Części intymne

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
978-83-10-11927-8
Ag2S

Janusz jest bestsellerowym autorem, jednak nie ma złudzeń co do swojej twórczości. Opowiada o ciekawych wyprawach... nie ruszając się z fotela. Pierwszą książkę stworzył, aby wygrać zakład. I nagle – furora, więc napisał kolejne. Właśnie mozoli się nad czwartą, kiedy dostaje intratną propozycję: udział w serii spotkań z czytelnikami. Choć przez ostatnie lata nigdzie nie wyjeżdżał, przyjmuje wyzwanie.
"Części intymne" to ironiczna powieść o wyprawie w głąb – nie tylko siebie. Historia o polskiej prowincji (nie mylić z Prowansją!), o rynku wydawniczym, krytykach i pisarzach, a przede wszystkim o czytelnikach – tych z miast i miasteczek Polski X, Y, Z.

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2011

źródło okładki: www.nk.com.pl

Oficjalna recenzja
Tajemnica książek: 783

Być autorem, pisać, podróżować...

Izabela Sowa znana jest przede wszystkim z owocowej trylogii dla kobiet. Tym razem jednak pokazała się w zupełnie innej „roli”. Moim zdaniem, poradziła sobie z tematem znakomicie.

Chyba każdy czytelnik zastanawia się czasami jak by to było zostać pisarzem? Jak cały pisarski warsztat, spotkania autorskie wyglądają od tej drugiej strony? O tym wszystkim napisała Izabela Sowa w swojej najnowszej powieści „Części Intymne”.

Janusz – główny bohater – jest autorem bestsellerowych powieści. Zdobył sławę przez przypadek, napisał książkę, aby wygrać zakład z kolegami z pracy. Nieoczekiwanie zakład wygrał i przy okazji napisał kolejne równie dobre powieści. Jego agent, dbając o sławę pisarza, zorganizował trasę promującą autora poprzez spotkania z czytelnikami. Januszowi nie jest łatwo zostawić swój czerwony fotel w Dużym Pokoju, ale podejmuje wyzwanie i wyrusza. Spotyka ludzi w różnym wieku i z zupełnie odmiennych środowisk, łączy ich jedynie fakt, że czytają jego książki. Odpowiadając na pytania, poznaje nie tylko siebie samego, ale także różne historie opowiedziane przez zwykłych ludzi, a napisane przez samo życie. Dostrzega to, co do tej pory było niewidzialne. Zaczyna rozumieć kwestie, nad którymi nigdy się nie zastanawiał … dociera w głąb samego siebie, poznając się od nowa.

Z lekką dozą humoru i ironii, autorka wplata w opowieść wątki związane z wydawniczym światkiem. Temat pisarstwa, tworzenia książki, spotkań z czytelnikami jest traktowany lekko, a jednocześnie bardzo szczerze, momentami powiedziałabym, że nazbyt szczerze, ale jednak wszystko okraszone jest dawką zdrowego podejścia do tematu z inteligentnym poczuciem humoru. Niejako przy okazji wkracza do akcji także małomiasteczkowa rzeczywistość, którą w lekko karykaturalny sposób przedstawia autorka, co jednak wcale nie przeszkadza, a wręcz przeciwnie, urzeka i momentami lekko rozśmiesza.

Nie sądziłam, że w jednej małej, zupełnie niepozornej książce można znaleźć tak wiele. Tej książki się nie czyta, ją się po prostu połyka w całości. Wzbudza bardzo sympatyczną mieszankę emocji, od uśmiechu do zamyślenia, od chwil zastanowienia, do beztroskiego poddania się lekturze. Mnie osobiście ogarniało bardzo dziwne, aczkolwiek miłe poczucie wielkiego zainteresowania i niebywałej sympatii do głównego bohatera. Powinnam go nie lubić, a jednak … będę chyba nawet za nim troszkę tęskniła.

Iwona Zaczek

Katherina87 | 2016-01-23

Janusz jest bestsellerowym autorem, jednak nie ma złudzeń co do swojej twórczości. Opowiada o ciekawych wyprawach... nie ruszając się z fotela. Pierwszą książkę stworzył, aby wygrać zakład. I nagle- furora, więc napisał kolejne. Właśnie mozoli się nad czwartą, kiedy dostaje intratną propozycję: udział w serii spotkań z czytelnikami. Choć przez ostatnie lata nigdzie nie wyjeżdżał, przyjmuje wyzwanie.

