Tylko prawda. Artykuły i reportaże

Za shto
reportaże, wspomnienia, fakty
literatura faktu
Barbara

Zbiór najlepszych reportaży słynnej rosyjskiej dziennikarki opublikowanych w dzienniku „Nowaja Gazieta” w latach 1999–2006. „Tylko prawda” przedstawia szeroki wachlarz reportaży Anny Politkowskiej – wojny czeczeńskie, wewnętrzne wydarzenia w Rosji, wzięcie zakładników w moskiewskim teatrze (Politkowska brała udział w negocjacjach z terrorystami), rajd na szkołę w Biesłanie oraz rozważania o...

„Tylko prawda” przedstawia szeroki wachlarz reportaży Anny Politkowskiej – wojny czeczeńskie, wewnętrzne wydarzenia w Rosji, wzięcie zakładników w moskiewskim teatrze (Politkowska brała udział w negocjacjach z terrorystami), rajd na szkołę w Biesłanie oraz rozważania o politykach, oligarchach i zwykłych Rosjanach. Książka stanowi hołd dla osobistej odwagi Anny Politkowskiej, ujawniając pomniejszane lub całkowicie pomijane informacje o zagrożeniach, z jakimi się mierzyła, i groźbach, które otrzymywała w trakcie swojej pracy. To inspirująca książka o nieprzemijającej wartości, pióra jednej z najwybitniejszych reporterek naszych czasów.

Jak wszyscy wielcy reporterzy Anna Politkowska prezentowała ludzką prawdę i na nowo pisała oficjalną historię. Będziemy nadal ją czytać i uczyć się od niej przez długie lata.
Salman Rushdie

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Inez | 2015-03-04
Przeczytana: luty 2015

„(...) Dziennikarz, który nie jest 'swój', jest dziś wyrzutkiem. Nigdy nie dążyłam do swojego obecnego statusu pariasa, co sprawia, że czuję się jak delfin wyrzucony przez morze na brzeg. Nie jestem polityczną bojowniczką.
Nie będę wdawać się w inne 'przyjemności', jakie spotkały mnie na drodze, którą wybrałam: w próby otrucia, aresztowania, nękanie listami i mejlami, telefony z groźbami śmierci. Najważniejsze to dalej wykonywać swoją pracę, opisywać życie, które widzę wokół siebie, przyjmować codziennie gości w redakcji naszej gazety – ludzi, którzy nie mają gdzie pójść ze swoimi problemami, ponieważ Kreml uznaje ich historie za nienadające się do publikacji. Jedynym miejscem, w którym mogą się wypowiedzieć, jest nasza gazeta, 'Nowaja Gazieta'.
Czym zatem zawiniłam? Po prostu zdawałam sprawę z tego, czego byłam świadkiem – pisałam tylko prawdę.”
Jaka by ona nie była. Najczęściej okrutna, brutalna, wstrząsająca. Pokazująca jak mało jednak jest człowieka w człowieku.

Jeśli wszystko...

Roman Dłużniewski | 2016-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2016

To była wspaniała kobieta. I zamordowano ją w urzędową rocznicę urodzin Putina. Czytajcie jej książki. Koniecznie!!

Same reportaże - wyśmienite! ale ich achronologiczny układ i brak naświetlenia backgroundu sytuacji oraz przystępnego przybliżenia dramatis personae sprawiają, że książka nie jest najlepszym wyborem, jeśli na temat wojny w Czeczenii nie posiadło się uprzednio jakiej-takiej wiedzy.

GMKa | 2014-03-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 11 marca 2014

Zakupiona przypadkiem - by uzupełnić koszyk w zamówieniu internetowym - w końcu przeczytana pod wpływem sytuacji za naszą wschodnią granicą. Na pewno nie żałuję przeczytania tej książki, która w wielu momentach jest trudna, nieprzyjemna. Dzięki niej poznaje się kolejne fakty z historii współczesnej oraz sposoby gry politycznej Kremlu. Prócz tematyki ciężkiego kalibru znajdziemy też krótkie felietony porównujące życie w Rosji do tego zachodniego. Po przeczytaniu całej książki każdy może zadać pytanie do czego doprowadza wielka chęć władzy, autorytarnej władzy wśród klasy politycznej każdego kraju na świecie.

ZielonaCytryna | 2012-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2012

Trudno było mi przebrnąć przez Politkowską i niestety przeczytałam tylko niektóre z zamieszczonych w książce reportaży i artykułów. Moja wiedza na temat wojny w Czeczenii jest praktycznie zerowa, a czytając tę książkę miałam momentami ogromne problemy z jej zrozumieniem - wszak trudno jest sprawdzać w Internecie każdą informację i każde nazwisko. Pewne fakty i zdarzenia były mi jednak znane i o nich zdecydowałam się przeczytać.
Zdaję sobie sprawę z tego, że gdybym była bardziej obeznana, przeczytałabym całą tę książkę i zrozumiałabym z niej o wiele więcej, dzięki czemu i moja ocena byłaby wyższa.

bbxp | 2013-10-13
Przeczytana: 13 października 2013

Bardzo dokładna (czasami wręcz prokuratorska) i bezwzględna ocena wydarzeń w Czeczenii oraz Rosji Putina. Autorka daję również prztyczka w nos biernemu "Zachodowi" traktującemu wielkiego sąsiada bardzo pobłażliwie... Mocno otwiera oczy na sprawy, które w opinii publicznej są bagatelizowane lub podawane celowej obróbce i są odzierane z ludzkich uczuć . Politkowska oddała życie za prawdę, oby ludzie odpowiedzialni za jej zabójstwo ponieśli konsekwencje, a wolność słowa niech nie będzie już dłużej tłamszona...

Monia | 2019-05-07
Zabawka | 2019-03-19