Requiem dla wilka

Okładka książki Requiem dla wilka
Maria Nurowska Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Nakarmić wilki (tom 2) literatura piękna
Kategoria:
literatura piękna
Cykl:
Nakarmić wilki (tom 2)
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2011-09-21
Data 1. wyd. pol.:
2011-09-21
Język:
polski
ISBN:
9788377475171
Tagi:
Nurowska wilki las przyroda film leśniczówka
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Szczęście w bieszczadzkiej ciszy



5772 669 447

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
642 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
430
237

Na półkach:

W kontynuacji bestsellerowej powieści Mari Nurowskiej "Nakarmić wilki" ponownie znajdujemy się w cichych, oddalonych od cywilizacji miejscach - w Łupkowie i Komańczy. Wśród tych dzikich terenów chłoniemy bieszczadzką ciszę, napawamy się urokami przyrody i wiedziemy spokojne życie w zgodzie ze zwierzętami.
W „Requiem dla wilka” oprócz bohaterów, których mieliśmy przyjemność poznać w pierwszej części opowieści o wilkach, Maria Nurowska przedstawia nowe postacie: Joannę Pasierbską oraz Jerzego Glinickiego. Joasia – absolwentka łódzkiej szkoły filmowej fascynująca się twórczością Jerzego – wybitnego filmowca – przyjeżdża do bieszczadzkiej głuszy, gdzie przebywa reżyser, by nakręcić o nim film. Glinicki, już starszy człowiek, zmęczony zgiełkiem i hałasem wielkiego miasta, po wielu latach spędzonych zagranicą postanawia osiąść na beskidzkim odludziu i poświęcić się innej swojej namiętności, jaką jest malarstwo. Towarzystwa dotrzymuje mu chorowity owczarek – Bruno.
Pomysł Joasi na zapisanie na taśmach życia Jerzego nie zostaje jednak zrealizowany. Jednakże Joasia przypadkowo dowiaduje się o tragicznym wypadku, który dwa lata temu wydarzył się w górach. Poznaje historię Katarzyny Lewickiej – doktorantki SGGW i postanawia stworzyć dokument o pracy z wilkami i śmierci Katarzyny. Pragnie w najlepszy możliwy sposób przekazać atmosferę tamtych dni, kiedy Katarzyna prowadziła badania nad watahą wilków. Dlatego też decyduje się na zamieszkanie w chatce naukowców – samotnym domku w lesie.
Początkowo byłam zdziwiona, że do „Nakarmić wilki” powieści wyraźnie kończącej się na etapie, do którego - wydawałoby się nie będzie dalszej części – pisarka jednak tworzy kontynuację. Z tym większym zaciekawieniem sięgnęłam po tą pozycję. Niestety, po raz kolejny podczas czytania dzieła Nurowskiej targały mną mieszane uczucia, co sprawiło że powieści nie mogę niestety zaliczyć do jednych z moich ulubionych utworów.
Postać Joanny obserwowałam od pierwszych stronic książki z pewną nieufnością. Nie pasowała mi zupełnie do bieszczadzkiej ciszy, w której Katarzyna komponowała się idealnie. Nie chciałam, żeby Joanna upodabniała się do Katarzyny, żeby żyła jej życiem, żeby kradła jej magiczne chwile na łonie natury, i w końcu nawiązywała więź z wilkami - którymi Kasia opiekowała się i z którymi łączyło ją wyjątkowe uczucie. Moje niezadowolenie i niechęć do głównej bohaterki "Requiem do wilka" zwiększały się z każdą kolejną kartą opowieści. Być może jednak to tylko moje odczucia wynikające z sympatii, jaką obdarowałam doktorantkę z "Nakarmić wilki".
W powieści, podobnie jak w pierwszej części, nie brakuje wspaniałych opisów przyrody, bieszczadzkich zakamarków, flory i fauny. Autorka poświęca nim jednak znacznie mniej miejsca. Tym razem zostajemy wprowadzeni także w świat cywilizacji, odwiedzamy Warszawę, ale także ruchliwy Londyn. Plusem może okazać się krótka podróż do Toskanii – ta z kolei wydała mi się całkowicie w książce niepotrzebna.
Jeśli zamierzeniem Nurowskiej było skupienie się na pierwszym planie na losach ludzi, a przyroda i zwierzęta miały stanowić dla nich tło, to zabieg ten jej się udał. Dlaczego jednak nie skoncentrowała się na dociekaniu prawdy dotyczącej tragicznej śmierci Katarzyny? Dlaczego postanowiła tworzyć nowe wątki i postacie, których los był ważniejszy niż bohaterowie z "Nakarmić wilki". Moje oczekiwania były zupełnie inne i zabieg ten kompletnie do mnie nie przemawia.
Świetnym dodatkiem byłyby w powieści zapiski Jerzego. Mogłyby urozmaicić fabułę, przyczynić się do powstania głębszego portretu psychologicznego filmowca. Niemniej jednak na mnie wywarły one przeciwstawne wrażenie. W zapiskach Jerzego Nurowska wplata wątki polityczne. Opisywana częściowo katastrofa w Smoleńsku oraz relacje między politykami, a Polakami są tu według mnie zbędne. Życiowe przemyślenia czy analiza przeczytanych przez Jerzego pozycji, w przeważającej mierze z literatury rosyjskiej, są bez wątpienia wartościowym elementem.
Maria Nurowska zdobyła moją sympatię za niewyszukany styl i prostotę przekazu. Ponadto, chociaż nie polubiłam Joasi aż tak jak Katarzyny cenię jej silną osobowość, odwagę i upór w dążeniu do celu, które niejednokrotnie można było zaobserwować w powieści.
Książka jest łatwa w odbiorze, czyta się ją szybko, jest niemalże na jeden wieczór. Przedstawione w powieści opisy przyrody oraz losy wilków to z pewnością ogromny plus. Wątki miłosne, kreowanie nowych bohaterów i skupianie się na ich pasjach i życiu, dla którego bohaterowie z "nakarmić wilki" stanowią tylko niejasne tło nie przypadło mi do gustu.
"Requiem dla wilka" to powieść o fascynacji ludzkim losem, dzikimi zwierzętami, ale również o wspaniałych pasjach. Dzięki opisom przyrody choć przez krótką chwilę możemy zapomnieć o szaleńczym, pędzącym życiu i przenieść się w malownicze Bieszczady. Powieść jednak wielokrotnie mnie rozczarowała i nie spełniła moich oczekiwań. Być może wielcy miłośnicy wilków i Bieszczad odbiorą tą pozycję inaczej. Mimo wszystko, nie przekreślajcie tego tytułu i dajcie mu szansę. Może Was zachwyci.

W kontynuacji bestsellerowej powieści Mari Nurowskiej "Nakarmić wilki" ponownie znajdujemy się w cichych, oddalonych od cywilizacji miejscach - w Łupkowie i Komańczy. Wśród tych dzikich terenów chłoniemy bieszczadzką ciszę, napawamy się urokami przyrody i wiedziemy spokojne życie w zgodzie ze zwierzętami.
W „Requiem dla wilka” oprócz bohaterów, których mieliśmy przyjemność...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 019
  • Chcę przeczytać
    438
  • Posiadam
    150
  • Ulubione
    42
  • 2012
    24
  • 2013
    17
  • 2014
    16
  • Chcę w prezencie
    12
  • Z biblioteki
    9
  • Biblioteka
    9

Cytaty

Więcej
Maria Nurowska Requiem dla wilka Zobacz więcej
Maria Nurowska Requiem dla wilka Zobacz więcej
Maria Nurowska Requiem dla wilka Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także