Korzenie ontologii

Okładka książki Korzenie ontologii Willard Van Orman Quine
Okładka książki Korzenie ontologii
Willard Van Orman Quine Wydawnictwo: Aletheia filozofia, etyka
242 str. 4 godz. 2 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Tytuł oryginału:
The Roots of Reference
Wydawnictwo:
Aletheia
Data wydania:
2006-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
242
Czas czytania
4 godz. 2 min.
Język:
polski
ISBN:
8389372207
Tłumacz:
Barbara Stanosz
Tagi:
filozofia filozofia języka percepcja przedmiot ontologia korzenie ontologii
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
550
225

Na półkach: , ,

Quine potrafi zadziwić. W tej książce zaprasza do spaceru z logiczną, ontologiczną i semantyczną "lupą" za małym dzieckiem dzielnie wkraczającym w świat dużych ludzi posługujących się językiem. Pierwsze dwie z trzech części skupione są na tej niepozornej wędrówce. Quine próbuje dociec co też może się dziać w głowie dziecka uczącego się mówić "mama", "piesek", "czerwone", etc. Przechodząc kolejne stopnie komplikacji języka, od prostych zdań obserwacyjnych i podstawowych relacji i związków między nazwami i atrybutami, dochodzi w trzeciej części do tego, do czego dojść musiał, o ile ktoś nazywa się W. V. O. Quine - kwantyfikacja i związana z nią ontologia. Przygody małego dziecka w świecie odkrywania trudnego języka dorosłych schodzą na dalszy plan wobec subtelncyh przeskoków między substytucyjną a przedmiotową kwantyfikacją po różnych rzeczach, od nazw jednostkowych, dość niewinnych, po zwodnicze, niebezpieczne, produkujące monstra (tzn. byty abstrakcyjne) klasy, liczby, etc. Fascynujących rzeczy dowiedziałem się z tej ostatniej części, szkoda, że kiedy się to wszystko działo, tak mało zdawałem sobie sprawę z doniosłości odkryć, jakie zdaniem Quine musiałem dokonać w tak młodym już wieku. A musiałem ominąć choćby meandry paradoksu klas Russella, nie wspominając o innych czających się logicznych pułapkach między różnymi teoriami, logikami, kwantyfikacjami, etc, by dojść do poczciwej, przeludnionej, pełnej potworów ontologii języka naturalnego, z którą męczymy się już niewiadomo ile tysięcy lat..
Dobrze, że nie jestem nominalistą, inaczej chyba nie mógłbym zasnąć po tak wstrząsającej diagnozie. A samą książkę polecam tym, którzy nie boją się logicznych szlaczków (choć są tylko te z wprowadzenia do logiki) i przerażenia człowieka lubiącego pustynie, a zesłanego do istnej dżungli.

Quine potrafi zadziwić. W tej książce zaprasza do spaceru z logiczną, ontologiczną i semantyczną "lupą" za małym dzieckiem dzielnie wkraczającym w świat dużych ludzi posługujących się językiem. Pierwsze dwie z trzech części skupione są na tej niepozornej wędrówce. Quine próbuje dociec co też może się dziać w głowie dziecka uczącego się mówić "mama", "piesek", "czerwone",...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    27
  • Przeczytane
    3
  • Filozofia
    3
  • Posiadam
    2
  • Filozofia/religie
    1
  • Filozofia, etyka, estetyka
    1
  • 2011
    1
  • Literatura angielska
    1
  • Domowa Biblioteka
    1
  • 2.1. Pisma filozoficzne
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Korzenie ontologii


Podobne książki

Przeczytaj także