Słowiańskie korzenie

2020-01-01
2020-01-01
9788376491981
Słowianie mitologia poganie tradycje

Fajna poglądowa książka. Mam pewien niedosyt. Napisana w prosty do ogarnięcia sposób

Sięgnęłam po tę książkę z myślą, że znajdę w niej informacje o wierzeniach dawnych Słowian. Tymczasem dawne zwyczaje społeczności słowiańskich, ich styl życia czy panteon bóstw zostały przedstawione w sposób dość ogólny i skrótowy. Może wydać się interesujące dla czytelnika, który pierwszy raz styka się z tą tematyką. Jednak, jeśli po tę pozycję sięga osoba dobrze już zorientowana w historii Słowian i ich wierzeń, może poczuć głębokie rozczarowanie.

W drugiej części autor za bardzo – moim zdaniem – skupił się na treściach ezoterycznych i różdżkarstwie, umownych wartościach promieniowania energią pierwotną itp. Zupełnie "nie zagrało" mi to z oczekiwaniami, jakie miałam wobec tej książki…

Kompletny bajzel: trochę mitologii, zielarstwa, kuchni etc., a wszystko po łebkach. A na deser szurskie bzdety o jakichś czakramach i różdżkach

Pseudonaukowe wstawki i końcówka o wahadełku niestety psują cały odbiór książki.

Część książki jest na prawdę rzeczowa. Opisuje tradycje, wierzenia, praktyki. Skupia się na postrzeganiu rzeczywistości i świata przez naszych przodków. Jest mowa o roślinach, wierzeniach, dniu codziennym, jedzeniu etc. Jednak w pewnym momencie książka zaczyna wplatać wątek radiestezji i pseudonauki. Byłoby to do zniesienia gdyby nie jeden z ostatnich rozdziałów cały poświęcony tym zagadnieniom. Bardzo szkoda. Generalnie pozycja nie jest zła, można się z nią zapoznać by poszerzyć wiedzę, jednak końcówkę książki polecam zwyczajnie pominąć.

Kolejne spojrzenie na temat kultury Słowian na ziemiach polskich. Tym razem patrzymy na Słowian od strony historycznej. Mamy tutaj istną encyklopedię pojęć, bogów, również tych popularnych na Bałkanach i w Rosji. Dowiadujemy się o tym jak żyli Słowianie, jakie mieli zwyczaje, jakich narzędzi używali, jak wyglądało ich życie codzienne, jakie obchodzili święta i przede wszystkim, w co wierzyli. To słowiańskie wierzenia i połączenie z naturą pociąga mnie najbardziej w tej kulturze. Rzeczywiście dzięki tej książce mamy możliwość odkrycia tradycji naszych przodków. Polecam dla osób zajawionych tematem oraz dla tych początkujących. POLECAM

Trochę wróżenie z fusów. Nie bardzo wiem kto ma być odbiorcą tej książki. Dla amatorów miejscami zbyt drobiazgowa (czakramy ziemii),a dla osób które są bardziej w temacie niezbyt precyzyjna... Nie ufam jej. Za dużo tu magii i wiedzy niewiadomego pochodzenia. Raczej nie polecam, chyba że ktoś lubi takie klimaty

Tradycje, zwyczaje i wierzenia Słowian opisane są rzeczowo, w porządku. Jednak masa pseudonauki, którą forsuje autor myląc wiedzę z wierzeniami i pisząc o cudownych, niepotwierdzonych właściwościach wielu rzeczy, skutecznie zniechęca do lektury.

audiobook

audiobook

za dużo ezoteryki, za mało słowiańszczyzny

za dużo ezoteryki, za mało słowiańszczyzny

• Audiobooki
  • EmpikGO

Dodaj cytat z książki Słowiańskie korzenie