Okładka książki Tomek na Czarnym Lądzie

Tomek na Czarnym Lądzie

Autor:
Cykl: Przygody Tomka Wilmowskiego (tom 2)
wydawnictwo
MUZA
978-83-7495-396-2
Tomek Wilmowski, Smuga, Sally, Bosman, Dingo
typ
papier
7.06 (2001 ocen i 46 opinii)

Opis książki

Seria powieści Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego na różnych kontynentach. Między innymi chłopiec bierze udział w wyprawie łowieckiej na kangury w Australii i przeżywa niebezpieczne przygody w Afryce, żyje wśród czerwonoskórych Nawajów i Apaczów. W te niezwykłe przygody wpleciona jest historia odkryć dokonywanych przez polskich podróżników.

Gdzie kupić?

Opinie czytelników
rokita49 | 2014-07-27
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 27 lipca 2014

Wróciłem we wspomnieniach do ulubionej lektury dzieciństwa po przeczytaniu wywiadu z Michałem Nogasiem,molem książkowym.Jest w wieku moich dzieci,ale tak jak i ja ,uważa książki Alfreda Szklarskiego za jedne z najważniejszych, które w życiu przeczytał!.Mogę powiedzieć,że na "Tomkach" wychowałem się.Jedną z takich zasad,którą sobie wpoiłem pod wpływem lektury ,było nie przeklinanie przy dziewczętach.Teraz to zupełny anachronizm,a wielka szkoda.Dziewczęta w tej dziedzinie nie ustępują chłopcom.Mama pracowała w księgarni i pamiętam z jaką niecierpliwością czekałem na kolejny tom przygód Tomka.Każdy wspaniale pachniał nowością i farbą drukarską.Intensywność doznań z tamtego okresu, już nigdy w takiej skali, nie miała później miejsca.

Mija niespełna rok od przygód w Australii, a przed Tomkiem czeka nowa przygoda. Po spieniężeniu złota, które dostał od poszukiwaczy złota, których obronił przed groźnymi rozbójnikami łowcy zwierząt wyruszają do Afryki by tam łapać lwy, antylopy, zebry czy żyrafy oraz legendarne okapi, o którym każdy słyszał, lecz nikt go nie widział.
Podobnie jak w pierwszej części Tomkowi w jego przygodach towarzyszą kąpany w gorącej wodzie bosman Nowicki, który jest najlepszym przyjacielem młodego Wilmowskiego i jak to określił ojciec chłopca obaj „szukali się w korcu maku”. Tadeusz Nowicki jest postacią, którą od razu się lubi. Już po pierwszym zdaniu. Wprowadza do całej powieści trochę żartu i przede wszystkim polskości. W tym tomie mamy przyjemność czytać o tym jak nadzwyczaj silnym człowiekiem jest bosman i dzięki czemu zyskuje szacunek tragarzy wynajętych na czas wędrówki przez Czarny Ląd.
Obok Nowickiego, ważną postacią jest również Jan Smuga, który dalej pozostaje idolem młodego Wilmowski...

Ann | 2010-09-22

Książka mojej młodości, tak jak wszystkie o przygodach Tomka. Doskonała dla młodzieży. Wciągała mnie niesamowicie swoic humorem, wartką akcją i niezwykłymi przygodami i opisami przyrody. Coś dobrego.

Kalalu | 2013-04-12
Przeczytana: 1989 rok

Moja pierwsza książka przy której zarwałam noc. Wygrzebana z biblioteczki rodziców tak mnie zafascynowała,że nawet się nie spostrzegłam,że za oknem zaczyna się świt.Czuję ogromny sentyment patrząc na tą pozycję w swojej biblioteczce. Obowiązkowa lektura dla lubiących książki podróżniczo - przygodowe.

Rewolwerowiec | 2010-12-10
Przeczytana: 2007 rok

Cała seria świetna i naprawdę ciekawa,moim zdaniem niedoceniona.

