Salvador Dali i jego szalona muza

Okładka książki Salvador Dali i jego szalona muza Tim McGirk
Okładka książki Salvador Dali i jego szalona muza
Tim McGirk Wydawnictwo: Orbita biografia, autobiografia, pamiętnik
Wicked Lady: Salvador Dali's Muse
Orbita
1993-01-01
1993-01-01
Jarosław Mikos
Gala Dali Salvadore surrealizm muza malarstwo hiszpańscy artyści kontrowersyjni malarze

"Zazdrościłem Bunuelowi, że usiłował ją udusić i czasami pragnąłem zamordować ją przy pomocy tej biografii albo w ogóle o niej nie pisać".
Książki McGirk'a nie mogę mianować biografią, jest to raczej wspomnienie o Diakonovej, opowieść. Opowieść, którą przeczytałam równie ochoczo, jak ochoczo po jej przeczytaniu pomogłabym Bunuelowi udusić Galę ;)

Książka przeciętna. Niestety muszę odmówić autorowi polotu, lekkiego pióra. Temat również potrakował sztampowo. Nie wiem, może ze względu na brak rzetelnych źródeł, które uwiarygodnilyby lub wniosły coś nowego do tego o wiemy o Dalim i Gali. Próba nakreślenia osobowości Gali wypadła słabo.

Bardzo ciekawa i wciągająca lektura. Głównie skupia się nie na samym artyście, lecz na Helena Diakonovej- jego muzie, kochance, żonie i matce. To ona trzymała jego obłęd w ryzach, była dla Dalego natchnieniem i siłą. Autor często powtarza, że Gala wierzyła w Salvadora bardziej niż on sam i to dzięki niej miał odwagę, by swoje dziwaczne wizje umieszczać na płótnie. Ja sama muszę przyznać, że jej niezwykła osobowość mnie zainspirowała.

Pomimo wielu negatywnych cech, takich jak chytrość, rozwiązłość i sadyzm, trzeba przyznać że Gala jawi się jako niezwykle ciekawa i godna podziwu postać- taka, o której na pewno można byłoby napisać niejedną książkę.

Znaleziona przez kuzynkę w domu chłopaka, specjalnie do pracy magisterskiej, tak mi się spodobała (i przydała),że ją zakupiłam :)
Wreszcie książka gdzie można znaleźć nieudziwnione ani wygładzone informacje o artyście, no i jaka barwna historia życia Gali!

Doskonały, wciągający opis niezwykłej relacji, jaka łączyła Galę i Salvadora. W fascynujący sposób przedstawia realia świata surrealistów. Chwilami wydawało mi się jednak, że autor jest zbyt subiektywny w swojej ocenie - ale nie przeszkadza to czerpać czystej przyjemności z książki. Po przeczytaniu cudownych, fantazyjnych (i nieco może przekoloryzowanych) dzienników Salvadora dobrze jest poznać opinię kogoś z zewnątrz.

• Sztuka
  • Salvador Dali
  • Koniecznie chcę przeczytać!
  • Biografie/dzienniki/listy

Dodaj cytat z książki Salvador Dali i jego szalona muza