rozwiń zwiń

Zdradzona: Ucieczka z Iraku

Okładka książki Zdradzona: Ucieczka z Iraku
Latifa AliRichard Shears Wydawnictwo: Świat Książki reportaż
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2011-10-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-10-01
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7799-457-3
Tłumacz:
Joanna Pierzchała
Tagi:
Irak islam prawdziwa historia los kobiety
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
279 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2304
2041

Na półkach: , ,

Oferta książek z "zakutaną" kobietą na okładce i wymownym tytułem: "Zdradzona", "Oszukana" czy "Wykorzystana" jest bogata. Czytam je wszystkie po kolei, gdyż kultura muzułmańska interesuje mnie od dawna.
Miałam to wyjątkowe szczęście i mogłam porozmawiać z muzułmańskimi kobietami bez obecności mężczyzn. Ci, którzy próbowali tego "wyczynu" wiedzą, że sprawa wcale nie jest łatwa.
Po przeczytanych książkach, a szczególnie po tych rozmowach mam mieszane uczucia co do sytuacji kobiet w społeczeństwie muzułmańskim.

Są takie kobiety w społecznościach muzułmańskich (i nie tylko w nich), które są zadowolone ze swojego statusu w społeczeństwie, lubią, gdy mężczyzna zarabia na całą rodzinę, płaci rachunki, załatwia sprawy urzędowe, robi zakupy. Są takie kobiety (i jest ich naprawdę niemało!), dla których dzieci, mąż i dom są całym światem. Gdyby dać wybór polskim kobietom, to jestem przekonana, że wiele wolałoby zrezygnować z pracy i zająć się w 100% rodziną i domem.
Są też inne kobiety: aktywne zawodowo, posiadające własne firmy, będące kierownikami, dyrektorami i prezesami, mające hobby, uprawiające sport, spędzające dużo czasu z przyjaciółmi. Kobiety o takim charakterze spotykamy zarówno w Polsce, jak i na Wyspie Wielkanocnej czy w Iraku. Dla takich kobiet przyjście na świat w społeczności muzułmańskiej jest poniekąd nieszczęściem. To "nieszczęście" ma jednak różne oblicza. Z mojego doświadczenia najczęściej wygląda to tak, jak w przypadku jednej z Palestynek, które znam osobiście...

Nazwijmy Ją Leyla.
Leyla studiuje na kierunku, po którym ciężko będzie Jej znaleźć pracę w Jej rodzinnym kraju islamskim. Studiuje akurat na tym kierunku nie dlatego, że Ją to wybitnie interesuje, ale dlatego, że ma nadzieję, że w przypadku, gdy naprawdę tej pracy w rodzinnym kraju nie znajdzie, to uda Jej się wyjechać do pracy za granicę. Ma nadzieję, że twardogłowy ojciec i bracia zgodzą się na to wbrew zasadom panującym w rodzinie, żeby nie marnować lat i pieniędzy wydanych na Jej edukację. Leyla chce być wolna od opieki mężczyzn, niezależna i sama decydować o sobie. I to jest to, co mówiła do mnie głośno, gdy zostałyśmy same.
Druga strona medalu jest taka, że ta sama Leyla jest oburzona tym, że nie noszę chustki na głowie, robi dziką awanturę bratu za to, że pocałował swoją żonę w policzek przy przy nas, a siostrze za to, że zaspała na modlitwę... Layla bez żenady wyciąga rękę po pieniądze do ojca czy braci, bo przecież utrzymywanie kobiet to obowiązek mężczyzn. Nie wyobraża też sobie samej zarobić na własne utrzymanie czy załatwić osobiście jakąś sprawę w urzędzie.
Leyla chciałaby być wolna, ale na swoich zasadach.

Z tego względu sceptycznie podchodzę do tematu zniewolenia muzułmańskich kobiet.

W "Zdradzonej..." ból autorki rozumiem znacznie lepiej. Dla Latify ojczyzną jest Australia, a pobyt w Iraku traktuje jak uwięzienie. Książka jest zdecydowanie dobra, choć nie najlepsza wśród swojego gatunku.

Oferta książek z "zakutaną" kobietą na okładce i wymownym tytułem: "Zdradzona", "Oszukana" czy "Wykorzystana" jest bogata. Czytam je wszystkie po kolei, gdyż kultura muzułmańska interesuje mnie od dawna.
Miałam to wyjątkowe szczęście i mogłam porozmawiać z muzułmańskimi kobietami bez obecności mężczyzn. Ci, którzy próbowali tego "wyczynu" wiedzą, że sprawa wcale nie jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    401
  • Chcę przeczytać
    322
  • Posiadam
    117
  • Ulubione
    14
  • Chcę w prezencie
    7
  • Literatura faktu
    6
  • 2013
    4
  • 2014
    4
  • Z biblioteki
    4
  • 2015
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zdradzona: Ucieczka z Iraku


Podobne książki

Przeczytaj także