Tomek na Czarnym Lądzie

Cykl: Przygody Tomka Wilmowskiego (tom 02)
Wydawnictwo: Muza
1 130
Tomek Wilmowski, Smuga, Sally, Bosman, Dingo

Seria powieści Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego na różnych kontynentach. Między innymi chłopiec bierze udział w wyprawie łowieckiej na kangury w Australii i przeżywa niebezpieczne przygody w Afryce, żyje wśród czerwonoskórych Nawajów i Apaczów. W te niezwykłe przygody wpleciona jest historia odkryć dokonywanych przez polskich podróżników.

źródło opisu: opis okładkowy

olympique | 2017-05-22
Przeczytana: 22 maja 2017

Od czasu do czasu wracam do książek, które mnie zafascynowały. Dzięki Alfredowi Szklarskiemu, polubiłem podróże. Jego książki kiedyś to było jak National Geographic.
W tej części Tomek odwiedza Afrykę, poluje na Lwy, słonie, tropi nieznane jeszcze wtedy Okapi. Przy okazji opowiada o polskich podróżnikach i odkrywcach. Przygoda i historia w jednym. Uwielbiam tę książki i szczerze polecam.

Aleksandra | 2016-04-27

Książka, do której chce się wracać, bo to ulubiona książka dzieciństwa.

Lidka | 2017-06-14

Całą serię "Tomka" pochłonęłam jednym kęsem.Byłam zauroczona każdą jej stroną. Tak napisana rewelacyjnie,że ani przez moment nie czułam się zmęczona czytając kolejne części jak to zwykle bywa w "tasiemcach".
Polecam bo książki warte uwagi.

Od tej części zacząłem w dzieciństwie moją przygodę z Tomkiem Wilmowskim, i chyba przez to właśnie do niej mam największy sentyment...

Mija niespełna rok od przygód w Australii, a przed Tomkiem czeka nowa przygoda. Po spieniężeniu złota, które dostał od poszukiwaczy złota, których obronił przed groźnymi rozbójnikami łowcy zwierząt wyruszają do Afryki by tam łapać lwy, antylopy, zebry czy żyrafy oraz legendarne okapi, o którym każdy słyszał, lecz nikt go nie widział.
Podobnie jak w pierwszej części Tomkowi w jego przygodach towarzyszą kąpany w gorącej wodzie bosman Nowicki, który jest najlepszym przyjacielem młodego Wilmowskiego i jak to określił ojciec chłopca obaj „szukali się w korcu maku”. Tadeusz Nowicki jest postacią, którą od razu się lubi. Już po pierwszym zdaniu. Wprowadza do całej powieści trochę żartu i przede wszystkim polskości. W tym tomie mamy przyjemność czytać o tym jak nadzwyczaj silnym człowiekiem jest bosman i dzięki czemu zyskuje szacunek tragarzy wynajętych na czas wędrówki przez Czarny Ląd.
Obok Nowickiego, ważną postacią jest również Jan Smuga, który dalej pozostaje idolem młodego...

Northman | 2014-08-28
Przeczytana: 30 czerwca 1996

Druga część cyklu książek o Tomku Wilmowskim to jeszcze jedna porcja przygód, podróży i miłych wspomnień związanych z lekturą. Tym razem Alfred Szklarski zabiera nas wraz ze swoimi bohaterami do Afryki. Książka znów zachwyca bogactwem informacji geograficznych i przyrodniczych, a wspaniałe krajobrazy opisane na kolejnych stronach pozwalają wspaniale się zrelaksować i odpocząć. Przygód też znajdziemy tu bez liku, że tylko o buncie tragarzy, walce z ludźmi-lampartami i o poszukiwaniach mitycznego okapi wspomnę.

