Fala za falą... Wspomnienia dowódcy ORP „Piorun”

Okładka książki Fala za falą... Wspomnienia dowódcy ORP „Piorun” Eugeniusz Pławski
Okładka książki Fala za falą... Wspomnienia dowódcy ORP „Piorun”
Eugeniusz Pławski Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna Seria: Seria z kotwiczką [FINNA] historia
historia
Seria z kotwiczką [FINNA]
Oficyna Wydawnicza Finna
2003-01-01
2003-01-01
marynistyka wojna niszczyciel Piorun Pławski

Na półkach: , , , , , ,

Nie mogę wprost uwierzyć, że upłynęło już 10 lat, kiedy przeczytałem wspomnienia komandora Pławskiego. W jej posiadanie wpadłem jak zwykle dość przypadkowo – bodaj ostatni egzemplarz zabłąkany na półce w jednej z poznańskich księgarni. Ale nigdy nie żałowałem tego zakupu. Postać Eugeniusza Pławskiego była mi dobrze znana – efekt zasłużonej sławy dowódcy ORP „Piorun”, który brał udział w poszukiwaniu pancernika „Bismarck”. Pomimo niezwykłego wyczucia w dowodzeniu jednostką bojową, na okres ponad dwóch lat skierowany na boczny tor – jak attaché wojskowy w Szwecji.
Ta książka to kolejny świetny przykład jak można zajmująco, z ogromną swadą, opowiadać o służbie na morzu. Mam nieodparte wrażenie, że marynarze są urodzonymi gawędziarzami, a „Żeńka” potrafił jeszcze przelać swoje wspomnienia na papier, jak mało kto. Jest ciekawie, z niepowtarzalnym humorem (nie będzie osoby, która nie uśmiechnie się czytając rozdział o przejęciu francuskiego niszczyciela „Ourgan”). Co tu dużo mówić: po prostu bardzo dobra, interesująca publikacja. Rzadko przyznaję 10, ale w tym przypadku – zasłużona.

Świetna książka, która zainteresuje każdego miłośnika historii, biografii i marynistyki. Jedno z najlepszych polskich wspomnień.

Ciężko się oderwać od czytania. Najlepsze, że cała niesamowita akcja nie jest wymysłem autora a wydarzeniami, które rzeczywiście miały miejsce w historii.

Książka kapitalna. Napisana lekko, z humorem. Jednocześnie stanowi kopalnię wiedzy na temat pionierskich czasów tworzenia Polskiej Marynarki Wojennej w II RP, o czym rzadko się pisze. Scena zaślubin Polski z morzem chwyta za serce. Świetne są też rozdziały dotyczące dziejów Eugeniusza Pławskiego w Rosji i jego służby w carskiej flocie oraz rewolucji bolszewickiej. Niesamowite jest również to, ile postaci historycznych spotkał autor wspomnień w swoim barwnym życiu.

Książka Eugeniusza Pławskiego to pozycja obowiązkowa dla każdego, kogo interesuje historia Polskiej Marynarki Wojennej.

Rewelacyjna książka - jedna z najlepszych z "serii z kotwiczką".
Została napisana przez najlepszego polskiego dowódcę Marynarki Wojennej.
Niezwykle utalentowany "Wańka" opisuje w niej całą swoją karierę.
Gość miał niesamowity talent: umiał latać balonami i samolotami, pływał na okrętach podwodnych i nawodnych. Oprócz tego służył w carskim wojsku, po czym zaciągnął się do PMW.
Opisuje również swoją najsłynniejszą akcję, jaką była potyczka z pancernikiem "Bismarckiem" komandora Ernsta Lidnemanna.
Komandor Pławski był jednym z najbardziej szanowanych dowódców w PMW.
Dla każdego szanującego się marynisty pozycja obowiązkowa - przynajmniej raz w życiu przeczytać!!!

Moja ocena: 10.0!!!!

Rewelacyjna książka - jedna z najlepszych z "serii z kotwiczką".
Została napisana przez najlepszego polskiego dowódcę Marynarki Wojennej.
Niezwykle utalentowany "Wańka" opisuje w niej całą swoją karierę.

• Marynistyka
  • II wojna światowa
  • Z kotwiczką - seria
  • Morskie

Dodaj cytat z książki Fala za falą... Wspomnienia dowódcy ORP „Piorun”