Król Naszego lasu

Novae Res
2012-01-01
2012-01-01
Las zwierzęta baśń

Mądra i niepretensjonalna bajeczka. Polecam głównie ze względu na treść.

Mądra i niepretensjonalna bajeczka. Polecam głównie ze względu na treść.

Książeczka po prostu cudna! I w dodatku z przesłaniem.
Bardzo podoba się i mnie, i moim dzieciom - czytałam ją im już kilka razy.
Polecam - naprawdę warto!

Książeczka po prostu cudna! I w dodatku z przesłaniem.
Bardzo podoba się i mnie, i moim dzieciom - czytałam ją im już kilka razy.
Polecam - naprawdę warto!

Mariola Fajak-Słomińska, to mówiąc w skrócie aktorka Teatru Lalek „Pleciuga” w Szczecinie, autorka około 200(!) audycji na dobranoc i kilku słuchowisk dla dzieci. Najogólniej ujmując, jest kobietą utalentowaną i wszechstronną. Bez zastanowienia sięgnęłam więc po „Króla naszego lasu”, książkę skierowaną jak większość z jej przedsięwzięć, do dzieci.
Jak z książkami dla dzieci bywa, historia opisywana w „Królu…” jest prosta. Król Naszego Lasu, stary i poczciwy Niedźwiedź, poszukuje swojego następcy. Zwierzę, które przejąć ma trudną rolę władcy lasu, musi jednak wykazać się odpowiednimi cechami, zapewniającymi wszystkim mieszkańcom sprawiedliwe rządy. Zadanie z pozoru łatwe, jednak jak baśń pokaże, w rzeczywistości ogromnie trudne. By wybrać najlepsze do tej roli zwierzę, Niedźwiedź każdemu z kandydatów na jeden dzień powierza władzę w lesie. Jakie niespodzianki będą niosły ze sobą rządy Lisa, Wilka, czy Dzika, o tym przekona się młody czytelnik, śledząc losy bohaterów tej książeczki.
„Król naszego lasu” jest baśnią niezwykłą. Pełną ciepła, pouczającą i mądrą historią utwierdzającą dzieci, że dobro zawsze zwycięża, a zło nie popłaca. Może zabrzmi to nieco infantylnie, ale po książkę powinien sięgnąć każdy dorosły, który ma wpływ na losy drugiego człowieka. Dlaczego? Bo zwierzęcy bohaterowie przypomną mu, na czym polega istota człowieczeństwa…
Jako że książka skierowana jest jednak do dzieci, autorka zadbała, by dzieci słuchając lub czytając opowieści o leśnych bohaterach, nie nudziły się ani przez chwilę. Zapewnia to ciekawie opowiedziana historia, z piosenkami, wierszykami i wciągającymi dialogami. Co ważne, „Król naszego lasu” to również lekcja wychowawcza, ucząca podstawowych zasad funkcjonowania w grupie, dająca wiele do myślenia na temat ludzkiego zachowania i nakreślająca sposób postępowania, dający wszystkim zadowolenie. Wzrusza i poprawia humor, tchnie optymizmem. To także historia o konieczności dokonywania wyborów i odpowiedzialności za własne czyny. Książka o dobru i sprawiedliwości i wielu innych ważnych w codziennym funkcjonowaniu sprawach.
Całość dopełnia bardzo staranne wydanie książki, w twardej oprawie oraz z kolorowymi ilustracjami Elizy Gruszczyńskiej. Piękna szata graficzna i piękna treść, dlatego polecam serdecznie.

Jak z książkami dla dzieci...

• # 5+
  • PRZECZYTANE 2012