grzyby, huby
flora i fauna

Opisy 84 gatunków hub, czyli grzybów nadrzewnych powodujących zgniliznę drewna.Huby opisane są według nazw polskich, ze szczegółowym uwzględnieniem typu zgnilizny, jaką powodują. zdjęcia prezentują owocniki grzybów, typowe dla danego gatunku. Pozwalają one na łatwą identyfikację huby w terenie.

Jarosław Wiśniewski | 2017-06-04

Jedyna taka książka na rynku. Książka o hubach, czyli grzybach nadrzewnych, które powodują zgniliznę drewna. Jest bogato ilustrowana: zawiera 283 zdjęcia. Autorzy (pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu) gwarantują wysoką jakość tegoż mikologicznego opracowania.
Książka rozpoczyna się rozbudowanym wstępem, z którego dowiemy się podstawowych informacji o owocnikach: wielkości owocników, trwałości owocników, kształcie owocników, powierzchni owocników, konsystencji miąższu, rodzajach hymenoforu oraz o zakażeniu drzew przez grzyby i zgniliźnie drewna. Po wstępie następuje przegląd rodzajów i gatunków hub, czyli główna i najobszerniejsza część książki. Na końcu książki podział systematyczny opisanych gatunków grzybów, literatura oraz indeks nazw gatunków grzybów.
Książka wyjątkowa, ciekawa niezwykle i interesująca zarazem. Dla niej nie będę szczędził gwiazdek w ocenie końcowej. Należy książkę tę pochwalić, wyróżnić i polecić. Czynię to wszystko z największą i niekłamaną...

DSG | 2015-04-09

Kolejna ważna pozycja w bibliotece każdego leśnika autorstwa Piotra Łakomego i Hanny Kwaśnej - pracowników Katedry Fitopatologii Leśnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Na półkach