Dom Cieni

1996-01-01
1996-01-01
83-7169-030-4
Elżbieta Stelmasiak

Michael Allegretto to amerykański pisarz specjalizujący się w thrillerach i kryminałach. Jeden z najlepszych w tak zwanym gatunku suspens thrillers, chociaż na naszym rodzimym gruncie nie jest zbyt znany. Trochę szkoda, gdyż jego powieści znalazły uznanie czytelników na całym świecie, a Dom Cieni to jeden z jego najbardziej znanych kryminałów. Opowiada historię Nory Honeycut, której siostra zginęła w dziwnych okolicznościach. Lokalna policja uznała to za nieszczęśliwy wypadek. Nora jednak nie może się z tym pogodzić, szczególnie gdy ten dziwny wypadek zdarzył się na posesji starego domu owianego złą sławą. Posiadłość zyskała miano nawiedzonej, po tym jak w ciągu kilkudziesięciu lat ginęły tam także inne osoby. Nora więc podejmuje się własnego śledztwa.

Allegretto bardzo udanie operuje narracją, trzymając czytelnika w ciągłej niepewności. Wydarzenia które powoli poznajemy powodują, że nie do końca zdajemy sobie sprawę z czym mamy do czynienia. Zastanawiamy się czy to nadal jest kryminał, czy już horror. Początek powieści jest bardzo mozolny, ale napisany wprawną ręką, co daje porządny fundament pod resztę historii, która z każdą następną stroną zaczyna się rozkręcać. Tajemnica goni tajemnicę. Nawiedzony dom staje się coraz straszniejszy, gdy poznajemy jego nieszczęśliwą historię. Wydawałoby się, że nie ma tu nic szczególnego, czego nie moglibyśmy dostać w wielu innych tego typu powieściach. I pewnie tak jest. Niemniej Allegretto oferuje swoim czytelnikom świetny mroczny i pełen niepokoju klimat. Opisując przeróżne deformacje budzi w czytelniku głęboko ukryte lęki. Kto oglądał film Dziwolągi wie o czym mówię. Jest to rodzaj wewnętrznego niepokoju, nad którym bardzo ciężko jest zapanować, a to dlatego, że boimy się tego, czego nie znamy lub nie jesteśmy w stanie tego ogarnąć swoim umysłem.

Powieść tę można też porównać do niektórych dzieł Kinga. Małomiasteczkowa sceneria, w której każdy pozornie pilnuje swojego nosa. Tajemnica, która oddziałuję na resztę społeczności. Osoba która dostrzega zło i za wszelką cenę postanawia się mu przeciwstawić. Czyż to nie jest iście kingowska otoczka? Najważniejsze jest jednak to, w jaki sposób autor ukazuje nam zło. Wydawałoby się, że mamy tu do czynienia z pewnego rodzaju nieokreślonym złem, które z czasem zaczyna przybierać materialną postać, czając się wszędzie dookoła. Jest najbardziej niebezpieczne, gdy przybiera formę człowieka. Potrafi planować, kalkulować, zdradzać i mordować z zimną krwią. Nie ma żadnych skrupułów. Po trupach dąży do celu.

Dom Cieni to naprawdę kawał dobrego, mocnego i trzymającego w napięciu thrillera. Mimo, że nie doświadczymy tu żadnych brutalnych i ociekających krwią opisów, to jednak książka trafia w czuły punkt czytelnika i zmusza go do refleksji. Allegretto stawia pytania o istotę zła, zagłębiając się we wnętrze człowieka, który zdolny jest do wszystkiego, aby zaspokoić swoje pragnienia i namiętności. Powieść nie daje nam jednak żadnych gotowych odpowiedzi, zmuszając nas do roztrząsania wszystkiego w głowie jeszcze długo po odłożeniu książki na półkę.

Tę i inne recenzje możecie przeczytać na ksiazkapodreka.blogspot.com

godna polecenia! :)

godna polecenia! :)