Ostatnia walka Dakotów

Cykl: Złoto Gór Czarnych (tom 3)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

Na złoto Gór Czarnych, trylogię indiańską, składają: się: Orle pióra, Przekleństwo złota i Ostatnia walka Dakotów. Jest to historia młodego wojownika z plemienia Dakotów, który szuka zemsty za śmierć swego ojca, zabitego w walce z wrogim plemieniem Czipewejów. Udziałem czytelnika stają się jego liczne przygody, np.: polowanie na niedźwiedzia baribala, ucieczki z niewoli czy uwolnienie porwanej przez Paunisów siostry. Poznajemy też fascynujący świat indiańskiej kultury w czasach, gdy do puszcz i na prerie Ameryki Północnej nie dotarła jeszcze cywilizacja białego człowieka tajemne rytuały plemienne i szczegóły dotyczące codziennego życia.

Tybero | 2018-10-20
Przeczytana: 20 października 2018

Mam strasznie mieszane uczucia po tej książce, sumie to nie wiem czym ona dokładnie miała być opowieścią historyczną czy czym podobny lub innym. No w każdym razie wyszła dziwna jak dla mnie mieszanka, ale przynajmniej książka z pewnością dzięki przypisom jest bardzo bogate w przeróżne informacje historyczne. Jeśli chodzi o samą opowieść i styl pisania to jakoś mnie nie porwał musiałem się zmuszczać do dalszego czytania. Zatem dla mnie przeciętniak.
Z Panem Bogiem

Magdalena_S | 2017-08-25
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: listopad 2016

Uwielbiam książki o Indianach, ich zwyczajach i trybie życia. Za każdym razem, gdy je czytam jestem okropnie wzburzona, że człowiek doprowadził do tego, że prawie wymordowaliśmy Indian, dla kawałka ziemi i złota. Niemniej, będę na pewno wracać do tej serii, bo jest jedną z lepiej napisanych.

książek: 2019
Efemeryda | 2017-03-25

Nastoletnich wspomnień czar. Każdy chciał być Indianinem. Pobudzała wyobraźnię. Historia dociągnięta do końca, zamknięta, z wartka akcją, nie ustępująca pod tym względem poprzednim tomom. Jednak w zakończeniu już czuło się zmierzch świata Indian. Pamiętam, że jako nastolatce bardzo mi się to nie podobało.

patelka | 2015-09-25

Ostatnia część trylogii. Po zżyciu z plemieneim Dakotów, przeżywamy katarsis ich dotychczasowego życia, zmiany ich całego świata, ugięcia się pod butem białych ludzi. Cała trylogia jest naprawde neisamowita i warta przeczytania

Salicar | 2015-09-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indianie, 2015
Przeczytana: 07 września 2015

No i nadszedł czas na ostatnią część trylogii "Złoto gór czarnych". Podobnie jak poprzednie części, ta również zachwyca, ale w zupełnie inny sposób. Tym razem, Szklarscy bardziej skupili się na historii Indian Ameryki Północnej, a mniej na opisach życia, choć takowe również się pojawiają. Muszę bez bicia przyznać, że początek mnie zaszokował, zabicie praktycznie wszystkich bohaterów (W tym przebiegłego węża) poprzednich powieści było krokiem bardzo drastycznym i nieco mnie z początku odepchnęło. Jednak w miarę czytania zrozumiałem, dlaczego na taki krok zdecydowali się autorzy. Musieli zrezygnować z bohaterów by móc skupić się na historii, oraz przede wszystkim na podkreśleniu bezwzględnych chorób z jakimi musieli zderzyć się Indianie, a skoro nie wybierały one ofiar w prawdziwym życiu, dlaczego miałyby wybierać w książce? To dodało realizmu już od samego początku i został on podtrzymany aż do końca. Lektura poruszyła mnie dogłębnie, a niektóre krwawe i brutalne opisy wywołały we...

DeVi | 2015-02-13
Przeczytana: 11 lutego 2015

Hokka-hey! Hadree hadree succomee succomee! Krew! Przybyliśmy wypić waszą krew!! Ostatni tom trylogii Złoto Gór Czarnych rozpoczyna się tragicznie, a co za tym idzie – kolejne ciężkie dni żałoby wśród Dakotów. Okrutna rzeczywistość dopadła również i Wahpekute. Tym razem powieści daleko do swoich dwóch poprzedniczek. Nie czytamy o wspólnych wyprawach wojennych, czy polowaniach, lecz o tym jak Indianie odkryli Złe Ziemie oraz Góry Czarne i walczyli o swoje prawa do ziemi praojców. W tej książce poczujecie ból i cierpienie rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej.

Niebezpieczne to nadeszły czasy dla Indian. Biali przybysze zza oceanu postanawiają wybudować osiedla na ziemiach czerwonoskórych. Przekupują ich dobrami, którymi postanawiają obdarowywać w przyszłości. Proszą o podpisywanie mówiących papierów będąc nieświadomym, iż godzą się na oddanie ziem praojców. To samo dzieje się za władzy Małego Kruka, który pomimo przychylność dla bladych braci, postanawia uczestniczyć w powstaniu...

robert | 2014-04-08

Każdy ma taką książkę z dzieciństwa którą darzy specjalnym sentymentem. Pamięta się tą pierwszą samodzielnie przeczytaną, tak pamiętam "Stoliczku nakryj się". Ale saga Złoto Gór Czarnych to wyjątkowa pozycja. Przeczytałem ją kilka razy i kiedyś pewnie znowu do niej wrócę. Saga poprzez dokładne opisy przyrody, przedstawienia zwyczajów i życia plemion północnoamerykańskich jest dla mnie bardzo wiarygodna i niesamowita. Do dzisiejszego dnia mam w głowie mapę ( była wewnątrz książki), gdzie jakie plemię żyło i z kim prowadziło wojnę. Ostatnia cześć sagi jest najtragiczniejsza, a pierwsza jest jak oaza którą chciało by się za wszelką cenę zachować i ochronić. Gdzie te czasy, gdzie dzieciaki latały z pióropuszami i łukami po podwórkach. Łezka się oku kręci. Obowiązkowa u mnie pozycja na półce.

mexcoy87 | 2013-05-24
Przeczytana: 21 maja 2013

Świetna książka, super opisuje przygody indian i ich walkę z białymi ludźmi, gorąco polecam !

Tadeusz Szklarski | 2013-02-07
Przeczytana: 2001 rok

Najlepsza cześć wspaniałej trylogii. Zainspirowany tą książką zwiedzilem ziemie Indian Dakota m.in. Badlands, Blackhills, Yellowstone, Little Big Horn, Wounded Knee.Polecam wszystkim!

senkrada | 2012-12-22
Przeczytana: 2009 rok

to była jedna z pierwszych książek o tematyce indiańskiej, która wpadła w moje ręce. Bardzo miło ją wspominam, napisana z rozmachem, zachwycam się nią nieprzerwanie...żeby wszystkie książki tak wciągały jak ta!