Ślady Frankensteina. Nauka, genetyka i kultura masowa

Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Frankenstei’s Footsteps. Science, Genetics and Popular Culture
nauka, biologia, kultura masowa

„Frankenstein” Mary Shelley od dawna tworzy uniwersalne ramy dla określenia naszych relacji z techniką. Teraz, kiedy rzeczywiście powstały technologie oparte na odkryciach biologii, potęga tej nauki zawładnęła zbiorową wyobraźnią w sposób, który chcemy i staramy się zrozumieć. Dlaczego też w centrum rozważań zawartych w tej książce, w której przedstawiam historię publicznego wizerunku...

Teraz, kiedy rzeczywiście powstały technologie oparte na odkryciach biologii, potęga tej nauki zawładnęła zbiorową wyobraźnią w sposób, który chcemy i staramy się zrozumieć. Dlaczego też w centrum rozważań zawartych w tej książce, w której przedstawiam historię publicznego wizerunku biologii, umieściłem Frankensteina.
Mary Shelley nie przedstawiła, choćby pozornie prawdopodobnej, wizji przyszłej nauki, wyraziła jednak na samym początku epoki współczesnej niepokój, której stanowi najistotniejszy element społecznego odbioru nowych odkryć biologii. Jej opowieść o odkrywaniu tajemnicy życia stała się jednym z najważniejszych mitów współczesności. Teraz, kiedy rozwiązanie tajemnic życia jest już w zasięgu ręki, warto zastanowić się nad rolą mitu Frankensteina w powszechnej debacie dotyczącej zastosowania nowych odkryć.

źródło opisu: PIW, 2001 (tekst z okładki)

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

| 2013-01-09

Złowrogi cień

Biologia z nauki opisującej i poznającej wszelkie formy życia staje się dziś ingerującą i zmieniającą je. Projekt Sekwencjonowania Genomu Ludzkiego stanowi narzędzie, które, według jednych, daje ludzkości ogromną nadzieję, a według innych stanowi dla niej poważne zagrożenie. Książka Turneya, wykładowcy Uniwersytetu Londyńskiego, pokazuje, że podobna ambiwalencja sądów towarzyszyła naukom o życiu niemal od zawsze. Kolejne osiągnięcia uczonych w dziedzinie poznawania organizmów żywych dawały asumpt zarówno do głośnych zachwytów nad potęgą ludzkiego rozumu, jak i nie mniej wyraźnie artykułowanych lęków o przyszłość integralności ciała ludzkiego czy wręcz całego człowieczego gatunku.

Ramę konstrukcyjną książki stanowi opowieść o Frankensteinie, szalonym naukowcu, wymyślonym przez Mary Shelley na początku XIX wieku, kiedy kształtowały się podstawy współczesnej nauki. Historia uczonego, który chciał dorównać Bogu i poznać tajemnicę życia, tak wplotła się w zbiorową...

Enehy | 2012-01-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, "fachowe"
Przeczytana: styczeń 2012

Ciekawa, choć w dużej mierze jednowymiarowa. Garść inspiracji.

Karolina | 2016-04-09
Przeczytana: 2015 rok