Tomek w tarapatach

Wydawnictwo: Muza
978-83-7495-555-3
Tomek, tarapaty, podróże

Tomek w tarapatach jest pierwszą opowieścią Alfreda Szklarskiego o nastolatku podróżującym po świecie, goniącym za przygodą, uczestniczącym w niezwykłych wydarzeniach, poznającym ciekawych ludzi. Postać tytułowa tej książki stała się pierwowzorem Tomka Wilmowskiego, głównego bohatera późniejszych dziewięciu tomów, dobrze znanego kilku pokoleniom Czytelników.

PABLOPAN | 2012-08-04

Powieści przygodowe nie należą do moich ulubionych, niemniej jednak książka jest dobra i z pewnością warto było sięgnąć po nią.

Nonoutor | 2013-02-24

Na początek napiszę, że "Tomka w tarapatach" przeczytałem będąc już dorosłym facetem, w wiele lat po skończeniu całej serii prawdziwych "Tomków". I biorąc pod uwagę ten fakt, długo zastanawiałem się jak do tej książki się ustosunkować. W końcu postawiłem na szczerość osobistych odczuć, a te niestety nie są przychylne wobec tej opowieści, która jak dla mnie jest jakimś totalnym nieporozumieniem.
W notce od wydawcy mamy wyjaśnienie, że na życzenie wielu czytelników odgrzebano stary, pierwotny tekst przygód dzielnego bohatera-młodzieńca, który jak wspominają, stał się punktem wyjściowym dla stworzenia późniejszej postaci uwielbianego przez wszystkich Tomasza Wilimowskiego. Z jednej strony jest to więc całkiem inna postać, z drugiej - co podkreśla wydawca - trochę jakby ta sama. I dlatego zachęcony myślą o porównaniu sięgnąłem po tą książkę, żeby raz jeszcze powrócić w marzeniach do ulubionych powieści z lat dzieciństwa.
Niemniej trzeba powiedzieć otwarcie, że poziom tej opowieści jest...

monotema | 2014-09-04
Przeczytana: 18 sierpnia 2014

Podczas wizyt w bibliotece wpadam czasem do działu dziecięcego, by przypomnieć sobie lektury z mojego dzieciństwa. Tym razem miał to być Szklarski i jego cykl "Tomków". Na pierwszy ogień miał iść "Tomek w krainie kangurów", ale do domu przyniosłam "Tomka w tarapatach". Książki wcześniej nie znałam, a miła pani z biblioteki poinformowała mnie, że to pierwsza część cyklu. Zdziwiło mnie to, ale nie protestowałam, zapewne zwyczajnie czegoś o Szklarskim nie doczytałam.
Lektura powieści wprawiła mnie w zakłopotanie. To nie ten Tomek, to nie te przygody. Bohater tejże mieszka z rodzicami w Nowym Jorku. Czasy powojenne, więc rodzice Tomka ślą paczki do rodziny w Polsce, które niestety giną gdzieś po drodze. Tomek postanawia wyjaśnić sprawę i ruszyć w tajemnicy przed rodziną do Polski. Ucieka z domu, podstępem dostaje się na statek, który zamiast płynąć do Europy ( w przekonaniu małego uciekiniera ) przybija do brzegów Afryki. Tomek ma sporo szczęścia, całkiem przypadkiem znalazł się pod...

Rossellinique | 2011-06-12

Przeczytałam całą serię, a że wszystkie równie bardzo mnie się podobały to wypowiem się tylko pod tą jedną.
Cała seria we wspaniały sposób uczy i bawi. Razem z Tomkiem wędrujemy po różnych kontynentach i krajach, poznając ich kulturę, tradycję,a niekiedy kilka słówek. Rozbudzają wyobraźnię i przenoszą w różne krainy.
Polecam, zwłaszcza dla tych, którzy marzą o podróżach, te książki to idealna alternatywa nim spełnimy nasze pragnienie :)

Ania | 2012-02-01

Wszystkie tomy tej serii poznaliśmy z bratem we wczesnym dzieciństwie dzięki tacie. Czytał on nam je przed snem.

| 2016-04-02
Na półkach: Młodzieżowe, Przeczytane
Kinga | 2011-05-04
Przeczytana: 01 stycznia 2010
Eljot | 2012-06-07

świetna ksiązka jak każda z serii Tomka. Pamiętam, że czytałam ją wiele lat temu, jeszcze kiedy byłam nastolatką, jednakże tak mi zapadła w pamięc ta seria, iż postanowiłam ponownie je przeczytać. Polecam tym, których interesują odległe zakątki :) oczywiście nie tylko dla młodzieży :)

archiwista_cyklista | 2016-02-28
Na półkach: 2016, Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 28 lutego 2016

Co dowiedziałem się z tej książki: murzyni są głupi, zabijanie zwierząt jest fajne a wszystkie polecenia przełożonych można mieć w dupie bo jakoś się ułoży. Książka dla dzieci.

AgathaNami | 2013-05-23
Przeczytana: 23 maja 2013

Dla osób, które lubią przygodę z 14 letnim chłopcem o imieniu Tomek. Książka dla nie lubiących fantazy, czasy 2 wojny światowej.