Wyścig na orbitę

2012-01-19
2012-01-19
978-83-7839-025-1
Marek Krośniak
kosmos NASA orbita podbój kosmosu programy kosmiczne wyścig

Ciekawa lektura dla wszelkich miłośników eksploracji kosmosu i tych którzy lubią opracowania o "zimnej wojnie".
Książkę czyta się całkiem przyjemnie, jest napisana łatwym językiem i nie zawiera nadmiernej ilości nomenklatury technicznej.
Autor w swym opracowaniu skupił się mocno na stroni amerykańskiej dość wyraźnie zaniedbując ZSRR, ale tłumaczyć to może o wiele większy dostęp do informacji z tego okresu po stronie USA.
Zimna wojna wydaje się być tu raczej wojną amerykańsko-amerykańską, co pozwala spojrzeć na kosmiczny wyścig z trochę innej strony. Oczywiście najważniejsze aspekty zimnej wojny zostały tu zachowane, choć silny nacisk położono na stronę amerykańską.
Ciekawe uzupełnienie stanowią wspomnienia naocznych świadków z różnych warstw społecznych: od naukowców, inżynierów, reporterów po ludzi którzy po prostu mieli szczęście być obserwatorami wydarzeń.
Cała kompozycja potrafi przyciągnąć do siebie na wiele godzin. Jako lekką wadę uznał bym, że kończy się trochę zbyt wcześnie pomijając wiele ciekawych lat kosmicznej batalii, ale nie jest to wada która ma duże znaczenie dla oceny pozycji.

Rewelacyjnie napisana!

Książka napisana niezwykle skrupulatnie, a to co ją wyróżnia, to fakt, że nie jest jednocześnie nużąca. Autor z godną podziwu rzetelnością przedstawia rzeczywistość okresu zimnej wojny, w którym rywalizacja pomiędzy mocarstwami USA i ZSRR toczyła się głównie u progu kosmosu. Każdy paragraf jest uwierzytelniony odpowiednim źródłem. W miarę czytania uzmysławiałem sobie ogrom pracy, jaką autor włożył w stworzenie tej książki i nabierałem do niego coraz większego szacunku.

Autor tym bardziej zasługuje na szacunek, że relacja, bo chyba to jest najlepsze określenie tej książki, którą zawarł pomiędzy okładkami, będąc nadzwyczaj szczegółową, jednocześnie, co niemal paradoksalne, nie przytłacza czytelnika ogromem detali. Napisana jest ona językiem lekkim i przyjemnym, upstrzona mnóstwem zabawnych anegdotek dotyczących tytułowego wyścigu na orbitę, a przy tym nie odbiega zanadto od głównego nurtu wydarzeń. Wydaje się, że autor znalazł złotą proporcję pomiędzy rzeczowym przedstawieniem faktów, a dodającymi całej konstrukcji lekkości wstawkami narracyjnymi. Efekt jest taki, że książkę czyta się jak najlepszą powieść przygodową i ciężko pozbyć się wrażenia podziwu, że jest to w zasadzie misternie skonstruowana, na postawie niezliczonych źródeł, książka historyczna.

Dość powiedzieć, że po przeczytaniu naszła mnie refleksja, że człowiek czyta tysiące stron literatury fantastycznej, czy przygodowej, tylko po to, by przenieść się do fikcyjnego świata wyimaginowanych postaci, których losy przyprawią nas o dreszczyk emocji, podczas gdy najlepsze historie pisze życie. Potrzeba tylko odpowiedniego człowieka, który je spisze. Okazuje się, że Michael d'Antonio jest odpowiednim człowiekiem, a jego relacja z kosmicznego frontu zimnej wojny bije na łeb, na szyję wszystkie pozycje beletrystyki.

Rewelacyjnie napisana!

Przeczytałem tę książkę w mgnieniu oka i dziękuję za nią M. d`Antonio. To rewelacyjnie napisana historia kosmicznego wyścigu ZSRR i USA. Cała akcja książki dzieje się w latach 1957-1958. Świetnie nakreśleni główni bohaterowie, pokazane polityczno-wojskowe zakulisowe rozgrywki i zobrazowane czasy w jakich przyszło toczyć te zmagania czynią tą książkę wręcz magnetyczną. Brawo.

Bardzo fajna książka. Opisuje nie tylko suche fakty, ale też relacje ludzi, żyjących w tamtych czasach, a także nastroje panujące w społeczeństwie amerykańskim pod wpływem zimnej wojny. Szkoda, że obejmuje ona tylko 2 pierwsze lata podbojów kosmosu.

• Astronomia, astronautyka, fizyka itp.
  • Astronautyka
  • Awiacja
  • Przeczytane 2017
  • Historia eksploracji kosmosu

Dodaj cytat z książki Wyścig na orbitę