Kotkad | 2014-01-31

Moje pierwsze wyprawy w dalekie i nieznane kraje spędzałam właśnie z Tomkiem, do tej pory nie udało mi się być wszędzie tam gdzie on ale zamiłowanie do podróży i przygody mam zaszczepione właśnie dzięki tym lekturom. Nigdy nie rozumiałam podziału w szkole że dziewczynki jako lekturę czytają Anię z zielonego wzgórza a chłopcy Tomka Wilmowskiego, Ci którzy się zastosowali tyle stracili

Marysieńka | 2011-10-06
Przeczytana: 1990 rok

Każda kolejna powieść cyklu zabiera nas na inny kontynent, ta do Afryki. Przy okazji tych wędrówek Tomka poznajemy też szlaki, które przemierzali nasi polscy podróżnicy i odkrywcy a z Tomkiem przezywamy szereg jego nieprawdopodobnych przygód. Jest to idealna literatura dla młodzieży ale równiez dla dorosłych. Polecam.

EmiliaM | 2014-05-24
Przeczytana: 10 maja 2013

Yuuki | 2011-12-28
Na półkach: Moje! :), Przeczytane

Druga część przygód Tomka. Nie była zła mogę przyznać, ale nie była też wyśmienita. Czekałam z niecierpliwością aż skończy się rozdział :). Ale mimo wszystko dotarłam do końca i byłam w miarę zadowolona.

Donna | 2012-09-16
Przeczytana: 15 września 2012

Tomek na Czarnym Lądzie - Alfred Szklarski (wyd. Muza SA, Warszawa 2005)

Czasami widząc książkę na półce regałowej przypominamy sobie własne dzieciństwo, kiedy czytanie sprawiało nam najwięcej przyjemności i byliśmy bardzo dumni, kiedy mogliśmy pochwalić się ukończeniem 300 stron powieści. Każdy z nas ma swoje ulubione pozycje, serie jak i bohaterów. Dla mnie, do takiej kategorii zalicza się cykl o przygodach Tomka Wilmowskiego, który podczas zaborów Polskich uczestniczy wraz z ojcem i jego przyjaciółmi w niebezpiecznych wyprawach.

Tym razem głównym miejscem wydarzeń jest Afryka, do dzisiaj zwana Czarnym Lądem. Tam właśnie na własną rękę polscy poszukiwacze przygód będą łowić dzikie zwierzęta do ogrodów botanicznych na całym świecie. W pierwszej części przedzierali się przez niebezpieczną Australię, a teraz starają się przeżyć w puszczach Czarnego Lądu i za wszelką cenę uniknąć śmierci, która podąża za nimi krok w krok. Dzielni łowcy nie bacząc na liczne przeszkody zapuszczają się...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • James Baldwin
    90. rocznica
    urodzin
    - Mówiąc, że jestem kobietą, mam na myśli to, że mogę wyjść za ciebie za mąż i żyć z tobą pięćdziesiąt lat, i przez cały czas mogę być dla ciebie obca, a ty nawet możesz tego nigdy nie widzieć. - A gdybym ja był obcy... wiedziałabyś o tym? - Dla kobiety - odparła - mężczyzna pozostanie chyba zawsze... pokaż więcej
  • Isabel Allende
    72. rocznica
    urodzin
    Szczęście polega na zdobywaniu tego, na co od dawna się czekało
  • Robert Holdstock
    66. rocznica
  • Stanisław Baliński
    116. rocznica
  • Jussi Adler-Olsen
    64. rocznica
    urodzin
    Bałagan nie był przecież tylko zjawiskiem zewnętrznym. Wewnątrz czuł się wyjątkowo dobrze zorganizowany.
  • Raymond Carver
    26. rocznica
    śmierci
    Chciałbym być taki jak wszyscy w naszej dzielnicy- być skromnym, normalnym, niewyróżniającym się niczym miernotą- wrócić na górę do sypialni, położyć się w łóżku i zasnąć.
    (Str 64).
  • William Seward Burroughs
    17. rocznica
    śmierci
    Życie to szkoła, w której każdy uczy się innej lekcji.
  • Leslie Esdaile Banks
    3. rocznica