Tomek na Czarnym Lądzie

Cykl: Przygody Tomka Wilmowskiego (tom 2)
Wydawnictwo: Muza
1 002
Tomek Wilmowski, Smuga, Sally, Bosman, Dingo

Inne wydania

Seria powieści Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego na różnych kontynentach. Między innymi chłopiec bierze udział w wyprawie łowieckiej na kangury w Australii i przeżywa niebezpieczne przygody w Afryce, żyje wśród czerwonoskórych Nawajów i Apaczów. W te niezwykłe przygody wpleciona jest historia odkryć dokonywanych przez polskich podróżników.

• Dziewczyna z Bostonu
  • Czarne liście
  • Przekonaj mnie, że to ty
  • Niebezpieczne kłamstwa

7 (2 ocen i opinii)
Czarne liście
Maja Wolny

7,45 (11 ocen i opinii)
Przekonaj mnie, że to ty
Anna Karpińska

Mity i zgrzyty
Tadeusz Boy-Żeleński , Jan Gondowicz

0 (0 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Justyna Antoniewicz | 2015-03-13
Przeczytana: 13 września 2014

Wspaniała, przyjemna książka o następnych przygodach Tomka Wilmowskiego który przeżywa niezwykłe, wyjątkowe przygody w Australii i na dwóch kontynentach...Uwielbiam Alfreda Szklarskiego piękna powieść polecam!!!

Małgorzata | 2014-10-21
Przeczytana: 1994 rok

Alfred Szklarski miał talent do barwnego opisywania przyrody,tworzenia niesamowitych przygód Tomka Wilmowskiego:)właściwie od tej pozycji,którą gorąco polecił mi mój tata,zaczęła się moja fascynacja książkami :-)Dziecięcy język,zabawne dialogi i zwierzęta,to doskonała forma zabawy i nauki w poznawaniu świata.Polecam nie tylko dzieciom ale i dorosłym również:-)Przeczytałam wszystkie części,ta zdecydowanie najbardziej utkwiła mi w pamięci i zapadła w serce.Z dużym sentymentem do niej wracam:)

Aleksandra | 2016-04-27

Książka, do której chce się wracać, bo to ulubiona książka dzieciństwa.

Marduk | 2016-03-24

Od tej części zacząłem w dzieciństwie moją przygodę z Tomkiem Wilmowskim, i chyba przez to właśnie do niej mam największy sentyment...

Beata | 2015-03-15

Ukochana książka dzieciństwa.

Piratka | 2015-03-25

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka powinna być bardziej ekologiczna, bez chwytania zwierzaków.
Podróżnicy werbują pięciu wojów z plemienia Masajów jako eskortę. Następnie szukając tragarzy poznają handlarza ludźmi o ksywie Czarne Oko. Bosman swoim zwyczajem spuszcza mu łomot. Potem żałuje, że... potraktował go zbyt łagodnie. "Wiesz pan co, panie Smuga? Wróćmy we dwóch do faktorii i raz dwa będzie po bólu. Powiesimy handlarza na tej choince z parówkami*. He, he, he! Ależ to bycza myśl, co?" Cały Bosman. „Smuga uśmiechnął się, lecz zanim którykolwiek z mężczyzn miał możność wypowiedzieć się, Tomek przystąpił do olbrzymiego marynarza i rzekł stłumionym z oburzenia głosem:
— Wstyd, panie bosmanie! Nie godzi się robić takich okrutnych propozycji, gdy na czele naszej karawany powiewa polski sztandar!” Cały Tomek.
Smuga zna mowę tam-tamów i w ogóle jest niezniszczalny. Jakby Allan Quatermain, tylko poważniejszy.
Pod koniec Tomek z własnej, mówiąc bez ogródek, głupoty dwukrotnie sprowadza na siebie śmiertelne...

Ervisha | 2016-05-01
Przeczytana: 30 kwietnia 2016

Do książki podobnie jak do pierwszej części wróciłam po latach. Nie jest to może arcydzieło literackie i spodobała mi się mniej od "Tomka w krainie kangurów" ale nie mogę powiedzieć, że jej lektura była męcząca (w trakcie nie miałam ochoty z nerwów odłożyć książkę na półkę, nie wywoływała senności). Da się przeczytać lecz szału nie ma.

Hubertus | 2015-03-12

Alfred Szklarski napisał kilka tomów przygód Tomka, który wyjeżdża razem z innymi podróżnikami do krajów Afryki i nie tylko. Dzięki jego podróżom możemy wiele się dowiedzieć o egzotycznych miejscach i życiu tamtejszych mieszkańców. Momentami może monotonna, ale suma sumarum warto ją przeczytać.

Aguuu | 2016-06-21

Jeszcze lepsza niż poprzednia część! Ja nie wyobrażam sobie dzieciństwa bez Tomka. W tej książce główny bohater jest już trochę starszy i mądrzejszy, jednak książkę czyta się szybko, z zainteresowaniem i wielkim uśmiechem na ustach :)

Ania | 2014-04-23

To książka znana mi i memu bratu z dzieciństwa.
poznaliśmy ją dzięki tacie który czytał ją nam przed położeniem się do łóżka