Brudne czyny

Brudne czyny
83-85373-90-X
L_Settembrini

Inne wydania

Jedna z czterech powieści Marka Hłaski napisanych pod wpływem izraelskich doświadczeń. Osnowę książki stanowi postać Rosjanina, Abakarowa. Abakarow, na trzy lata pozbawiony licencji pilota, ma znów zacząć latać, ale to nie perspektywa powrotu do zawodu trzyma go przy życiu, lecz możliwość dokonania przygotowanej z zimną premedytacją zemsty. Mszcząc śmierć przyjaciela, ma powtórzyć czyn tamtego, a tym samym "przedłużyć" jego życie i nadać mu sens. Kiedy w życiu Abakarowa pojawia się kobieta - walcząca z alkoholizmem i widmem starzenia się gwiazda filmowa - na pozór rodzi się dla niego szansa wyjścia z kręgu zła - zła, które rodzi kolejne zło. Problem w tym, czy bohater jest jeszcze w stanie wybierać.

(...) ta książka jest jak wiersz; jak dobry wiersz - to, co zawiera, musiało być wyrażone tak i tylko tak.
Bogdan Rudnicki

Łokieć_Pana_D | 2016-01-20

Brak nadziei i pełno życiowego błota. Portowe miasto w Izraelu - nieudany życiowo pilot mści się za śmierć kolegi. Bo ktoś coś zataił, bo honor, bo czuje, że trzeba. Nieudana życiowo aktorka pije i szuka faceta, który ją z doła wyciągnie. Nieudany życiowo opiekun aktorki pląta się i jęczy zakochany. Drugoplanowi, wszyscy życiowo nieudani, biją się, piją lub są tylko.
Hłasko tak lubi. Może czasami przesadza. Niemożliwe, by na małym obszarze i w jednym czasie, zebrać tyle beznadziejnych przypadków. A może się mylę?
Wątek męskiej przyjaźni - wypada najlepiej. Spocony, szorstki, prawdziwy. Wątek miłosny - zdecydowanie najsłabiej. Te sprawy tak nie działają. Chyba.
Język zachwyca. Pięknie jest to pisane. Szkoda, że tak mocno czarnym atramentem.

Łukasz | 2015-04-13
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 13 kwietnia 2015

Pierwszy kontakt z Markiem Hłasko. Styl -jak czyny- brudny, nieco notatkowy. Opis zmiany ubrania przez Abakarowa (3 sekundy planowania) wydaje się być na równi z punktem kulminacyjnym (3 lata planowania). Dynamika opisu, a szczególnie jego rozległość wydaje się być podobna. Nieuważny czytelnik mógłby czuć się zagubiony. Nagle mamy bum i kilka znaków zapytania w głowie. I weź teraz, człowieku, kartkuj wstecz, żeby się cokolwiek rozjaśniło. Poza tym, lekturę uważam za świetną. Ciekawe kreacje bohaterów, niezbyt skomplikowana, acz pasująca do stylu fabuła. Autor, językiem głównego bohatera, nie stroni od mocnych słów i jest to dobre dopełnienie „Brudnych czynów”.

goskrzys | 2015-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2015

Ta opowieść, pod płaszczykiem historii przypominająca balladę o gangsterskiej dintojrze, dotyka dość fundamentalnych kwestii. Bo też głównym wątkiem, wokół którego oscylują wszystkie wydarzenia, jest tu sprawa honoru, przyjaźni, sprawiedliwości wymierzonej wobec zbrodni.

Mamy tu dwójkę przyjaciół, których połączyły dramatyczne wojenne wspomnienia oraz powojenna tułaczka. Gdy jeden z nich ginie w wypadku lotniczym, drugi zmuszony zostaje do zatuszowania prawdy o przyczynach tej tragedii. Nie zapomina jednak, kto faktycznie stał za nieszczęściem i po kilku latach realizuje swój plan zemsty. Aranżuje kolejny wypadek, w którym doprowadza do śmierci właściciela lotniska, odpowiedzialnego w głównej mierze za tragedię sprzed lat. Jednak zemsta (czy też wymierzona w jego mniemaniu sprawiedliwość) nie przynosi ukojenia, nie przegania dręczących go demonów wspomnień. Dokonawszy tej zbrodni traci zaś siłę napędową, która dotychczas dawała mu bodziec do dalszej egzystencji. Ostatecznie sam...

Kayunia | 2014-06-09
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 09 czerwca 2014

Adekwatnie do tytułu - książka brudna i dziwna. Ktoś we wcześniej wyrażonej opinii napisał, że "Brudne Czyny" cechuje prosty język. Ja, natomiast uważam, że dialogi są mocno napuszone i przesycone nienaturalnymi metaforami. Tak, jakby bohaterowie grali na scenie i starali się być mocno wyraziści, choć ta wyrazistość, jak dla mnie, zbyt jest rażąca.
Nie podoba mi się sposób ukazania postaci - wszyscy, bez wyjątku, okrutni i myślący w zasadzie tylko o sobie i swoich odczuciach.
Myślę, że osoby, które nie znają wcześniejszej twórczości Hłaski, nie powinny sięgać po tę powieść jako pierwszą, bo może nastąpić spore zniechęcenie.

merdevsky | 2012-10-28

Przeczytałem wszystkie utwory Hłaski, a ten jest najlepszy. Prosty język, prosta fabuła, ale suma sumarum, powieść potwornie ciężka.

Hłaskower pełną gębą.

supermariobros | 2011-10-28

Kolejna powiesc izraelska M. Hlasko.
Historia czlowieka z przeszloscia napisana w wyjatkowym stylu . Conradowski typ bohatera.
Ukonczona przed pobytem Hlaski w USA, ale w powiesci widac wyrazna fascynacje pisarza amerykanska kinematografia i chyba Ameryka w ogole.

terpil | 2012-09-02
Przeczytana: 02 maja 2012

Brudna i wciągająca. Świetna fabuła, ciekawość każdej kolejnej kartki, nietuzinkowy bohater i jego życie, które poznajemy powoli, krok po kroku dowiadując się co raz ciekawszych rzeczy. No i klimat palonego słońcem Izraela. Warto przeczytać.

Sławek | 2016-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2016

Dobra, wciągająca książka. Opowieść na pograniczu dramatu i kryminału, opartego w realiach Izraela. Hłasko dobrze buduje klimat, odsłaniając powoli kolejne detale składające się na ciekawe charakterystyki bohaterów. Język książki jest ostry, czasem wulgarny, co nie przeszkadza, lecz pozwala bardziej wczuć się w klimat powieści. Tego spodziewałem się sięgając po "Brudne czyny".

lady_of_theflowers | 2012-07-12
Przeczytana: lipiec 2012

upalne tło smutnych wydarzeń. specyfika utworów Hłaski daje się wyczuć z łatwością. jedna z tych książek, które kreują negatywnych bohaterów, których i tak kochamy całym sercem. / db.

maciej | 2017-05-20