1 409
2 191
1 074
1 132
Marek

Krytycy i badacze różnych pokoleń próbują rozszyfrować na nowo konteksty najgłośniejszej powieści Gombrowicza interesujące młodego czytelnika; wyjaśnione zostaje pochodzenie tytułu utworu, zanalizowane nowatorstwo formalne, styl i język, recepcja książki przed i po wojnie, wpływ, jaki powieść wywarła na dzieła innych pisarzy. Książka znajduje się na najlepszych listach bestsellerów jako jedna...

Książka znajduje się na najlepszych listach bestsellerów jako jedna z najlepiej sprzedających się pozycji klasyki polskiej i światowej w roku 1997 i 1998.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka.php?ID=152

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Krzysztof Frątczak | 2010-09-09
Na półkach: Przeczytane, Lektury

Tej książki nie da się zrecenzować, bo każde słowo tej recenzji śmieje się z pozostałych słów i wytyka im niemożność.

ChicaDeAyer | 2014-11-02
Przeczytana: 2011 rok

Gombrowicza się kocha, albo nienawidzi - nie ma stanów pośrednich w tym przypadku. Niestety, wielki wpływ na to zjawisko ma przymus zapoznawania się z jego twórczością na pewnym etapie edukacji. Często zastawiam się nad zasadnością wpisywania pewnych lektur na listę obowiązkowych, a w tej konkretnej sprawie jestem wręcz krytykiem tego zabiegu. O wiele większą przysługę autorowi MEN by wyświadczył, gdyby 'Ferdydurkę' uczynił lekturą dodatkową - bo Gombrowicz chyba nie jest dla każdego, co wnioskuję po bardzo skrajnych opiniach, wcale nie tak odosobnionych.

Groteska to specyficzny gatunek, a ten autor wspiął się na jego wyżyny. Dla mnie lektura stanowiła nie lada gratkę, bo nie co dzień czytam pozycje tak awangardowe i zupełnie zrywające z powszechną formą literacką. Nietypowy jest też także język, tak jak i ujęcie problematyki - choć ta przecież jest tak ważna, bo przecież mamy w 'Ferdydurke' chociażby rys problemów społecznych czy obyczajowych, a sam autor jawi się jako...

| 2011-04-03
Przeczytana: listopad 2010

Jak ktoś lubi bezsens i absurd przeciągnięty do granic możliwości, to "Ferdydurke" może mu się spodobać. Ja czegoś takiego nie znoszę i z bólem przebrnęłam przez tą lekturę. Przesłanie przesłaniem, ale mnie forma groteski nie przekonuje.

Danway | 2012-01-23
Przeczytana: 2001 rok

Drugi niezrozumiały przeze mnie utwór, który kompletnie do mnie nie trafił... Opowiada o 30-letnim Józiu, który przez wielu traktowany jest jak dziecko, przez co wraca się do szkoły, gdzie dzieje się szereg dziwnych i nie powiązanych ze sobą zdarzeń...

Tej książce mówię zdecydowane nie... Jednak jeśli, ktoś chcę się zmierzyć z Ferdydurke to proszę bardzo... Ja jednak bym jej nie polecał...

MarioPierro | 2010-08-09
Przeczytana: grudzień 2003

Nie jestem zwolennikiem tego, by "Ferdydurke" była lekturą obowiązkową, ponieważ właśnie w ten sposób nieświadomie wyrządzamy jej wielką krzywdę.

nadzieja1925 | 2018-09-08
Przeczytana: 08 września 2018

Z początku niezrozumiała dla mnie, lecz później naprawdę wspaniała – "Ferdydurke"! To jest tak porypane i bulwersujące, że na pewno przyciągnie waszą uwagę!

Pupa, gęba, łydka czy kupa – choć te słowa mogą przerazić, bo dwa pierwsze pojawiają się cały czas, to z czasem zrozumiemy, czego są one symbolem.
Głównym bohaterem jest 30letni Józio, którego profesor Pimka próbuje wyprowadzić na prostą. Dlatego zabiera go do szkoły, żeby go upupić i ukazać mu prawdziwą niewinność. Lecz rozwój wydarzeń nie zawsze będzie takie wspaniały, bo gdy Józio się zakocha w Zucie, powstanie wielka kupa od której trzeba będzie uciekać jak najszybciej. Ale to już zobaczycie sami.

