Szczury

Tłumaczenie: Jerzy Kuhn
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Las ratas
Róża_Bzowa

"Miguel Delibes (ur. w 1920 r. w Valladolid) do dziś prawie nie znany czytelnikowi polskiemu, jest w Hiszpanii jedną z najbardziej znaczących postaci współczesnej literatury tego kraju. Dziennikarz o wykształceniu prawniczo-handlowym, wcześnie dał się poznać jako utalentowany i mający wiele do powiedzenia pisarz. Jego powieść La sombra del cipres es alargada (Długi jest cień cyprysa) uzyskała w r. 1947 nagrodę Nadal. Kolejne książki uwieńczone sukcesami i wyróżnieniami (Państwowa Nagroda Literacka w r. 1955) utrwaliły rangę Delibesa stawiając go w rzędzie najwybitniejszych pisarzy jego pokolenia. Szczury - opublikowana w r. 1962 opowieść osadzona w realiach starokastylijskiej wsi - uznawane są przez wielu hiszpańskich krytyków za najlepszą książkę w bogatym dorobku Delibesa, przy czym podkreśla się jej swoistą egzotykę, zawartość konstrukcyjną i przejmujący portret psychologiczny postaci".

źródło opisu: opis od wydawcy

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Poruszająca historia zderzających się ze sobą odmiennych światów wartości. Przyjemne i barwne są opisy epoki, ale przede wszystkim mistrzowsko opisane są zachowania ludzkie. Systemy wartości bohaterów są nam często zupełnie obce, przenoszą nas do nieznanego nam świata relacji.

Kaczor38 | 2014-01-30

Bardzo przyjemna w czytaniu opowieść o pewnym młodocianym bohaterze, który żyje w typowej starej kastylijskiej wsi. Barwnie opisane życie społeczności i jej tradycji życia codziennego (uwzględniając wszelkie zabobony i wierzenia).

surrealice | 2017-02-27
Przeczytana: 01 marca 2017