The Life You Can Save
filozofia i etyka
Ag2S

Peter Singer, najbardziej wpływowy, współcześnie żyjący filozof – tym razem sięga po temat ubóstwa. Przywołuje etyczne argumenty, pouczające przykłady oraz przedstawia studium przypadku udzielania wsparcia potrzebującym, aby pokazać, że nasza obecna reakcja na światowe ubóstwo jest nie tylko niewystarczająca, lecz również moralnie niewybaczalna. Życie, które możesz ocalić uczy nas, jak pomagając innym, możemy przyczynić się do rozwiązania problemu biedy na świecie. Przekonuje też, że wyplenienie ubóstwa na świecie jest w zasięgu działania każdego współczesnego człowieka.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca 2011, http://www.czarnaowc...(?)

źródło okładki: http://www.empik.com/

Carmel | 2017-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2017

"Możesz spojrzeć na to tak: co może bardziej motywować do działania niż chęć zrobienia co w ludzkiej mocy, by zmniejszyć ból i cierpienie?"

Takie pytanie kończy bardzo potrzebną społecznie publikację "Życie które możesz ocalić" profesora bioetyki Petera Singera.

Jasno postawionymi celami książki, było zmobilizowanie czytelnika do zmierzenia się z problemem biedy na świecie i namówienie go do dobroczynności na miarę możliwości finansowych. Singer bez tonu moralizatorskiego, szczerze poprowadził wywód, który w każdym musi zasiać wiele pytań o własne postawy moralne i stopień ich poprawności. Nie epatuje nieuchronnym, ale i częściowo redukowalnym, cierpieniem na świecie. Skupia się na faktach i liczbach. Podaje przykłady do naśladowania i zachęca. Opisuje godne pochwały postawy bezimiennych, skoordynowane działania instytucji i możliwe kierunki poprawy losu tym z ludzi, którzy żyją i umierają w biedzie.

Jako etyk, Singer sprawnie rozpracował relatywizm moralny, jako wygodną postawę...

Peter Singer to pierwsza liga ludzi, którzy z empatii do świata podejmują działania, piszą o nich i uczą. W dzisiejszych czasach, takie postępowanie uznawane jest za wariactwo.
W książce Życie które możesz ocalić, obala mity na temat pomocy krajom najuboższym i etycznie nas napomina, o obowiązku dbania o tych, którzy nie urodzili się pod szczęśliwą gwiazdą wolności i dobrobytu.

| 2016-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2016

Obowiązkowa pozycja dla absolutnie każdego. Powinna być wprowadzona do kanonu lektur. Peter Singer udowadnia w swojej książce jak małym kosztem możemy uratować ludzkie życie i pokazuje, że naszym moralnym obowiązkiem jest pomoc biednym.
Książka bardzo zmieniła moje podejście do własnego, nie największego budżetu, i możliwości pomocy.

GrzegorzDe | 2011-10-10
Przeczytana: 09 października 2011

Znany australijski filozof, właściwie to pierwsza liga wśród światowych myślicieli, w przystępny sposób przedstawia argumentację, która pokazuje, że wystarczy niewielki wkład każdego z nas na rzecz ubogich i umierających Trzeciego Świata, by problem głodu i ubóstwa rozwiązać. Jego obliczenia pokazują, że tak naprawdę pomoc zachodniego świata jest bardzo niewielka, a opinie mieszkańców np. USA o tym, że ich kraj wielce wspomaga kraje najuboższe jest przesadzona i nieprawdziwa.
Ta książka jest wołaniem do każdego z nas, by zamiast zatracać się w konsumcjonizmie, ograniczyć bezsensowne wydawanie pieniędzy i - nie rezygnując z wielu dóbr - zacząć pomagać. Singer podaje wiele przykładów zamożnych i nie tylko ludzi, którzy pomagają, jedni więcej, inni mniej. Książka pokazuje dobitnie, że bycie darczyńcą czy wolontariuszem może być w pełni satysfakcjonujące, zaś niedawanie niczego - jest po prostu nieetyczne.
Pewnie siedzisz teraz przed komputerem z puszką coli w ręce, gdy w tym czasie...

Sławomir Czarnecki | 2016-04-03

Klarownie, bez sentymentalizmu. Etyka w działaniu. Dosłownie. Po przeczytaniu tej książki zrobiłem to, do czego namawia autor.

mery_bells | 2016-02-09

Podoba mi się ogólna idea powstania tej książki, ale wg mnie autor trochę się miota i nie do końca wie, jak nas zachęcić do dzielenia się większymi kwotami z biednymi. Wiele fragmentów jest na tyle chaotycznych i znikąd, że musiałam czytać dwa razy, żeby zrozumieć, o jakie badania faktycznie chodzi. Mimo to, ta książka coś we mnie ruszyła, to pewne i nawet kupiłam kolejne dwa egzemplarze, które chcę oddać do różnych bibliotek, żeby wypożyczali tę pozycję, bo z pewnością ta wiedza powinna krążyć. Kiedy brat wymieniał kolejne zdobycze do swojego nowego mieszkania jak mikrofalówka za ponad 1000zł, kino domowe, sprowadzane meble itd. to nie byłam w stanie myśleć o nim dalej jako o rozsądnym człowieku...

Mikołaj Morzy | 2016-04-18
Przeczytana: 13 kwietnia 2016

Ta książka to prawdziwa petarda. Po jej przeczytaniu czuję się fatalnie, mając pełną świadomość tego, jak mało robię, żeby żyć etycznie. Najgorsze, że wywód logiczny Singera jest prosty jak schemat cepa, nie ma w nim dziur, wątpliwych założeń, czy miejsca na osobiste interpretacje. Ta książka gwarantuje kaca moralnego, ale na pewno jest to jedna z tych pozycji, które mają szansę faktycznie zmienić Twoje życie (a już na pewno zmienić sposób, w jaki postrzegasz świat).

raperydopiachu | 2015-12-30
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 2015 rok

Dużo gorzej wypada na tle Wyzwolenia Zwierząt i Etycznego Jedzenia, ale temat jest trudniejszy, bardziej złożony, skomplikowany i nastawiony na więcej teorii i spekulacji. Książka nie wyjaśnia dogłębnie jak zmienić swoje zachowanie, poza sugestiami, że niepotrzebne wydatki warto ograniczyć dla idei, a ponad 5% swoich dochodów przekazywać do odpowiednich organizacji charytatywnych.

Shaomi | 2016-08-30

Świetne studium przypadku na temat pomocy innym. Dostarcza licznych argumentów do dyskusji i pomaga obiektywnie spojrzeć na kwestie altruizmu.

AleCzemuNie | 2017-06-28