Schizofrenia w rodzinie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
83-233-1220-6
schizofrenia, terapia, rodzina,
Aleksandra

Schizofrenia w rodzinie to książka o współpracy terapeutów z rodziną pacjenta chorego na schizofrenię. Dwie pierwsze części to prezentacja teoretycznych podstaw dwóch głównych kierunków: podejścia systemowego i psychoedukacji. W części trzeciej autorzy proponują model integrujący te podejścia: opisują zasady postępowania oraz konkretne przykłady współpracy z rodziną. Rodzaj pomocy terapeutycznej, jaką otrzymuje rodzina, zależy od niej samej, używanego przez nią języka oraz jej gotowości do zmiany. Punktem wyjścia jest respekt wobec rodziny pacjenta, rozwijanie jej możliwości, ale także dostrzeganie jej brzemienia. Autorami są psychiatrzy i psychologowie, pracownicy Zakładu Terapii Rodzin oraz Kliniki Psychiatrii Dorosłych Katedry Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

źródło opisu: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 1999

źródło okładki: www.wuj.pl