Rośliny, które zmieniły świat

Wydawnictwo: Replika
rośliny, Molenda, Replika,
kasandra_85

Przekrocz granice ekscytującego, tajemniczego królestwa Roślin, które zmieniły świat... i daj się zadziwić! Jak doszło do tego, że lecznicze właściwości chininowca dostrzeżono dzięki... pumom? W jaki sposób bawełna może wybuchnąć, zdmuchując z powierzchni ziemi całą fabrykę? Które rośliny znakomicie sprawdzają się w charakterze afrodyzjaku? Czy kiedykolwiek przyszło Ci do głowy, że świat...

Czy kiedykolwiek przyszło Ci do głowy, że świat kształtowany był nie tylko przez klęski żywiołowe, katastrofy ekologiczne i wojny, lecz także przez... rośliny? I to wcale nie w mniejszym stopniu!
Autor zabierze Cię w niesamowitą podróż przez wszystkie kontynenty i strefy klimatyczne, wprost do fascynującego świata flory. Znajdziesz tu nie tylko historię uprawy, sposoby wykorzystywania oraz zastosowania rytualne i lecznicze konkretnych gatunków roślin, lecz także związane z nimi ciekawostki oraz anegdoty.

źródło opisu: Wydawnictwo Replika, 2011

źródło okładki: http://www.replika.eu/szukaj.php?wyd=0&id3=323&k=&tyt=ro%B6liny&szuk=1

kasandra_85 | 2011-07-21
Przeczytana: lipiec 2011

Isadora | 2011-08-16
Na półkach: Poradniki, Przeczytane
Przeczytana: 16 sierpnia 2011

Czy jesteście sobie w stanie wyobrazić poranek, w którym zabrakłoby filiżanki czarnej kawy lub mroźne zimowe popołudnie bez kubka gorącego kakao? Jak bardzo jałowe i ubogie byłoby nasze życie pozbawione przebogatej rozmaitości ulubionych przypraw, jakże żałosny stan wiedzy medycznej bez lekarstw, których źródłem jest "boża apteka"? Czym byłaby japońska kultura odarta z ceremonii parzenia herbaty? Jak wyglądałby rozwój cywilizacji, gdyby nie kauczukowiec czy bawełna? Czym w zastępstwie popcornu raczyliby się kinomaniacy, co osładzałoby życie łasuchom, jeśli nie czekolada?

Kosmopolityzm występowania oraz nieograniczony wręcz dostęp do dobrodziejstw i darów Matki Natury sprawia, że nie doceniamy należycie roli, jaką powszechnie pełnią rośliny w naszym życiu, i to od zarania dziejów, na każdym kontynencie.
Fantastyczna książka Jarosława Molendy zwraca uwagę na to, jakie znaczenie w kształtowaniu świata i rozwoju cywilizacji miały - i nadal mają - rośliny. Przywraca ona należne im...

pablo | 2011-10-06
Przeczytana: 01 października 2011

Książka, która powstała bez celu. Nie jest to literatura podróżnicza a wartość encyklopedyczna została zmarnowana brakiem jakiegokolwiek indeksu nazw roślin, dat czy chociażby nazwisk. Ot, autor miał kaprys napisać o subiektywnie dobranych roślinach i to zrobił. Nie mniej, nie więcej.

Zainteresowanym polecam raczej encyklopedię. Wiadomości będę w 100% rzetelne*, a sposób narracji podobny.

*około 75% zdjęć zamieszczonych w książce pochodzi z Wikipedii.

Athoualia | 2015-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2015

Na początku czytania sposób przekazu informacji mnie odpychał. Trzeba się przemóc by przeczytać książkę (szczególnie rozdział o bananach - mogli go upchnąć w środek). Ta pozycja bardziej należy do książek historycznych niż popularno-naukowych.
Co do zdjęć... autor mógł się postarać - wykonanie kilku zdjęć nie sprawia problemu, a wyszło na to, że większość jest z wikipedii. Autor mógłby skorzystać z angielskiej strony - zwykle tam jest więcej informacji.
Bibliografia pokaźna, lecz nic szczególnego - szczególnie jak zauważyłam, że lektura jest bazowana na książkach m.in. pana Michała Tombaka i artykułach ze "Światu Nauki". Brak pozycji o badaniach naukowych.

