Filozofia objawienia, tom 1

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Klasyków Filozofii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Urfassung der Philosophie der Offenbarung
83-01-13622-7
filozofia, schelling
filozofia i etyka
Czytam

Filozofia ma na uwadze bardziej etyczność niż rozumność, filozofia musi również uznać wolność, w związku z czym słuszniej jest powie dzieć, że pragnienie, jakim kieruje się filozofia, jest pragnieniem moralnym, mającym swe podstawy w wolności. Dowodzi już tego okol iczność, że z dawien dawna w sprawach filozofii inaczej niż w innych naukach odczuwano zarzut nieprawdy. Kto atakuje system filozofi czny, atakuje nie tylko intelekt, ale również wolę filozofa. Ten, któremu zostanie dowiedzione, że nie osiągnął tego, co słuszne, cz uje, że ponosi uszczerbek na swej wartości moralnej. Trafne jest powiedzenie : Jaki człowiek, taka jego filozofia.

źródło opisu: Państwowe Wydawnictwo Naukowe ( PWN ) 2002.

źródło okładki: Państwowe Wydawnictwo Naukowe ( PWN ) 2002

railanachoret | 2017-08-23