Kryminologia na świecie

Wydawnictwo: LexisNexis
Ate

Kryminologia, jako nauka multidyscyplinarna, koncentruje swoją uwagę na człowieku i jego środowisku. Przedmiotem jej zainteresowania są problemy o wymiarze jednostkowym i społecznym. W zakresie mikroskali rozpatrujemy indywidualne zachowania przestępne, w makroskali zaś przestępczość jako zjawisko społeczne. Holistyczne podejście do skomplikowanej problematyki patologii społecznej (w tym...

Holistyczne podejście do skomplikowanej problematyki patologii społecznej (w tym zwłaszcza przestępczości) wyznacza kryminologii rangę nauki dominującej w rozpatrywaniu obszarów zagrożeń. A zagrożenia stale rosną. W ostatnich latach rozszerza się na całym świecie przestępczość zorganizowana, stanowiąca wielkie niebezpieczeństwo dla państw i społeczeństw. Światowe powiązania przestępcze istnieją w każdej dziedzinie aktywności kryminalnej - od prania brudnych pieniędzy i fałszerstw środków płatniczych do nielegalnego handlu narkotykami i materiałami nuklearnymi.

Jest rzeczą ważną prowadzenie interdyscyplinarnych badań w celu ustalenia stanu faktycznego i zakresu wpływów politycznych, ekonomicznych i społecznych na kształtowanie się nowej przestępczości. Nie można już ograniczyć się tylko do rejestrowania zagadnień z dziedziny symptomatologii kryminalnej. Jest najwyższy czas po temu, aby zająć się etiologią przestępczości.

źródło opisu: Nota wydawcy

Anna | 2017-03-03