Części intymne to ironiczna powieść o wyprawie w głąb- nie tylko siebie. Historia o polskiej prowincji, o rynku wydawniczym, krytykach i pisarzach, a przede wszystkim o czytelnikach- tych z miast i miasteczek Polski.

Książkę fajnie i przyjemnie się czyta.

Ida | 2016-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Poszłam za ciosem i przeczytałam kolejną książkę Izabelli Sowy.
Niestety, było gorzej niż przy "Świecie szeroko zamkniętym". Jedyny plus, to dość "gładkie" czytanie.
Bohater, jak dla mnie, jest ciężkostrawny. Cechy, jakie mu przypisano są chwilami aż niewiarygodne. Choćby to jedzenie samych bananów podczas wyjazdów?? A już sekretne romanse i spotkania na godziny, albo z mężczyzną na leśnym parkingu, albo z kobietą w przydrożnym hotelu. Dodając do tego fakt, że partnerujący mu (sporadycznie - na telefon) mężczyzna i kobieta stanowią w życiu ...małżeństwo.
Tak w ogóle, autorka zdecydowanie nie powinna opisywać scen erotycznych. Jeśli ktoś to przeczyta, zrozumie dlaczego, ale nadmienię tylko, że chyba nie zdarza się nikomu czytanie treści sms-ów, pojawiających się na pasku w programie telewizyjnym, podczas...toczącej się gry wstępnej :)))
A już do pasji doprowadza ciągłe mruczenie pod nosem bohatera i jego nieme wypowiedzi. Wciąż coś sobie dopowiada w myślach, domniemywa, ocenia,...

vandenesse | 2011-10-29
Przeczytana: 29 października 2011

Książka ciekawa, z humorem ale jednocześnie bardzo smutna. Bohater Sowy, jako autor książek, które okazały się bestsellerami, wyjeżdża w "trasę" na spotkania autorskie. Mi - jako bibliotekarce, która m.in. organizuje właśnie spotkania autorskie, podczas czytania zapaliła się lampka w głowie i pomyślałam, że mam ogromną nadzieję, że autorka dość mocno wyolbrzymiła przywary tych wszystkich kierowników, dyrektorów, autorów... a opisana rzeczywistość jest bardzo karykaturalnym obrazem społeczeństwa z prowincji. Zakończę tak dość naiwnie - bo przecież nie wszyscy są tacy, prawda...? :)

Cornelie | 2012-03-16

Sama nie wiem czego spodziewałam się po tej lekturze. Izabela Sowa debiutantką nie jest i dorobiła się kilku ciekawych pozycji. Do „Części intymnych” podchodziłam z lekkim dystansem.

Głównym bohaterem książki jest Janusz, pisarz z dorobkiem literackim, który ma już grono fanów. Zaczął pisać przez całkowity przypadek, mianowicie zakład. Jak widać, tak zwyczajne rzeczy mogą wiele zmienić w naszym życiu, ba, nawet wyprowadzić nas z biedy na wyżyny społeczeństwa. Tak o to Janusz, człowiek, który nie wychodzi z domu, nie spotyka się z przyjaciółmi, wiedzie spokojną, monotonną egzystencję w swoim małym, zamkniętym światku, dostaje propozycje podróży od swojego agenta i musi szybko zdecydować się, co zrobić. Wiadomo, pieniądze kuszą, ale Janusz nie chce opuszczać swojego spokojnego gniazdka. To bohater jego książek jest człowiekiem pewnym siebie, zdobywającym nowe doświadczenia. W końcu jednak mężczyzna decyduje się na ten krok.

Trasa promująca go sprawia, że zaczyna zastanawiać się nad...

Emsi | 2014-09-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 18 września 2014

Lakoniczny w wypowiedziach, z głową pełną myśli i osądów, nieco sfrustrowany, ale jednocześnie też znudzony i niespełniony... Sarkastyczny Janusz, mimo miliona swoich wad sprawiał swoimi uwagami, że bawiłam się świetnie czytając.

Januszowi brakuje emocjonalnego podejścia do życia, za to można go krytykować, bo podchodząc do wszystkiego ze wspomnianą przez niego „wyjebką”, czyli „zgodą na własną bezsilność”, daleko się nie dojdzie. Szczególnie, że pisarzem nie jest wiarygodnym, a poza tym, wypala się jako autor.

