Listy. Narcyssa i Wanda. Tom V.

Wydawnictwo: Instytut Badań Literackich PAN
978-83-89348-87-6
listy, feminizm

Zawikłane są dzieje korespondencji Narcyzy Żmichowskiej z Wandą Grabowską - Żeleńską. Poetki, pisarki i pedagoga z uczennicą, w przyszłości najbliższą spośród przyjaciół. Korespondencję wydano w roku 1930, ćwierć wieku po śmierci adresatki, pomimo, że już w 1885 roku ukazał się pierwszy zbiór listów Narcyzy Żmichowskiej do rodziny i przyjaciół. Listy do Wandy odnalazł i wydał zafascynowany ich niezwykłością Tadeusz Żeleński (Boy).

źródło opisu: Instytut Badań Literackich PAN, luty, 2008

źródło okładki: http://www.ibl.waw.pl/

onika | 2015-04-01
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, Portrety
Przeczytana: marzec 2015

To nieładnie czytać cudzą korespondencję. Nie ma jednak lepszego sposobu, by poznać bolączki, tęsknoty, marzenia i prozę dnia codziennego człowieka niż wczytanie się w jego listy do bliskich mu osób. Całe szczęście, że wielu pisarzy zgadza się na upublicznienie tych swoich intymnych przemyśleń.

Utknęłam na dłuższy czas między kartkami listów, jakie Narcyza Żmichowska wysyłała do swej uczennicy i przyjaciółki Wandy Grabowskiej-Żeleńskiej. Z jednej strony usypiała mnie ich monotonia, z drugiej co chwila znajdowałam jakąś interesują myśl czy ciekawostkę. Korespondencja zebrana w tym tomie obejmuje lata 1859-1876. Nie jest ona kompletna, gdyż część listów zaginęła, a poza tym brak tu listów Wandy do nauczycielki. Jednak nawet na podstawie tych jednostronnych epistoł można obserwować, jak z biegiem lat zmienia się charakter przyjaźni kobiet.

Wanda, egzaltowana, sentymentalna i infantylna, nazywana przez Narcyzę pieszczotliwie Mimozą, z bezkrytycznej wielbicielki wyrasta na...

Mikołaj Klubiński | 2017-04-19
Dorota_Dega | 2017-01-26