Kiedy umiera poeta, umiera świat. Rozmowy z pisarzami

Wydawnictwo: Wydawnictwo Autorskie Andrzej Dębkowski
3 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-918518-5-0
jagarkar

"Prezentowane w książce rozmowy z wybitnymi pisarzami, poetami i przedstawicielami innych dziedzin kultury łączy niepokój o los człowieka w świecie, w którym dominuje kultura masowa. Świadomość znaczenia wyższych wartości, czyli ideałów, oraz twórczości ku nim zwróconej, stanowi myśl przewodnią tych niezwykle interesujących rozmów przeprowadzonych przez Andrzeja Dębkowskiego. Trzeba podkreślić, że zamieszczone w tym zbiorze rozmowy - z różnych lat - są podobne w swej wymowie. Żyjemy wciąż w świecie, mimo przełomów politycznych,w którym kultura jest niedoceniana. A powinna dominować w życiu publicznym troska o literaturę, sztukę, filozofię. Twórcy jako osoby wybiegające ponad przeciętność, wymagają odpowiednich warunków w państwie, które nie są potrzebne osobom odznaczającym się sprytem życiowym."

prof. Maria Szyszkowska

źródło opisu: Wydawnictwo Autorskie Andrzej Dębkowski, 2004

jagarkar | 2011-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka Andrzeja Dębkowskiego jest zbiorem wywiadów robionych przez autora z literatami polskimi na przełomie kilkunastu lat.

Sięgnęłam po ten zbiór, ponieważ zainteresował mnie tytuł oraz to, co literaci mają do powiedzenia.
Przebrnięcie przez tę książkę było jednak męką... I nie mam tu na myśli trudnego języka, gdyż ten jest całkiem przystępny.
Męczy po prostu czytanie wypowiedzi ludzi, którzy sadzą, że skoro piszą wiersze i należą do Związku Literatów Polskich, czy innego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, to są królami świata i pozjadali wszystkie rozumy...

Są na szczęście wyjątki. Niestety nieliczne... Za najlepsze wywiady uważam te z Tadeuszem Chróścielewskim, Adamem Ziemianinem, Andrzejem Braunem, Wilhelmem Przeczkiem, Marią Szyszkowską, Cezarym Leżeńskim i Andrzejem K. Waśkiewiczem. Kilka akapitów dalej przytoczę cytaty z niektórych wywiadów.
Reszty albo nie zapamiętałam, albo były przepełnione samouwielbieniem, albo po prostu nudne.

Nie licząc Adama Ziemianina i Józefa...