Historia człowieka nieszczęśliwego. Nie należy go chyba winić. Świat jest pełen oszustów i to w dużo bardziej niebezpiecznych kwestiach i ocierających się o krawędź moralności. A tutaj Janusz kontynuuje to, co zaczął robić wcześniej przez przypadek, przez zakład. Faktem jest przecież, ze mimo literackiego sukcesu, nie czuje się spełniony. Jest samotnikiem, który boi się zbliżać do innych ludzi, a jego azylem jest Duży Pokój.

Na każdym kroku spotykamy ludzi zagubionych,...

Justyna | 2017-08-28
Na półkach: /2017./, Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 28 sierpnia 2017

Według mnie książka napisana w dosyć nietypowy sposób.
Opisuje fragment życia pisarza który jest zagadką dla czytelnika. Od początku szokuje on swoją postawą oraz zachowaniem wobec swoich czytelników. W pewien sposób namawia ludzi do brania czegoś więcej od życia choć sam nie jest od nich lepszy. Boi się zmian. Wydawać by się mogło że seria spotkań z czytelnikami zmieni coś w jego życiu. Szczególnie po 2 niezaplanowanych a pomimo to dość istotnych i ważnych spotkaniach. Jenak powrót do starej rzeczywistości oraz do swoich rytuałów sprzed trasy jest tak swojski i znany że jakiekolwiek myśli o większych zmianach szybko odchodzą w zapomnienie.

Książkę czyta się na prawdę szybko. Według mnie jest zdecydowanie warta przeczytania. Z pewnością nakłoni też do pewnych rozmyślań nad swoim życiem, jak to zrobiła w moim przypadku.

Marta | 2012-01-13
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 13 stycznia 2012

Wydawało mi się, że książka o tak pięknej okładce i zachęcającym opisie MUSI być dobra. Ale nie była i do takiego wniosku dojdę pewnie jeszcze nie raz, nie dwa...
Oczekiwałam poruszającej historii pisarza dręczonego wyrzutami sumienia, który swój niemoralny występek będzie próbował jakoś odkupić. Myślałam, że Części intymne będę swoistą spowiedzią kogoś, kto posłużył się cudzą pracą, do napisania swojego dzieła i że za swój sukces musi teraz słono płacić. Widzę etarz, jak bardzo się pomyliłam. Bo Części intymne to bardzo współczesna, nowoczesna opowiastka o dziwacznym trzydziestolatku Januszu, który pierwszą książkę napisał, by wygrać zakład, a każde następne to jakby próba udowodnienia sobie, że po prostu MOŻE pisać. Poza tym Janusz mieszka z królikiem, jest kochankiem swojego kolegi oraz jego żony (o czym żadne z nich nie wie), zupełnie nie przejmuje się tym, że coś tam kiedyś od kogoś ukradł. Widać, wciskanie ludziom, czytelnikom kłamstw na temat swoich licznych i intensywnych...

Joanna JJ | 2016-01-30
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 29 stycznia 2016

Przeczytałam, ale.... nie zachwyciła mnie. Było to pierwsze spotkanie z autorką, i boję się sięgnąć po inne jej książki

isabelle142 | 2017-03-04
Przeczytana: 02 marca 2017

Od pewnego czasu na mojej liście książek 'do przeczytania' znajdowało się "Zielone jabłuszko" pani Sowy, ale "Części intymne" jakoś umknęły mojej uwadze. Kiedy natknęłam się w bibliotece na ten jakże intrygujący tytuł spod pióra mej imienniczki i zapoznałam z opisem na okładce, postanowiłam dać mu szansę.

I warto było, bo książka przypadła mi do gustu. Opinie na portalu są dosyć krytyczne... Owszem, nie sposób uniknąć z mojej strony pewnych zastrzeżeń, bo bez kilku scen spokojnie moglibyśmy się obejść, jednak całokształt oceniam pozytywnie. Niezwykle spodobał mi się dowcip oraz kreacja głównego bohatera. Zaiste barwna jest to postać i wcale nie tak do szpiku kości zła, jak mogłoby się wydawać (nie mogę jednak napisać dlaczego, ponieważ musiałabym zaspojlerować fabułę). Do tego dość kluczową rolę w powieści odgrywa królik, a ja bardzo takie zwierzęce wątki lubię :) Czytało się szybciutko i na ogół przyjemnie, a brak podziału na rozdziały sprawiał, że trudno było przerwać lekturę....

Anna | 2018-09-02

Jak dla mnie strasznie mało treści.
Książka o niczym.
Wszystko już wyczytałeś/łaś, nudzisz się i chcesz koniecznie przeczytać, to zobacz czy jest w Twojej bibliotece, bo naprawdę szkoda pieniędzy.