83-203-1546-8
Róża_Bzowa

Powieść młodzieżowa przedstawiająca perypetie rodziny Rateńskich: mamy, Magdy, Marcina i bliźniaków.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: scan

ZapomnianaBiblioteka | 2014-04-03
Przeczytana: 31 marca 2014

Rodzinę Okęckich, bohaterów powieści Marii Stengert rozbiły nie media i powierzchowny, rozrywkowy styl życia lecz wojna. Stracone lata i zerwane kontakty próbuje naprawić najmłodsze pokolenie – Magda i Marcin. To uczniowie szóstej i piątej klasy szkoły podstawowej. Mieszkają wraz z rodzicami i młodszym rodzeństwem w Kaliszu. To typowa, nie zamożna rodzina początku szarych lat 80-tych XX wieku. W ich niewielkim mieszkaniu rzuca się w oczy okazały regał wypełniony książkami. I właśnie podczas porządkowania biblioteczki dzieci przypadkowo rozbijają pamiątkowy (po babci) obrazek stojący na półce. Pękła ramka i zza obrazka wypadła zapisana kartka. Okazało się, że jest to list z września 1943 r.

Więcej na:

Ciekawa historia rodzinna z drugą wojną w tle.
Powieść lekko się zestarzała i nieco bawi lekki jej smrodek "dydaktyczny", ale ma kilka niewątpliwych plusów: ciekawa rodzina, dobre dialogi, niejednorodne charaktery i kilka ciekawostek krajoznawczych.
Przeczytana do długim czasie przypomniała mi ponadto kilka przejętych z niej powiedzonek, których wciąż używam, a zapomniałam źródła.

filak | 2016-06-20

Dostałam tę książkę kiedyś w ramach jakiejś szkolnej nagrody. Ale gdzieś już dawno przepadła, więc jak ją zobaczyłam na półce antykwariatu, to oczywiście natychmiast kupiłam.

Intryguje zarówno tytuł jak i zachęcająca okładka (drzewo genealogiczne z czarnymi profilami i niepokojącym znakiem zapytania). Treść nie trzyma specjalnie w napięciu, ale czyta się całkiem przyjemnie.

Podczas porządkowania regału z książkami na ziemię spada pewien niepozorny obrazek, za którego ramką ukryty jest niewiadomego pochodzenia list mówiący o ukrytym skarbie. Szczęśliwie się składa, że okoliczności każą głównym bohaterom (sympatyczne rodzeństwo) pojechać z wizytą do dalekiej krewnej z Krakowa, co rozpoczyna cykl podróży po Polsce tropem rodzinnych powiązań i historii oraz rzeczonej tajemnicy...

Z Krakowa bohaterowie ruszają do trójmiasta, a następnie do Wrocławia, pod Poznań i w okolice Kielc - poznając kolejne miejscowości oraz nieznanych członków rodziny.

Rozwiązania zagadki można się...

Gilbert | 2016-08-01
Przeczytana: lipiec 2016