Nie da się zaprzeczyć, jest w tych książkach jakaś magia:) Cieszę się że mogłem jej doświadczyć i gorąco wszystkich zachęcam do odkrycia jej samemu:)

rokita49 Boruta | 2014-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2014

Wróciłem we wspomnieniach do ulubionej lektury dzieciństwa po przeczytaniu wywiadu z Michałem Nogasiem,molem książkowym.Jest w wieku moich dzieci,ale tak jak i ja ,uważa książki Alfreda Szklarskiego za jedne z najważniejszych, które w życiu przeczytał!.Mogę powiedzieć,że na "Tomkach" wychowałem się.Jedną z takich zasad,którą sobie wpoiłem pod wpływem lektury ,było nie przeklinanie przy dziewczętach.Teraz to zupełny anachronizm,a wielka szkoda.Dziewczęta w tej dziedzinie nie ustępują chłopcom.Mama pracowała w księgarni i pamiętam z jaką niecierpliwością czekałem na kolejny tom przygód Tomka.Każdy wspaniale pachniał nowością i farbą drukarską.Intensywność doznań z tamtego okresu, już nigdy w takiej skali, nie miała później miejsca.

Gilles | 2015-10-17
Przeczytana: 2004 rok

****
----------
16.10.2015
Nie bardzo wiem co napisać. Pamiętam, że czytałem. Pamiętam, że bardzo mi się podobało. Pamiętam, że Tomek miał psa. Pamiętam, że na pewno przeczytałem do końca. Była to lektura, którą wybrałem jako tą "dowolną" i musiałem ją opracować. Jednak (wykasujmy wulgaryzmy) za chiny ludowe, nie pamiętałem nic z treści. Czytając tą powieść teraz po 11 latach, czułem się jak bym ją czytał po raz pierwszy. Zawiodłem się na sobie...
Sama książka, no bardzo ciekawa. Patriotyczno-geograficzno-zoologiczno-przygodowa, czyli w sumie coś co mi odpowiada. Fascynuje mnie to, że dorosły facet pisał dla dziecka (no dobra może dla młodzieńca) patrząc oczami dziecka. Wszystkie opisy, czy to Smugi, czy ojca wyglądają jak by spod ręki dziecka wyszły, proste, konkretne, nie dziecinne, ale takie z dziecięca szczerością i zachwytem nad swoimi bohaterami. Czytam już kolejną część gdzie nasz bohater już jest doroślejszy, zobaczymy co będzie dalej.
Do zobaczenia na wojennej...

Magdalena | 2017-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2017

Po lekturze drugiego tomu o Tomku chcę więcej. Więcej przygód Tomka na innych lądach.

Muszę przyznać, iż Tomek i jego towarzysze ogromnie przypadli mi do gustu. Tom drugi utwierdził moje przekonanie, iż mogłabym się z Tomkiem zaprzyjaźnić.

Tym razem Tomek wyruszył do Afryki, tak jak miał to obiecane w poprzednim tomie. Towarzyszył mu pies, który otrzymał od Sally i członkowie, których znaliśmy z tomu pierwszego, czyli bosman Nowicki, pan Smuga i ojciec Tomka. W tej części pojawia się Hunter - człowiek, który prowadzi naszych towarzyszy w głąb Afryki.

Jeśli chodzi o Tomka, to niewiele się on zmienił. Nadal jest żądny przygód, ciekawy świata, zwierząt oraz lubiący się uczyć nowych rzeczy. W Afryce mógł poznać tamtą faunę i florę. Oczywiście w Afryce poznał również jej rodowitych mieszkańców. Jednak najciekawsze dla Tomka jak zawsze były zwierzęta.

Nie brakowało na czarnym lądzie rzeczy, które Tomek robił po raz pierwszy (jak i zwierząt, które widział po raz pierwszy). Choćby...

Renata | 2017-09-19
Przeczytana: 19 września 2017

W tej części zapuszczamy się w głębie dzikiej dżungli na Czarnym Lądzie. Ta książka, w porównaniu z poprzednią częścią, nie jest już taką sielanką. Jest troszkę bardziej dojrzalsza. Niemal niemożliwy dla mnie do wyobrażenia jest fakt, że dzikie zwierzęta są aż tak bardzo krzywdzone, ale na tamtym kontynencie jest to niestety na porządku dziennym. Serce mi pękało gdy czytałam o zabijaniu, ćwiartowaniu krokodyli, żyraf, goryli dla skór, czy mordowaniu słoni dla samych kości słoniowych. Niemniej książka jest cudowną lekcją geografii, pełną przygód i ciekawostek na temat afrykańskiej fauny i flory. Zakochałam się w tej serii.