rozwiń zwiń

"Lebensborn" czyli źródło życia

Okładka książki "Lebensborn" czyli źródło życia
Roman Hrabar Wydawnictwo: Wydawnictwo "Śląsk" historia
265 str. 4 godz. 25 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo "Śląsk"
Data wydania:
1980-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1980-01-01
Liczba stron:
265
Czas czytania
4 godz. 25 min.
Język:
polski
ISBN:
8321600697
Tagi:
II wojna światowa zbrodnie niemieckie III Rzesza
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
18 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
15417
2028

Na półkach: , , ,

Trudna materia bo w temacie "hodowli rozpłodowych" za czasów III Rzeszy powojenne Niemcy nabrały wody w usta. Po cichu zwalczały przecieki do prasy, dementowały doniesienia o tych karygodnych praktykach z pogranicza eugeniki i zwyrodniałych eksperymentów. Ten proceder miał dwa oblicza: z jednej strony aryjsko wyglądający chłopcy i dziewczęta, niekoniecznie o niemieckim pochodzeniu, zamieszkiwali w specjalnych ośrodkach gdzie mieli z wyznaczonymi partnerami kopulować i przysparzać rzeszy nowych obywateli. Kobiety po urodzeniu dzieci trafiały m.in. do obozów pracy albo stawały się " dziewczętami armii" czyli prostytutkami. Oczywiście niemowlęta im zabierano i umieszczano w sierocińcach lub przeznaczano do adopcji. Z drugiej strony prowadzono grabież dzieci o dobrych cechach, tzw. aryjskości na terenach podbitych. Początkowo były to dzieci romskie, z Jugosławii, Węgier, potem w łapankach selekcjonowano także dzieci polskie przeznaczone do zniemczania. Autor dociera do oryginalnych dokumentów, jak i fałszowanych listów i świadectw. Polskie nazwiska dzieci zniemczano i gorliwie indoktrynowano w specjalnych ośrodkach. Hrabar opisuje też kulisy procesu norymberskiego i chytrą linię obrony głównych aktywistów tego ruchu. Powoływali się bez żenady na dobroczynną (!) działalność swoich ośrodków, na ich charytatywny charakter. Bardzo wnikliwe studium założeń Himmlera, oraz przebiegu działalności, wykaz placówek ze szczególnym uwzględnieniem Polski. Niestety ośrodek w Helenowie blisko Łodzi należał do najważniejszych punktów. Doceniam ogromny wysiłek i skrupulatność w gromadzeniu źródeł i ich krytycznej analizie.

Trudna materia bo w temacie "hodowli rozpłodowych" za czasów III Rzeszy powojenne Niemcy nabrały wody w usta. Po cichu zwalczały przecieki do prasy, dementowały doniesienia o tych karygodnych praktykach z pogranicza eugeniki i zwyrodniałych eksperymentów. Ten proceder miał dwa oblicza: z jednej strony aryjsko wyglądający chłopcy i dziewczęta, niekoniecznie o niemieckim...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    121
  • Przeczytane
    26
  • Posiadam
    10
  • Teraz czytam
    3
  • Historyczne
    3
  • Historia
    2
  • II wojna światowa
    2
  • II Wojna Światowa
    2
  • Holocaust
    2
  • Chcę w prezencie
    2

Cytaty

Więcej
Roman Hrabar "Lebensborn" czyli źródło życia Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne