Pierwszy krok w chmurach i inne opowiadania

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Polska XX Wieku". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Świat Książki
8373919015

Rzadko się zdarza, by legendzie, otaczającej postać autora już za życia, dorównywała twórczość, która się nie starzeje. Na fenomen Marka Hłaski (1934-69) składają się zarówno jego awanturnicze życie, polityczne wygnanie z Polski i charyzmatyczna osobowość, jak i jedyna w swoim rodzaju proza. Zbiór "Pierwszy krok w chmurach" to jego największe dokonanie. Przemieszał w nim piękno i brzydotę, opisał brak miłości i frustrację, która drąży postaci, rozczarowane światem. "Dominującą cechą jego prozy jest gniew, pasja obnażania chamstwa, obłudy, marazmu i ciemnych stron życia - pisze w posłowiu Henryk Grynberg. Inspiracja pisarzy idzie w parze z fascynacją kolejnych pokoleń czytelników.

źródło opisu: Świat Książki, 2005

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

kroofy | 2012-10-27
Przeczytana: 01 stycznia 1998

Mimo że momentami okrutnie smutna, a może właśnie dlatego, książka ma w sobie to coś, wobec czego nie można przejść obojętnie.

Karolina | 2015-11-26
Przeczytana: 23 listopada 2015

Potrzebowałam kilku dni by się oswoić. Z Markiem, Jego słowami, Jego poglądami na to co miał dookoła siebie. Moje pierwsze zderzenie z Jego rzeczywistością. Nie ostatnie.
Polecam wszystkim.

bazylia | 2014-12-28
Przeczytana: 2013 rok

Opowiadania są mocne, uderzające w samo sedno bolączek czasów PRL ale także w sedno ogólnoludzkich słabości np. skłonności do nadużywania alkoholu. Szczerze polecam.

Jarosław Ciszek | 2015-08-17

Niezwykle nierówne, choć niektóre naprawdę fascynujące. Warto nie zrażać się i dotrwać do końca.

Cochise | 2013-05-12
Przeczytana: 1989 rok

"Z dobrą kobietą - nie boli życie,
od dobrego jadła - nie boli brzuch,
od dobrego trunku - nie boli głowa..."
Uwielbiam Marka Hłasko i jego spojrzenie na życie,miłość,kobiety.

ines_frambuesita | 2012-07-15

Życie codzienne w socjalistycznej Polsce. Wybór opowiadań o różnorakiej tematyce. Zbiór pocztówek z minionej epoki, a jednak wiele historii jest ponadczasowych.

marthe | 2012-08-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane