Ul

Tłumaczenie: Kalina Wojciechowska
Wydawnictwo: Czytelnik
La colmena
Marek

Akcja rozgrywa się w Madrycie w roku 1942, w głębi potoku - albo ula - ludzi, którzy są czasem szczęśliwi, a czasem nie.

źródło opisu: Wydawnictwo Czytelnik, 1960

źródło okładki: https://www.atticus.p

figa1992 | 2015-12-29
Przeczytana: 28 grudnia 2015

To była ciężka przeprawa... Nie tylko ze względu na język (powieść przeczytałam w oryginale na potrzeby studiów), ale również z powodu narracji i samej historii. Książka ta potrafi sprawić wiele problemów osobie, która decyduje się ją przeczytać. Po pierwsze, przewija się przez nią multum bohaterów. Jedni są mniej ważni, inni bardziej; o jednych mówi się tylko raz, do innych wraca się wielokrotnie; niestety jednak losy ich wszystkich są szczegółowo opisane - tak, byśmy mogli poznać całe ich nieszczęsne życie. Aby się nie pogubić w tym morzu obcobrzmiących nazwisk, konieczne jest robienie sobie notatek, co nieznośnie przedłuża lekturę i mówiąc bardzo potocznie: czyni ją wręcz upierdliwą.
Kolejną trudnością jest, jak już wspomniałam, sposób narracji: sytuacje z życia poszczególnych postaci przeplatają się ze sobą, narrator co i rusz zmienia obiekt swojego zainteresowania, z reguły bez wyraźnego powiązania między jednym bohaterem a drugim. W pewnym momencie "bez uprzedzenia"...

Alina | 2015-12-06
Przeczytana: 01 grudnia 2015

Właściwie to nie wiem "co autor miał na myśli".

DonLewski | 2016-10-31
mohort | 2016-06-15