Poza tym - książka całkiem ciekawa - warta przeczytania, zawsze jakieś informacje w głowie pozostaną :)

Majka | 2014-03-31
Przeczytana: 31 marca 2014

Książka ta napisana jest bardzo chaotycznie, część wiadomości w niej zawartych pochodzi z wikipedii(która wydaje się być w tym przypadku lepszym źródłem informacji). Autor podaje sprzeczne informacje m.in. na temat pochodzenia roślin. Odnoszę wrażenie, że nie zweryfikował on do końca zawartych w niej informacji oraz nie nadał książce należytej płynności. Zamysł książki na plus, lecz wykonanie nie podołało moim oczekiwaniom.

jjon | 2011-10-13
Przeczytana: 06 października 2011

Lubię nowości – nowe miejsca, nowe książki ;-), nowe smaki… Nie mam oporu przed tym, żeby próbować nietypowych potraw, lubię wiedzieć, jak coś smakuje (lub nie smakuje ;-)). Lubię też sprawdzać, jak dana roślina rośnie. O ile wpadłabym na to, żeby sprawdzić, jak rośnie durian czy pomelo, o tyle sądziłam, że o bananie wiem, co trzeba. Okazało się, że niezupełnie… Czy wiecie na przykład, że bananowiec, który jest byliną, owocuje tylko raz w swoim życiu, a potem obumiera? Ja nie wiedziałam, choć bananów zjadłam tysiące. A czy wiedzieliście, że pomidory były kiedyś uważane za roślinę trującą? Bo mnie nawet to przez myśl nie przemknęło, bo gdyby rzeczywiście tak było, zginęłabym marnie już dawno temu – pomidor stanowi podstawę mojego wyżywienia :-).

Kakao, ziemniak, kawa, herbata, kukurydza, ryż to niektóre z roślin opisanych przez Jarosława Molendę, pisarza, podróżnika i dziennikarza, który dzieli się z czytelnikiem wiedzą i doświadczeniem, jakie zdobył podczas licznych podróży po...

Jotkape | 2016-06-28
Przeczytana: 27 czerwca 2016

Rozdziały o bananowcu i bawełnie świetnie opisujące kulisy przemysłowych upraw, rozdziały o herbacie, oliwce i kakaowcu zachęciły mnie do wzbogacenia diety o te rośliny, rozdziały o czosnku, ryżu, kukurydzy pomidorach i ziemniakach były pasjonującym wzbogaceniem wiedzy na temat tych "pospolitych" roślin.

Jeśli ktoś lubi opowieści typu "jak kiedyś się żyło", "jak się żyje gdzieś indziej" oraz "co, dlaczego i jak się robi z roślin" zachęcam.

beha | 2013-01-23
Przeczytana: 10 października 2012

Tytuł książki Jarosława Molendy Rośliny, które zmieniły świat, oczywiście odpowiedni jeśli wziąć pod uwagę treść zawartych w dziele informacji, skłania do zastanowienia. Czy frazy „rośliny, które zmieniły świat” nie należałoby (biorąc pod uwagę dzisiejsze czasy) przeczytać od końca, tj. od drugiej strony: „świat, który zmienił rośliny” albo „człowiek, który zmienił rośliny”? Oczywiście zmiana absolutnie nie mogłaby dotyczyć tytułu, a jednak wydaje się, że najpierw rośliny zmieniły świat, a później człowiek odpłacił się im tym samym. I co tu dużo pisać, warzywa i owoce tak wspaniale prezentujące na straganach, zawdzięczają swoją urodę użytecznym nawozowym używkom, a nasze ciała zawdzięczają skutki uboczne ubocznemu działaniu trucizn, zawartych w zdrowych poniekąd fruktach.

Ale mniejsza z tym, pora wyeliminować moralizatorski ton - co za dużo to niezdrowo, o czym zresztą przekonał się Louis Lewin, który dorobił się halucynacji, na skutek wypijania 30. filiżanek herbaty dziennie -...

czekolada | 2016-08-29
Jantarka | 2014-01-01