Pamiętnik niewolnicy i świętej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC
Santa Giuseppina Bakhita. Il Diario
978-83-7502-284-1
matgarita

Józefina Bakhita urodziła się w 1869 roku w Olgossie, w sudańskiej prowincji Darfur. Jako siedmioletnia dziewczynka została porwana z rodzinnej wioski i sprzedana handlarzowi niewolników. Pracowała u różnych właścicieli, przez których była torturowana i ze strachu zapomniała nawet własnego imienia. Nazwano ją więc, na ironię, „Bakhita”, co znaczy „Szczęśliwa”. Jej ostatnim właścicielem w Chartumie był konsul włoski Callisto Legnani, który wysłał ją do Genui, gdzie odzyskała wolność i została oddana na wychowanie siostrom ze Zgromadzenia Córek Miłości (kanosjanki). W 1890 roku przyjęła chrzest i trzy lata później wstąpiła do ich nowicjatu. Pomimo bardzo słabego zdrowia, pracowała jako szwaczka, kucharka, zakrystianka i furtianka. Zmarła 8 lutego 1947 roku.
Niniejsza niewielka książka jest prawdziwą historią opowiedzianą w pierwszej osobie i niesie przesłanie przebaczenia pomimo doznanych krzywd.

źródło opisu: Promic, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwo.pl/index.php/s/karta/id/593

Po pierwsze za krótka.
Po drugie zabrakło mi takiego porażającego autentyzmu, takiej prawdy o sobie jak w Dzienniczku Faustyny. Jestem przekonana, że gdyby Józefina nie była analfabetką i sama napisała swoje wspomnienia, to mielibyśmy arcydzieło. Tak się jednak stało, że pisać nie umiała, a w swojej skromności nie lubiła o sobie mówić za dużo. W konsekwencji opis jej życia to czytanka na godzinę, a reszta to jej myśli, starannie przefiltrowane przez zakonną cenzurę i przetworzone na zakonne zasady.

Szkoda. Gdyby ona sama napisała o sobie albo jakiś porządny biograf dostał za życia w swoje szpony Józefinę, to mogłaby powstać obłędna książka, albowiem historia życia świętej jest z pewnością pasjonująca. Czego tam nie ma w tym życiorysie? I realia w Sudanie, i porwanie przez handlarzy niewolników, i bycie niewolnikiem w wielu domach, i przyjazd do Włoch, i wstąpienie do włoskiego klasztoru, i odnajdywanie się w realiach Europy Zachodniej. Każdy etap życia Józefiny jest niezwykle...

MaiTakeru | 2017-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2017

Książeczka składa się z kilku części: pamiętnika, opisu filozofii świętej w dalszych latach jej życia, anegdotek i proroctw. Pierwsza z nich, czyli wspomnienia św. Józefiny Bakhity, jest bardzo poruszająca z powodu opisu okrucieństw, jakich doświadczyła ona w swym niewolniczym życiu. Jednak z drugiej strony, zakonnica podkreśla, ile otrzymała od Boga nawet w tym okresie, i patrzy nań wstecz jako na wydarzenia, które ostatecznie doprowadziły ją do poznania wiary katolickiej.

Druga część, napisana już z perspektywy osób trzecich, pełna jest cytatów ze świętej na temat wiary i sposobu przeżywania życia. I muszę przyznać, że jej niezachwiane przekonanie co do opieki Bożej, postawa pełna wdzięczności i proste, lecz stanowcze zasady są naprawdę inspirujące. Z tego powodu cieszę się, że natknęłam się na opisywaną publikację i mogłam poznać niezwykłą postać św. Józefiny Bakhity.

Zabrakło mi jedynie większej dokładności w biografii tej zakonnicy, w okresie nieobjętym już jej...

Patrycja | 2016-03-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016

Siostra Józefina Bakhita - wyrwana przemocą z wioski, zagubiona na zachodnim obszarze rozległego Sudanu, doświadczona boleśnie na drodze niewolnictwa - została doprowadzona przez Opatrzność Bożą do chrześcijańskiej wiary, do konsekracji zakonnej i do świętości.

catalinka | 2013-01-06

„Pamiętnik niewolnicy i świętej” jest opowieścią o życiu Giuseppiny Bakhity, afrykańskiej siostry zakonnej. Na jej wspomnienia składają się trzy części: Pamiętnik, czyli są to wydarzenia z dzieciństwa i wczesnej młodości, które zostały spisane przez siostrę zakonną Teresę Fabris, następnie jest rozdział Bakhita mówi dalej, gdzie pokazane są jej losy w zakonie, ciężka choroba i śmierć. W ostatniej części są zawarte anegdoty z życia świętej. Pokazują one jak wielki dystans miała do siebie ta czarnoskóra zakonnica. Od samego początku dziewczynka nie miała łatwego życia. Handlarze niewolników najpierw porwali jej siostrę, a po pewnym czasie także ją. Doświadczała ogromnych cierpień i znęcania się nad niewolnikami. Przykładem może być praca ponad siły, kary cielesne, a także skuwanie łańcuchami i „tatuaże”, co moim zdaniem jest okropnym traktowaniem drugiego człowieka. Warto zaznaczyć, że mówimy o przełomie XIX i XX wieku, gdzie takie praktyki były często stosowane. Jest to niemal...

justi | 2011-10-30
Na półkach: Przeczytane, Azja, Afryka
Przeczytana: 30 października 2011

Każda książka opowiadająca o życiu świętych podnosi na duchu, uczy, że nigdy nie jest za późno na zmianę życia, pokazuje, że jest Ktoś, kto zna każdego człowieka, przeznacza go do rzeczy wielkich i tylko od człowieka zależy, czy na to wezwanie odpowie wielkodusznie. A jeśli odpowie - czytamy potem jego biografię jako świętego.

Scarlett | 2016-04-09
Przeczytana: 22 marca 2016

Zapraszam na recenzję http://mama-filipka.blogspot.com/2016/04/mama-czyta-bakhita-pamietnik-nieznanej.html

Ryfka | 2017-02-22
Na półkach: Przeczytane, Dla ducha