Pierwszy krok w chmurach i inne opowiadania

Marek Hłasko Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
8373919015
Świat Książki
opowiadania socrealizm Hłasko miłość praca nadzieja
literatura piękna
8373919015
opowiadania socrealizm Hłasko miłość praca nadzieja

Szorstkie, PRL-owskie, szare mistrzostwo. Piękno przeplatane z brzydotą jak i zwykłą patologią. Przerażające i do bólu dogłębne studium nałogu w "Pętli". Mnogość zachować ludzkich, czystych i brudnych, wszystko w języku niepodrabialnym, charakterystycznym dla Hłaski.

Po twórczość Marka Hłaski chciałam sięgnąć od dawna. Znalazłam bardzo wiele cytatów, które tylko zachęciły mnie do sięgnięcia po jeden z wielu zbiorów opowiadań autora.

W zbiorze "Pierwszy krok w chmurach i inne opowiadania" znajduje się kilkanaście opowiadań o różnej objętości. Wszystkie opowiadania opisują ponurą rzeczywistość w różnych dekadach pierwszej połowy...

Potrzebowałam kilku dni by się oswoić. Z Markiem, Jego słowami, Jego poglądami na to co miał dookoła siebie. Moje pierwsze zderzenie z Jego rzeczywistością. Nie ostatnie.
Polecam wszystkim.

Niezwykle nierówne, choć niektóre naprawdę fascynujące. Warto nie zrażać się i dotrwać do końca.

Opowiadania są mocne, uderzające w samo sedno bolączek czasów PRL ale także w sedno ogólnoludzkich słabości np. skłonności do nadużywania alkoholu. Szczerze polecam.

"Z dobrą kobietą - nie boli życie,
od dobrego jadła - nie boli brzuch,
od dobrego trunku - nie boli głowa..."
Uwielbiam Marka Hłasko i jego spojrzenie na życie,miłość,kobiety.

Mimo że momentami okrutnie smutna, a może właśnie dlatego, książka ma w sobie to coś, wobec czego nie można przejść obojętnie.

Absolutnie wspaniałe.

Życie codzienne w socjalistycznej Polsce. Wybór opowiadań o różnorakiej tematyce. Zbiór pocztówek z minionej epoki, a jednak wiele historii jest ponadczasowych.

• Lektury
  • Czekające na zakurzonych półkach w bibliotece
  • Polska
  • Polskie