Hubble - Kosmiczny Teleskop

Okładka książki Hubble - Kosmiczny Teleskop Steve Whitfield
Okładka książki Hubble - Kosmiczny Teleskop
Steve Whitfield Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Historia podboju kosmosu technika
technika
Historia podboju kosmosu
Hubble Space Telescope
Prószyński i S-ka
2011-01-01
2011-01-01
Adrian Markowski
Hubble teleskop NASA kosmos

Teleskop kosmiczny był tak kosztownym przedsięwzięciem, że kongresmeni zostali przekonani do niego dopiero po zaprezentowaniu im serii kolorowych bardzo przekonywujących zdjęć teleskopowych i zapewnieniu, że część środków będzie wydatkowała ESA tj. Europejska Agencja Kosmiczna. Końcowe koszty wyniosły bowiem około półtora miliarda dolarów.
Teleskop kosmiczny planowano już od początku lat osiemdziesiątych, lecz znalazł się na orbicie dopiero w roku 1990. Szokiem dla jego twórców było odkrycie, że ten teleskop posiada wadę tzw. aberrację sferyczną na skutek błędnego wyprofilowania powierzchni lustra. Udało się ją jednak skorygować dzięki specjalnym nakładkom korekcyjnym.
Teleskop kosmiczny Hubble jest dzisiaj samodzielnym statkiem kosmicznym zdolnym utrzymywać się na ok. 600 km kołowej orbicie wokółziemskiej. W książeczce podano wiele szczegółów jego budowy. Zaprezentowano też zdjęcia z jego budowy i wyniesienia na orbitę, a także obserwowanych zjawisk gwiezdnych.
Książka dowodzi dlaczego to taki ważny dla ludzkości instrument badawczy.

Teleskop kosmiczny planowano już...

"Przyjemna" książeczka, z której kilkukrotnie korzystałem przy pisaniu własnej książki o teleskopie Hubble'a. Cała seria "Historia podboju kosmosu" to małe opracowania wprowadzające w zagadnienie najważniejszych programów kosmicznych zachodniej myśli technologicznej.

Omawiana praca jest objętościowo mała, ale zawiera praktycznie wszystkie podstawowe informacje na temat teleskopu Hubble'a, od jego skróconej historii przez technikalia po ważniejsze odkrycia.

Warto mieć na półce, jeśli interesujemy się astronomią i kosmosem od strony technologicznej.

Fascynujące jak oko ludzkie jest z jednej strony nie doskonale, a jak umysł wspaniały i przenikliwy, dający nam szansę poznać to, co niewyobrażalne, odległe i tajemnicze. Umysł ludzki pozwolił na skonstruowanie i wyniesienie na orbitę 600km ponad nasze głowy cudownej maszyny, tworu ludzkiego geniuszu z jednej, a niedoskonałości i ułomności z drugiej strony, bowiem teleskop Hubble'a wymagał wielu napraw i udoskonaleń, ale przecież w sposób niesamowity pozwolił na dokonanie wspaniałych odkryć. Poznając ogrom Wszechświata poznajemy swoje w nim miejsce..Genialnie!

• Astronomia, astronautyka, fizyka itp.
  • (rodzaj) astronautyka i podbój kosmosu
  • Przeczytane książki
  • 52 książki 2014