1 008
Tomek Wilmowski, Smuga, Sally, Bosman, Dingo

Seria powieści Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego na różnych kontynentach. Między innymi chłopiec bierze udział w wyprawie łowieckiej na kangury w Australii i przeżywa niebezpieczne przygody w Afryce, żyje wśród czerwonoskórych Nawajów i Apaczów. W te niezwykłe przygody wpleciona jest historia odkryć dokonywanych przez polskich podróżników.

olympique | 2017-05-22
Przeczytana: 22 maja 2017

Od czasu do czasu wracam do książek, które mnie zafascynowały. Dzięki Alfredowi Szklarskiemu, polubiłem podróże. Jego książki kiedyś to było jak National Geographic.
W tej części Tomek odwiedza Afrykę, poluje na Lwy, słonie, tropi nieznane jeszcze wtedy Okapi. Przy okazji opowiada o polskich podróżnikach i odkrywcach. Przygoda i historia w jednym. Uwielbiam tę książki i szczerze polecam.

Justyna Antoniewicz | 2015-03-13
Przeczytana: 13 września 2014

Wspaniała, przyjemna książka o następnych przygodach Tomka Wilmowskiego który przeżywa niezwykłe, wyjątkowe przygody w Australii i na dwóch kontynentach...Uwielbiam Alfreda Szklarskiego piękna powieść polecam!!!

Małgorzata | 2014-10-21
Przeczytana: 1994 rok

Alfred Szklarski miał talent do barwnego opisywania przyrody,tworzenia niesamowitych przygód Tomka Wilmowskiego:)właściwie od tej pozycji,którą gorąco polecił mi mój tata,zaczęła się moja fascynacja książkami :-)Dziecięcy język,zabawne dialogi i zwierzęta,to doskonała forma zabawy i nauki w poznawaniu świata.Polecam nie tylko dzieciom ale i dorosłym również:-)Przeczytałam wszystkie części,ta zdecydowanie najbardziej utkwiła mi w pamięci i zapadła w serce.Z dużym sentymentem do niej wracam:)

Aleksandra | 2016-04-27

Książka, do której chce się wracać, bo to ulubiona książka dzieciństwa.

Od tej części zacząłem w dzieciństwie moją przygodę z Tomkiem Wilmowskim, i chyba przez to właśnie do niej mam największy sentyment...

Lidka | 2017-06-14

Całą serię "Tomka" pochłonęłam jednym kęsem.Byłam zauroczona każdą jej stroną. Tak napisana rewelacyjnie,że ani przez moment nie czułam się zmęczona czytając kolejne części jak to zwykle bywa w "tasiemcach".
Polecam bo książki warte uwagi.

Beata | 2015-03-15

Ukochana książka dzieciństwa.

Magdalena | 2017-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2017

Po lekturze drugiego tomu o Tomku chcę więcej. Więcej przygód Tomka na innych lądach.

Muszę przyznać, iż Tomek i jego towarzysze ogromnie przypadli mi do gustu. Tom drugi utwierdził moje przekonanie, iż mogłabym się z Tomkiem zaprzyjaźnić.

Tym razem Tomek wyruszył do Afryki, tak jak miał to obiecane w poprzednim tomie. Towarzyszył mu pies, który otrzymał od Sally i członkowie, których znaliśmy z tomu pierwszego, czyli bosman Nowicki, pan Smuga i ojciec Tomka. W tej części pojawia się Hunter - człowiek, który prowadzi naszych towarzyszy w głąb Afryki.

Jeśli chodzi o Tomka, to niewiele się on zmienił. Nadal jest żądny przygód, ciekawy świata, zwierząt oraz lubiący się uczyć nowych rzeczy. W Afryce mógł poznać tamtą faunę i florę. Oczywiście w Afryce poznał również jej rodowitych mieszkańców. Jednak najciekawsze dla Tomka jak zawsze były zwierzęta.

Nie brakowało na czarnym lądzie rzeczy, które Tomek robił po raz pierwszy (jak i zwierząt, które widział po raz pierwszy). Choćby...

Renata | 2017-09-19
Przeczytana: 19 września 2017

W tej części zapuszczamy się w głębie dzikiej dżungli na Czarnym Lądzie. Ta książka, w porównaniu z poprzednią częścią, nie jest już taką sielanką. Jest troszkę bardziej dojrzalsza. Niemal niemożliwy dla mnie do wyobrażenia jest fakt, że dzikie zwierzęta są aż tak bardzo krzywdzone, ale na tamtym kontynencie jest to niestety na porządku dziennym. Serce mi pękało gdy czytałam o zabijaniu, ćwiartowaniu krokodyli, żyraf, goryli dla skór, czy mordowaniu słoni dla samych kości słoniowych. Niemniej książka jest cudowną lekcją geografii, pełną przygód i ciekawostek na temat afrykańskiej fauny i flory. Zakochałam się w tej serii.

Roman Dłużniewski | 2016-12-08

Tym razem Tomek z przyjaciółmi przemierzają Afrykę. I Tomek łapie w pułapkę okapi!! Coś takiego!! Świetna książka!!