Tomek na Czarnym Lądzie

Cykl: Przygody Tomka Wilmowskiego (tom 2)
Wydawnictwo: Muza
7,09 (2293 ocen i 55 opinii)
978-83-7495-396-2
Tomek Wilmowski, Smuga, Sally, Bosman, Dingo

Inne wydania

Seria powieści Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego na różnych kontynentach. Między innymi chłopiec bierze udział w wyprawie łowieckiej na kangury w Australii i przeżywa niebezpieczne przygody w Afryce, żyje wśród czerwonoskórych Nawajów i Apaczów. W te niezwykłe przygody wpleciona jest historia odkryć dokonywanych przez polskich podróżników.

Sklep

Powrót do Daringham Hall
Kathryn Taylor

7,38 (26 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Northman | 2014-08-28
Przeczytana: 30 czerwca 1996

Druga część cyklu książek o Tomku Wilmowskim to jeszcze jedna porcja przygód, podróży i miłych wspomnień związanych z lekturą. Tym razem Alfred Szklarski zabiera nas wraz ze swoimi bohaterami do Afryki. Książka znów zachwyca bogactwem informacji geograficznych i przyrodniczych, a wspaniałe krajobrazy opisane na kolejnych stronach pozwalają wspaniale się zrelaksować i odpocząć. Przygód też znajdziemy tu bez liku, że tylko o buncie tragarzy, walce z ludźmi-lampartami i o poszukiwaniach mitycznego okapi wspomnę.

Nie da się zaprzeczyć, jest w tych książkach jakaś magia:) Cieszę się że mogłem jej doświadczyć i gorąco wszystkich zachęcam do odkrycia jej samemu:)

Mija niespełna rok od przygód w Australii, a przed Tomkiem czeka nowa przygoda. Po spieniężeniu złota, które dostał od poszukiwaczy złota, których obronił przed groźnymi rozbójnikami łowcy zwierząt wyruszają do Afryki by tam łapać lwy, antylopy, zebry czy żyrafy oraz legendarne okapi, o którym każdy słyszał, lecz nikt go nie widział.
Podobnie jak w pierwszej części Tomkowi w jego przygodach towarzyszą kąpany w gorącej wodzie bosman Nowicki, który jest najlepszym przyjacielem młodego Wilmowskiego i jak to określił ojciec chłopca obaj „szukali się w korcu maku”. Tadeusz Nowicki jest postacią, którą od razu się lubi. Już po pierwszym zdaniu. Wprowadza do całej powieści trochę żartu i przede wszystkim polskości. W tym tomie mamy przyjemność czytać o tym jak nadzwyczaj silnym człowiekiem jest bosman i dzięki czemu zyskuje szacunek tragarzy wynajętych na czas wędrówki przez Czarny Ląd.
Obok Nowickiego, ważną postacią jest również Jan Smuga, który dalej pozostaje idolem młodego...

rokita49 | 2014-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2014

Wróciłem we wspomnieniach do ulubionej lektury dzieciństwa po przeczytaniu wywiadu z Michałem Nogasiem,molem książkowym.Jest w wieku moich dzieci,ale tak jak i ja ,uważa książki Alfreda Szklarskiego za jedne z najważniejszych, które w życiu przeczytał!.Mogę powiedzieć,że na "Tomkach" wychowałem się.Jedną z takich zasad,którą sobie wpoiłem pod wpływem lektury ,było nie przeklinanie przy dziewczętach.Teraz to zupełny anachronizm,a wielka szkoda.Dziewczęta w tej dziedzinie nie ustępują chłopcom.Mama pracowała w księgarni i pamiętam z jaką niecierpliwością czekałem na kolejny tom przygód Tomka.Każdy wspaniale pachniał nowością i farbą drukarską.Intensywność doznań z tamtego okresu, już nigdy w takiej skali, nie miała później miejsca.

Galadriela | 2014-10-27
Przeczytana: 15 października 2014

Chyba gdyby nie konkurs z języka polskiego, na który musiałam to przeczytać, to chyba nie sięgnęłabym po te książkę. Strasznie mnie wciągnęła. Jest świetna. Czasem śmiejemy się z niektórych wydarzeń a innym razem płaczemy ze wzruszenia. Wspaniała książka dla każdego. Zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.

Kotkad | 2014-01-31

Moje pierwsze wyprawy w dalekie i nieznane kraje spędzałam właśnie z Tomkiem, do tej pory nie udało mi się być wszędzie tam gdzie on ale zamiłowanie do podróży i przygody mam zaszczepione właśnie dzięki tym lekturom. Nigdy nie rozumiałam podziału w szkole że dziewczynki jako lekturę czytają Anię z zielonego wzgórza a chłopcy Tomka Wilmowskiego, Ci którzy się zastosowali tyle stracili

Marysieńka | 2011-10-06
Przeczytana: 1990 rok

Każda kolejna powieść cyklu zabiera nas na inny kontynent, ta do Afryki. Przy okazji tych wędrówek Tomka poznajemy też szlaki, które przemierzali nasi polscy podróżnicy i odkrywcy a z Tomkiem przezywamy szereg jego nieprawdopodobnych przygód. Jest to idealna literatura dla młodzieży ale równiez dla dorosłych. Polecam.

Kalalu | 2013-04-12
Przeczytana: 1989 rok

Moja pierwsza książka przy której zarwałam noc. Wygrzebana z biblioteczki rodziców tak mnie zafascynowała,że nawet się nie spostrzegłam,że za oknem zaczyna się świt.Czuję ogromny sentyment patrząc na tą pozycję w swojej biblioteczce. Obowiązkowa lektura dla lubiących książki podróżniczo - przygodowe.

Ann | 2010-09-22

Książka mojej młodości, tak jak wszystkie o przygodach Tomka. Doskonała dla młodzieży. Wciągała mnie niesamowicie swoic humorem, wartką akcją i niezwykłymi przygodami i opisami przyrody. Coś dobrego.

amazur83 | 2014-08-31
Przeczytana: 28 sierpnia 2014

Dalsze losy Tomka Wilmowskiego i jego towarzyszy. Tym razem ich przygody rozgrywają się w Afryce. Poznajemy historię i obyczaje mieszkańców tego kontynentu oraz jego florę i faunę. Wraz z Tomkiem polujemy na lwy, słonie, chwytamy goryle oraz poszukujemy tajemniczego okapi. Stoczymy również zażartą walkę na śmierć i życie z ludźmi- lampartami.
Jest coś takiego w twórczości Szklarskiego, co pozwala mi wracać do czasów, gdy byłem dzieckiem. A Tomek Wilmowski jest jak kolega z ze szkolnej ławki.
Książka wciąga jak bagna, na których żyją okapi:)

Rewolwerowiec | 2010-12-10
Przeczytana: 2007 rok

Cała seria świetna i naprawdę ciekawa,moim zdaniem niedoceniona.