Pięć godzin z Mariem

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Cinco horas con Mario
83-08-00372-9
Róża_Bzowa

Powieść uważana za jego mistrzowskie dzieło, jest długim mono- dialogiem Carmen, kobiety z miejskiej klasy średniej o bardzo wąskich światopoglądzie i mentalności, przed zwłokami męża Maria, nauczyciela liceum o poglądach lewicowych, przez które spędził pewien czas w więzieniu, za czasów frankizmu. Żona wyrzuca mu (powtarzając to mnóstwo razy), że m.in. nie kupił samochodu (podczas, gdy wszyscy sąsiedzi i znajomi kupili), nie zarabiał dużo, źle wychował dzieci (syn-demokrata) i traktował przedstawicieli niższych klas społecznych jak równych sobie. Poza zawartością egzystencjalną, powieść jest satyrą na mierność klasy średniej wystawionej na upadek gospodarczy za czasów frankizmu.

Przedmowa Joanna Petry.

źródło opisu: Wikipedia

Jula | 2016-04-12
Przeczytana: 29 lutego 2016

Sama nie wiem, co mam myśleć o tej książce. Gdybym czytała ją w zupełnym odcięciu od historii Hiszpanii, pewnie stwierdziłabym, że jest dziwna, może nawet nawiedzona. Jednak przez pryzmat dziejów Królestwa, odnajduje się sens w tym 5-godzinnym spotkaniu z Mariem.

| 2017-02-24
Miszuno | 2016-06-15