamężna kobieta nie może sama wyjść z domu żeby nie wywołać skandalu, gdzie rządzą konwenanse i gdzie pewnych zachowań nie wypada.
Bardzo mi się podobały te książki, chociaż jak dla mnie trochę za dużo w nich opisów. Ja wszystkie te historie zmieściłabym w jednym tomie. Ale to moje subiektywne odczucia. Nie sugerujcie się nimi. Po prostu przeczytajcie.

Z bloga MyBooks!

Będąc zafascynowana pierwszą częścią serii o Jane Austen, postanowiłam sięgnąć także po drugą. Miałam skrytą nadzieję, że okaże się ona tak dobra jak pierwsza i autorka nie zniszczy swojego dzieła. Przyznam, że mnie bardziej wciągnął bardziej pierwszy tom (ale w drugim było tyle samo śmiechu i ciekawych wydarzeń),ale i tak bardzo szybko książkę przeczytałam, a to sprawiło mi nie małą przyjemność! Tak jak wcześniej książka wprawiła mnie w dobry humor. Jest ona taka pozytywna, przekazuje czytelnikowi taką energię... Od razu się jest bardziej uśmiechniętym :D. Tak jak w poprzednim tomie, przeczytałam informacje od autorki i rozwiało się wtedy moje pytanie: "Skąd taki tytuł?". A mianowicie, autorkę zainspirowała do tego mowa Mery Russell Mitford, o nastoletniej Jane: "Mama mówi, że była wtedy najładniejszym, najzabawniejszym, najbardziej afektowanym, polującym na męża motylem, jakiego pamięta.". Ten cytat bardzo spodobał się Corze i to dzięki niemu możemy teraz przeczytać tę powieść. Chciałabym także zwrócić jeszcze uwagę na okładkę książki. Jest ona prosta, ale pastelowe cieszące oko kolory przyciągają uwagę. Widząc ją nie potrafiłabym się nie zatrzymać! Musiałabym ją wziąć w rękę i przeczytać chociaż opis, chociaż pierwszy rozdział... A potem pewnie wylądowała by w mojej biblioteczce, zapewne na szlachetnej półce dla ulubionych powieści. Nawet oryginalna okładka nie wydaje mi się tak zachęcająca. W drugą część historii Jenny Cooper musi przetrwać rozłąkę ze swoim ukochanym, który wyrusza w podróż i ma wrócić dopiero za rok! Sama nie wiem co bym wtedy zrobiła, bo cierpienia to są z pewnością straszne i nie zazdroszczę ich Jenny. Na dodatek sam ślub z ukochanym Thomasem nie jest pewien... Nie będę wam już nic mówić, bo musicie mieć frajdę a ja jak się rozgadam to już jej mieć nie będziecie - więc czytajcie, a dowiecie się co się dalej wydarzyło ;). Chciałam wam jeszcze wspomnieć o bardzo ciekawych ilustracjach, którymi Jenny ozdabia swój pamiętnik. Często przedstawiają one kogoś, o kim była mowa gdy dziewczynki żartowały, bądź kogoś poznawały. Niektórym może przeszkadzać takie podsuwanie bohaterów, ale ja nie wzięłam tych ilustracji do serca i często się śmiałam mając inne wyobrażenie.
Jeśli chcecie wejść w dorodny świat sukien, bali, miłości i kłamstw to sięgnijcie po tę książkę. Nigdy nie przypuszczałam, że tak polubię Jane i Jenny! Dzięki nim przekonałam się także do XIX wieku i być może zacznę coś czytać pod tym kątem, może nawet trochę bardziej polubiłam formę pamiętnika? Polecam, sama dawno nie czytałam tak pozytywnej książki!

Pełna recenzja: http://my-books-1220.blogspot.com/2013/04/recenzja-ksiazki-jane-austen-ukrada-mi.html
Blog MyBooks - Nasze Recenzje: http://my-books-1220.blogspot.com/

Z bloga MyBooks!