Salvador Dali i jego szalona muza

Tłumaczenie: Jarosław Mikos
Wicked Lady: Salvador Dali's Muse
Majadaska

„Salvador Dali i jego szalona muza” jest biografią spisaną przez dziennikarza Tima McGrika. Polecam tę pozycję, każdemu kto lubi wkupywać się w niecodzienny i enigmatyczny świat artystów. Jest to dobra książka, otwierająca temat życia malarza i jego nieodłącznej i, jakże zaborczej muzy Gali. Książkę czyta się jednym tchem, po jej skończeniu pozostaje niedosyt, który nie jeden ciekawski zacznie bardziej zgłębiać.

źródło okładki: http://www.atticus.pl

Kamila Dobska | 2014-03-11

Bardzo ciekawa i wciągająca lektura. Głównie skupia się nie na samym artyście, lecz na Helena Diakonovej- jego muzie, kochance, żonie i matce. To ona trzymała jego obłęd w ryzach, była dla Dalego natchnieniem i siłą. Autor często powtarza, że Gala wierzyła w Salvadora bardziej niż on sam i to dzięki niej miał odwagę, by swoje dziwaczne wizje umieszczać na płótnie. Ja sama muszę przyznać, że jej niezwykła osobowość mnie zainspirowała.

Pomimo wielu negatywnych cech, takich jak chytrość, rozwiązłość i sadyzm, trzeba przyznać że Gala jawi się jako niezwykle ciekawa i godna podziwu postać- taka, o której na pewno można byłoby napisać niejedną książkę.

Calineczka | 2014-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2014

Książka przeciętna. Niestety muszę odmówić autorowi polotu, lekkiego pióra. Temat również potrakował sztampowo. Nie wiem, może ze względu na brak rzetelnych źródeł, które uwiarygodnilyby lub wniosły coś nowego do tego o wiemy o Dalim i Gali. Próba nakreślenia osobowości Gali wypadła słabo.

Kamila | 2011-12-03
Przeczytana: 02 grudnia 2011

Doskonały, wciągający opis niezwykłej relacji, jaka łączyła Galę i Salvadora. W fascynujący sposób przedstawia realia świata surrealistów. Chwilami wydawało mi się jednak, że autor jest zbyt subiektywny w swojej ocenie - ale nie przeszkadza to czerpać czystej przyjemności z książki. Po przeczytaniu cudownych, fantazyjnych (i nieco może przekoloryzowanych) dzienników Salvadora dobrze jest poznać opinię kogoś z zewnątrz.

Zuzanna | 2012-11-01

Znaleziona przez kuzynkę w domu chłopaka, specjalnie do pracy magisterskiej, tak mi się spodobała (i przydała), że ją zakupiłam :)
Wreszcie książka gdzie można znaleźć nieudziwnione ani wygładzone informacje o artyście, no i jaka barwna historia życia Gali!

tristenia | 2016-07-19
eRKa91 | 2016-03-10