Korzenie ontologii

Fundacja Aletheia
2006-01-01
2006-01-01
Barbara Stanosz
filozofia filozofia języka percepcja przedmiot ontologia korzenie ontologii

Quine potrafi zadziwić. W tej książce zaprasza do spaceru z logiczną, ontologiczną i semantyczną "lupą" za małym dzieckiem dzielnie wkraczającym w świat dużych ludzi posługujących się językiem. Pierwsze dwie z trzech części skupione są na tej niepozornej wędrówce. Quine próbuje dociec co też może się dziać w głowie dziecka uczącego się mówić "mama", "piesek", "czerwone", etc. Przechodząc kolejne stopnie komplikacji języka, od prostych zdań obserwacyjnych i podstawowych relacji i związków między nazwami i atrybutami, dochodzi w trzeciej części do tego, do czego dojść musiał, o ile ktoś nazywa się W. V. O. Quine - kwantyfikacja i związana z nią ontologia. Przygody małego dziecka w świecie odkrywania trudnego języka dorosłych schodzą na dalszy plan wobec subtelncyh przeskoków między substytucyjną a przedmiotową kwantyfikacją po różnych rzeczach, od nazw jednostkowych, dość niewinnych, po zwodnicze, niebezpieczne, produkujące monstra (tzn. byty abstrakcyjne) klasy, liczby, etc. Fascynujących rzeczy dowiedziałem się z tej ostatniej części, szkoda, że kiedy się to wszystko działo, tak mało zdawałem sobie sprawę z doniosłości odkryć, jakie zdaniem Quine musiałem dokonać w tak młodym już wieku. A musiałem ominąć choćby meandry paradoksu klas Russella, nie wspominając o innych czających się logicznych pułapkach między różnymi teoriami, logikami, kwantyfikacjami, etc, by dojść do poczciwej, przeludnionej, pełnej potworów ontologii języka naturalnego, z którą męczymy się już niewiadomo ile tysięcy lat..
Dobrze, że nie jestem nominalistą, inaczej chyba nie mógłbym zasnąć po tak wstrząsającej diagnozie. A samą książkę polecam tym, którzy nie boją się logicznych szlaczków (choć są tylko te z wprowadzenia do logiki) i przerażenia człowieka lubiącego pustynie, a zesłanego do istnej dżungli.

Dodaj cytat z książki Korzenie ontologii