Tomek na tropach Yeti

Okładka książki Tomek na tropach Yeti
Alfred Szklarski Wydawnictwo: Muza Cykl: Przygody Tomka Wilmowskiego (tom 4) powieść przygodowa
308 str. 5 godz. 8 min.
Kategoria:
powieść przygodowa
Cykl:
Przygody Tomka Wilmowskiego (tom 4)
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
308
Czas czytania
5 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374952866
Tagi:
Tomek Wilmowski Smuga Sally Bosman Dingo Syberia meteoryt tunguski

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
2381 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
321
157

Na półkach: ,

Uwielbiam czytać książki przygodowe, jednak do serii o Tomku podchodziłam dość sceptycznie. Dotąd nie miałam do czynienia z działami Alfreda Szklarskiego, więc wypożyczając „Tomka na tropach yeti”, obawiałam się tego, co też może mnie czekać po lekturze tej powieści. Szklarski urodził się w 1912 roku w Chicago, a zmarł w 1992 roku w Katowicach. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W czasach okupacji pisał pod pseudonimami. Opisywana przeze mnie książka powstała w 1961 roku i nadal cieszy się powodzeniem wśród młodzieży.

Tomek Wilmowski to nastoletni chłopak, który wraz ze swymi towarzyszami – bosmanem Tadeuszem Nowickim oraz ojcem Andrzejem Wilmowskim, wyrusza do Indii. Powodem ich wyprawy jest tajemnicza depesza nadesłana przez Jana Smugę, przyjaciela bohaterów. Ekipa przybywa na miejsce z mieszanymi uczuciami, bowiem nie są do końca pewni, co czeka ich u kresu podróży. Tomek, jego ojciec i bosman udają się do pana Abbasa po dalsze wskazówki od Smugi. Otrzymują list oraz depozyt, czyli worek ze złotem. Są świadkami nieszczęśliwego zdarzenia – w chwili, gdy pan Abbas przekazuje im ów depozyt, do pomieszczenia, w którym się znajdują wpada zakapturzona postać, która zadaje Hindusowi śmiertelny cios i ucieka, kradnąc przy okazji depozyt. Nie udaje im się przeszkodzić złoczyńcy i niewinny pan Abbas umiera. Od tego momentu, przyjaciele wyruszają trasą przygotowaną przez pana Smugę, aby spotkać się z towarzyszem i dowiedzieć, po co wezwał ich, aż do Azji Środkowej. Podróż przebiega przez Indie, Tybet, aż do Chin, aby później zawrócić do klasztoru w Hemis.

Tomek jest postacią bystrą, ciekawą świata, odważną i zahartowaną w trudach podróży. Odznacza się szybkim refleksem, a także niesamowitym darem, dzięki któremu udaje mu się nawiązywać ze zwierzętami przyjaźń. Muszę dodać, że te zwierzęta to nie tylko koty, psy, ale przedstawiciele tacy jak jaguar, gepard, tygrys. Tzw. dzika fauna. Bosman został obdarzony specyficznym humorem. Lubi przekomarzać się z Tomkiem, a jego riposty wprowadzają do powieści wiele humoru. Autor w niebagatelny sposób przedstawia nam wiele faktów dotyczących kultury, religii, a także środowiska życia i zwyczajów mieszkańców poszczególnych krajów. Najbardziej podobały mi się informacje o Indiach, które zgrabnie zostały wplecione w wypowiedzi bohaterów. W późniejszym stadium rozwoju akcji dowiadujemy się o odkryciach geograficznych wielkich badaczy. Także historia Azji gości wielokrotnie na kartach tej powieści. Dla tych, którzy interesują się w szczególności Indiami, „Tomek…” okaże się kopalnią wiedzy! Książka jest bardzo ciekawa, zabawna, a także wciągająca. Czytelnik nie powinien sugerować się nazwą powieści, ponieważ tytułowy yeti nie zajmuje wiele miejsca w lekturze. Czego dowiadujemy się z treści? Przede wszystkim tego, że fakir często jest mylony z jogiem, a oryginalne powitanie Tybetańczyków nie ma na celu obrażenia przybyszy, ale jak najlepszego pozdrowienia. Specyficzne dla Indii są także Wieże Milczenia, które mogą budzić pewien rodzaj grozy i trwogi. Uciążliwe, a równocześnie pomocne, okazały się przypisy, których strasznie nie lubię.

Zachęcam do przeczytania „Tomka…” i innych pozycji z cyklu Alfreda Szklarskiego, ponieważ są to książki ciekawe, dostarczające wiedzy czytelnikowi i na swój sposób swojskie. Zdecydowanie wpływają pozytywnie na wyobraźnię czytelników.

Źródło: http://ksiazkowy-raj.blog.onet.pl/

Uwielbiam czytać książki przygodowe, jednak do serii o Tomku podchodziłam dość sceptycznie. Dotąd nie miałam do czynienia z działami Alfreda Szklarskiego, więc wypożyczając „Tomka na tropach yeti”, obawiałam się tego, co też może mnie czekać po lekturze tej powieści. Szklarski urodził się w 1912 roku w Chicago, a zmarł w 1992 roku w Katowicach. Był członkiem Stowarzyszenia...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    4 927
  • Posiadam
    1 018
  • Chcę przeczytać
    376
  • Ulubione
    155
  • Przygodowe
    50
  • Dzieciństwo
    41
  • Z dzieciństwa
    24
  • Literatura polska
    21
  • Młodzieżowe
    19
  • Alfred Szklarski
    18

Cytaty

Więcej
Alfred Szklarski Tomek na tropach Yeti Zobacz więcej
Alfred Szklarski Tomek na tropach Yeti Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także