Supermarket kultury. Globalna kultura – jednostkowa tożsamość

Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Global Culture/Local Indetity. Searching for Home in the Cultural Supermarket
Michał

Praca poświęcona jest zagadnieniu „globalnej” kultury w zetknięciu z silnymi tradycjami lokalnymi, reprezentowanymi przez szeroko rozumianą kulturę Dalekiego Wschodu. Z jednej strony ukazuje, jak w warunkach rozwiniętej gospodarki rynkowej, która doprowadziła do powstania „globalnego supermarketu kultury”, nowe – niegdyś obce – elementy pojawiają się na półkach tego supermarketu, z drugiej zaś poświęca wiele miejsca wyborom jednostki w warunkach, które przez konsumpcyjne nastawienie do kultury dają możliwość teoretycznie dowolnego korzystania z oferty owego supermarketu przy tworzeniu indywidualnej tożsamości. Tożsamość współczesnego mieszkańca „globalnej wioski” jest głównie tożsamością konsumenta w supermarkecie kultury, którego zachowania konsumpcyjne zdeterminowane są w takim samym stopniu przez wewnętrzne „warunki supermarketu”, jak i przez to, w której części globu się on znajduje.

źródło opisu: PIW, 2005

źródło okładki: www.empik.com

Przeczytana: 16 lipca 2013

miła, łatwa i przyjemna
książka ukazuje kulturę japońską, amerykańską i chińską
mówi nam co to jest kultura, jak jest odbierana, jak jest konsumowana i jak bardzo jest ona dostępna dla różnych narodowości

komestor | 2013-12-21

Dociekliwy_Kotek | 2012-02-25
Przeczytana: styczeń 2012

Sam temat wydał mi się przynajmniej ciekawy: na ile świadomie, a na ile nie, wybieramy pewne wzory kultury i przyjmujemy je jako własne. Autor rozpatruje w książce trzy przykłady: amerykańskich buddystów (a więc buddyzm oderwany od swojego kulturowego zaplecza i przeniesiony do chrześcijańskiej z definicji Ameryki), japońskich artystów (dość interesujące rozważania o tym, czym jest japońska kultura w czasach, kiedy wabi-sabi traci na popularności i czy możliwe jest, aby kanony związane z klasycznie japońską sztuką mogły odejść w zapomnienie) oraz mieszkańców Hongkongu i problem ich tożsamości narodowej i kulturowej.
Męczy trochę forma i styl autora, nie jest to również książka szczególnie odkrywcza, ale dla samych rozważań o kulturze japońskiej i refleksji o religijności warto chociaż przejrzeć.

bies | 2016-10-16
goleniowa | 2016-06-15