Chcę żyć

Wydawnictwo: Printex
Chcę żyć, Safarzyńska, Printex

Bohaterem powieści jest Robert. Chłopiec z patologicznej rodziny. Jego rodzice nadużywają alkoholu i absolutnie nie mają dla niego czasu. Robert jest dobrym chłopcem, inteligentnym, ale ponieważ brak mu oparcia w najbliższych (schorowana babcia umiera, młodszy brat również), a na rodziców nie ma co liczyć, powoli wkracza na złą ścieżkę. Mimo przeciwieństw losu, stara się zachować resztki rozsądku, jednak spotyka Emila - chłopca z dobrego domu, ale z diabelską duszą. To on właśnie namawia Roberta do robienia coraz to gorszych rzeczy. ...i kiedyś dochodzi do tragedii... Czy Robert próbował pozbyć się przyjaciela, czy próbował go ratować?

źródło opisu: Wydawnictwo Printex, 2011

źródło okładki: http://www.printex.cba.pl/

Monia0420 | 2016-08-05
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 05 sierpnia 2016

Książki nie można nazwać arcydziełem chociażby ze względu na samą formę. Krótka, duża czcionka liter, błędy ortograficzne i wiele cytatów przytoczonych z innych dzieł.
Porusza problemy Roberta - nastolatka z patologicznej rodziny, u którego na porządku dziennym był alkoholizm oraz przemoc fizyczna i psychiczna.
Warto przeczytać po to, by uświadomić sobie, jak okrutnie wygląda życie niektórych osób i z jakimi problemy mogą się one zmagać. Były momenty wzruszające, przy których dobrze było się na chwilę zatrzymać i pomyśleć.
Książka z przesłaniem głównie dla młodzieży, jednak mnie nie do końca przekonała.

BetiFiore | 2014-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2014

Ksiązka z mojej szkolnej biblioteki, żeby zobaczyć, co też czytają moje uczennice. Styl i forma niezbyt wysokich lotów. Nie nazwałabym też tego powieścią, jak głosi okładka. 100 stron z hakiem, duzym drukiem, wiele cytatów. Może nie jestem po prostu "targetem" dla takich książek, bo to raczej przesłanie dla młodzieży. Ale i tak miałabym dla nich wiele innych książek do polecenia.

smakoszka_ksiązek | 2013-11-01
Przeczytana: 30 października 2013

Książka przedstawia życia nastolatka(14 letniego Roberta) i jego problemy (rodzice alkoholicy, bicie ,znęcanie się).Musze powiedzieć że wywarła na mnie bardzo duże wrażenie!!Napisana w bardzo lekki i ciepły sposób który poruszy każdą wrażliwą osobę. Naprawdę bardzo piękna książka . POLECAM!!!!!!!! JEST CUDOWNA!!!!!!!!!!!!!

Caroline | 2012-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2012

Dość dobra książka. Pokazuje życie w najniższym profilu społecznym. Tam gdzie najważniejsze jest piwo, a dzieci wychowuje ulica. Moim zdaniem powieść godna polecenia, dla uświadomienia ludziom, co dzieje się obok nas.

bernadeta1233 | 2013-09-27
Przeczytana: 27 września 2013

Sięgnęłam po nią ze względu na tytuł i okładkę. Rzadko w ten sposób wybieram.
Pod wpływem tej książki na pewno zrewidujesz swój stosunek do innych.
Wykluczenie społeczne czasem się ...dziedziczy. Niestety, mamy łatwość myślenia schematami. Bo raz, że to bezpieczne, dwa wygodne. Bohater książki, Robert pochodzi z rodziny patologicznej. Bogiem jest tu wódka. Inteligentny, zdolny chłopak chce od życia czegoś więcej. Napotyka na...stereotypy. Przygotowywałam się na smutne zakończenie tej historii, a tu niespodzianka... jest optymistyczne.

W jednej z opinii "dostało się" autorce za język. Urwane zdania, dużo znaków interpunkcyjnych dodatkowo uwypuklają zagmatwane życie bohatera, jego wybory i rozterki. Nie można inaczej, trzeba być wiarygodnym. A tutaj za pomocą warstwy językowej autorka robi to świetnie.

Dodanie, na tytułowej stronie, informacji, że to seria "sprawy nastolatków" bardzo zawęża krąg odbiorców. A to książka dla każdego. Pod rozwagę, by nie zatrzymywać się li tylko...

Caroline | 2014-04-11
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki.
Przeczytana: 10 kwietnia 2014

Zawiodłam się na owej książce, myślałam iż to będzie coś naprawdę dobrego. Autorka popełniała błędy ortograficzne co jeszcze mogłam przełknąć. Miliony wykrzykników, tak bardzo rażą oczy. Pomieszane wydarzenia. Raz ma siedemnaście, raz siedem, pięć, dziesięć lat. Historia jest mocna, wzruszająca, więc dlatego tylko sześć gwiazdek.

Rudaaa003 | 2014-01-17

Książka dobra, ale mnie jakoś specjalnie nie przekonała.

petaska | 2014-10-08

Wzruszająca, a zarazem pouczająca historia. I choć książka wydaje się być nieco smutna, ostatnie strony ostatecznie temu zaprzeczają.

Agnieszka | 2015-07-01

Nawet ciekawa książka.Lekka,krótka.