W tej kontrowersyjnej lekturze wszystko ma swoje miejsce. Gombrowicz podjął problem zmagania z formą i udało mu się znakomicie. Polecam!

- Gombrowicz powinien być obowiązkową pozycją dla każdego!
- Tak właściwie to jest, bo znajduje się w kanonie lektur szkolnych...
- ...
- ...
- Zmieniam zdanie. Nikt go czytać nie powinien! Powinniśmy ukryć wszystkie egzemplarze! Zakazujemy Gombrowicza!
- Sprytny manewr psychologiczny ;D

Krzysztof Baliński | 2011-01-18
Przeczytana: 1995 rok

„ Gombrowicz wielkim pisarzem był...”, tak teraz uczą w szkołach, nie będzie więc wielkim odkryciem gdy napiszę, iż wspomniany pisarz był geniuszem a jego spuścizna, którą pozostawił po sobie to coś wielkiego, pisarz zyskał uznanie na całym świecie, jest to jak najbardziej słuszny wybór dokonany przez czytelników i krytyków literackich. Najbardziej znanym dziełem mistrza jest właśnie Ferdydurke. Mamy tutaj do czynienia z literaturą oferującą nam uniwersalne wartości, swą wizje autor przedstawia nam w wielu wymiarach, głównym bohaterem tej książki mógłby zostać każdy z nas a mianowicie szary człowiek zagubiony w wielkim świecie, który nas otacza a którego my jesteśmy lokatorami przez krótki okres naszych statystycznych kilkudziesięciu lat życia. Człowiek jako bohater recenzowanego dzieła, które sensu stricte ma charakter filozoficzny, dokonuje próby odnalezienia własnej tożsamości względem otaczającego go świata; reprezentuje go tutaj Józio Kowalski. Otóż wspomniany Józio, jak i my...

"A zatem dlaczego Słowacki wzbudza w nas zachwyt i miłość? [...] Dlatego, panowie, że Słowacki wielkim poetą był! Wielkim poetą! Zapamiętajcie to sobie, bo ważne! Dlaczego kochamy? Bo był wielkim poetą. Wielkim poetą był!"

"Jak to nie zachwyca Gałkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Gałkiewiczowi, że go zachwyca."

...♥.
nie była to lektura z rzędu tych łatwych, miłych i przyjemnych (odwieczne pytanie filozofów: A która lektura taka była?), ale ja wspominam ją bardzo pozytywnie. Kiedy już udało mi się przełamać wszelką niechęć do nowej formy Gombrowicza, czerpałam z lektury "Ferdydurke" niemałą przyjemność. Nie wiem, może coś ze mną jest nie tak, ale... mnie zachwyca. Bo Gombrowicz wielkim pisarzem był! :)

lav ender | 2011-02-10

Mam awersję do Gombrowicza, zupełnie do mnie nie trafia. Zabawa językiem i głęboki sens? Nie przekonuje mnie to. Nie potrafię się dopatrzyć w tym bezsensie niczego sensownego, może to zbyt wysokie intelektualne progi, a może stek głupot - nie mnie to oceniać, ale nie poleciłabym nikomu tej lektury.

Trwa Tydzień Książek Zakazanych

W minioną niedzielę wystartowała tegoroczna edycja Tygodnia Książek Zakazanych, której hasło brzmi Nasze prawo do czytania. Kampania potrwa do soboty 30 września. W jej trakcie biblioteki wraz z innymi instytucjami kultury zwracają uwagę opinii publicznej na działanie cenzury, potrzebę wolności czytania i tworzenia literatury, a także problem prześladowania konkretnych książek lub autorów.

Dziesięć książek o nauczycielach

W zależności od obranej drogi obowiązkowej edukacji - w szkole spędzamy prawie dwanaście lat. Nic dziwnego, że nauczyciele stanowią ważną część życia każdego człowieka. Potrafią dodać skrzydeł, zachęcić do nauki. Ale osobiste historie znają też przypadki mniej inspirujących pedagogów. W literaturze, jak i w życiu, pojawiają się postaci wspierające młodych bohaterów, a także przerysowane, złe charaktery.