Jedwab

Penny Jordan Wydawnictwo: G+J literatura piękna
G+J
2011-11-09
2011-11-09

Anglia w latach 1929-41 i opowieść o utalentowanej 17 latce (w 29r),która staje się kobietą, żoną w trudnym małżeństwie i matką. Uwikłana w ambicje swojej babki nie może pójść na studia artystyczne. Zycie na tle arystokratycznych wymagań środowiska, młodzieńcze namiętności, które kładą się cieniem na losach bohaterki i zmuszają do przymusowych wyborów. Ciekawie przedstawione postawy elit wobec rodzącego się faszyzmu oraz odbrązowienie szlachectwa, do którego zobowiązuje tzw wysokie urodzenie. To nie jest typowy romans, To raczej losy kobiety, która chwile miłosnych uniesień przeplata goryczą i bólem. Dobrze się czyta. Polecam.

Co za flaki z olejem...
Jednak najbardziej rażący dla mnie w tej "opowiastce" jest język, którym posługuje się autorka. Akcja rozgrywająca się na początku XX wieku, a język bardzo współczesny, zupełnie nieadekwatny do tamtych czasów... Słabe, poddałam się i nie czytam dalej, o tak!

Co za flaki z olejem...

W przeszłości niewypowiedziane słowa, z miłości przyniosły nienawiść. Na długie lata, nawet na dwa pokolenia. Powieść o powtarzaniu błędów, o najdziwniejszych rozwiązaniach, o ślepym zauroczeniu. Ileż trzeba zapłacić jeszcze życia, by spłacić tamtą niewnawiść? Amber... kobieta z marzeń... Jakby nierealna, a może jest tuż obok? Dotykam w snach... A to tylko jej jedwab...

Książkę dobrze się czyta. Jest przyjemna i lekka- mimo swoich ponad 500 stron :)Oddaje czasy w których została obsadzona fabuła lata tj. 20, 30 poprzedniego wieku. Nie pozostaje pominięty nawet Picasso.
Książka ukazuje nam główną bohaterkę Amber w różnych momentach jej życia. Począwszy od młodej dziewczyny która mimo swoich odmiennych pragnień wypełnia polecenie babci i wyjeżdża ze swojego ukochanego domu do Londynu gdzie wpada w machinę świata arystokracji i wielkiego splendoru oraz poznaje ciemną stronę życia salonowego wielkich dam. Amber z wiekiem rozkwita i staję się kobietą odpowiedzialną, o dobrym sercu. Kocha dwóch mężczyzn jednocześnie swojego męża Roberta i przyjaciele z dziecięcych lat Jay'a. Z którym z nich zostanie?
Przeczytaj, warto :)

Ostatnio dostaję książki zdecydowanie mniej związane z erotyką. Tą, którą chce wam przedstawić dziś to naprawdę dobrze napisany romans historyczny. Nie jestem zwolenniczką ani tej tematyki, ani cofania się w czasie, zarówno w literaturze, jak i filmie. Ta pozycja mnie jednak bardzo zaskoczyła. Oczywiście na plus.

Akcja powieści toczy się w dwudziestoleciu międzywojennym. Główna bohaterka, kończy właśnie siedemnaście lat, i jako prezent urodzinowy otrzymuje możliwość prezentacji na dworze królewskim. Z czego zupełnie się nie cieszy. Niestety w czasach których żyje kobiety nie mają zbyt wiele do powiedzenia, więc zmuszona jest wyjechać i podporządkować się decyzji swej babci.

Amber jako młoda debiutantka na salonach, poznaje nowe i nie tak kolorowe jakby się wydawało życie wyższych sfer. Przede wszystkim wkracza w nie pełna nadziei i naiwności. Lekkomyślnie oddaje swe serce i ciało hiszpańskiemu malarzowi, wierząc w jego kłamstwa. Konsekwencją powyższego jest oczywiście niespodziewana ciąża. Nasza bohaterka otrzymuje pomocną dłoń od lorda Roberta, który potrzebuje żony na papierku i jej się oświadcza. Będąc mężczyzną o odmiennej orientacji seksualnej Robert uznaje dziecko Amber czyniąc go swym dziedzicem, a Amber księżną.

To oczywiście nie koniec przygód naszej bohaterki, która tak dokładnie poznaje świat homoseksualizmu swego męża, narkotyków i uzależnienia swego kuzyna, czy usunięcia nienarodzonego dziecka przez jej koleżankę, którego opis nawiasem mówiąc mocno mną wstrząsnął. Amber poznaje też smak prawdziwej miłości i jej prawdziwe znaczenie. By jednak do tego dojrzeć przyjdzie jej naprawdę dużo wycierpieć. Ale gdy już się pozbiera będzie pewną siebie, twardą i odpowiedzialną wdową.

Muszę wam się uczciwie przyznać, iż książka ta wciągnęła mnie dopiero tak po pięćdziesięciu stronicach. Początek nie jest za specjalny, ale dalsza część nam go rekompensuje. Autorka bardzo dokładnie przedstawia nam historię bohaterów i ich drogę życiową. Nie skupia się tylko na jednej głównej postaci, ale poznajemy również dokładnie losy jej kuzyna Grega, babci Blanche, męża Roberta czy najbliższego przyjaciela Jaya. Pomiędzy historiami powyższych osób bardzo sprawnie wpleciony jest wątek tytułowego jedwabiu.

Podobnie jak historie bohaterów znajdziemy tu także szeroki wachlarz tematów poruszanych, które autorka bardzo sprawnie wplotła w fabułę. Scen erotycznych również nie zabraknie, ale stanowić będą one tylko uzupełnienie. Tematem głównym od początku do końca jest kobieta, jej miejsce i pozycja w świecie. Dość obszernie opisane są sytuacje i określone decyzje jakie podejmuje, oraz różne skutki, jakie musi ponieść.

To typowa książka napisana przez kobietę dla kobiet.

W skali od jednego do dziesięciu dałabym jej sześć punktów.

Akcja powieści toczy się w dwudziestoleciu międzywojennym....

Rewelacyjna saga
Polecam

Rewelacyjna saga
Polecam

Troszkę rozwlekła, akcja ciągnie się i tak jakoś naiwnie opisane są losy i myśli bohaterek. Nie moje klimaty...

O tej książce można powiedzieć jedno-jest intrygująca.

O tej książce można powiedzieć jedno-jest intrygująca.

Przyznaje, że długo ją czytałam:( ale w połowie zaczęła mnie wciągać i to chyba dobra opinia.

Bardzo fajna książka, przedstawia losy młodej bezradnej dziewczyny, która wstępuje w nowe życie w innym mieście w czasach gdy kobieta za dużo nie miała do powiedzenia. Gruba książka ale na tyle ciekawa,ze ciężko się od niej oderwać. Polecam

• Wypożyczona z biblioteki
  • Literatura