Alfabet

Okładka książki Alfabet David Diringer
Okładka książki Alfabet
David Diringer Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
577 str. 9 godz. 37 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Rodowody Cywilizacji
Tytuł oryginału:
THE ALPHABET, A KEY TO THE HISTORY OF MANKIND
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1972-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1972-01-01
Liczba stron:
577
Czas czytania
9 godz. 37 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Wojciech Hensel
Tagi:
pismo alfabet hieroglify runy historia powszechna
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
24 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1020
1011

Na półkach: ,

Triumf epigrafiki i paleografii w ładnym ceramowym opakowaniu, Historia pisma i alfabetu nie tylko dla ciekawych.

Triumf epigrafiki i paleografii w ładnym ceramowym opakowaniu, Historia pisma i alfabetu nie tylko dla ciekawych.

Pokaż mimo to

avatar
295
295

Na półkach: ,

Tytuł książki, jak sam autor zaznacza, jest nieadekwatny do treści, ponieważ zagadnienie "alfabetu" obejmuje ok 3/5 jej objętości. Właściwe rozważania są poprzedzone historią pisma nie-alfabetycznego, tj. np. znaków klinowych, hieroglifów oraz wielu innych, które funkcjonowały przed pojawieniem się alfabetu. Co ciekawe, ta część książki jest najbardziej interesująca. I tutaj dochodzę do wyjaśnienia tak niskiej oceny tego dzieła, chociaż zdaje sobie sprawę, iż uchodzi ono za klasyczne w swej tematyce. Otóż rozważania Diringera o alfabecie wyglądają trochę jak encyklopedyczny przegląd haseł. Wprawdzie poświęca on trochę miejsca sprawom najistotniejszym, lecz proporcja między nimi a miejscem poświęconym historii pism indyjskich i malajsko-polinezyjskich jest mocno zaburzona. Te drugie zajmują bardzo dużo miejsca w książce, co jest dla mnie kompletnie niezrozumiałe (jedyne wyjaśnienie jakie mi się nasuwa to fakt, iż pierwsze wydanie książki miało miejsce w 1948 r., a przez to dzieje alfabetu Indii z wprost niezliczoną ilością jego odgałęzień, mogło interesować czytelnika pochodzącego z Imperium Brytyjskiego),z uwagi na ich mocną egzotykę, oraz z powodu skupienia się autora na dosyć wątpliwych z punktu widzenia ujęcia syntetycznego detalach. To wszystko powoduje, że książkę przez ok. 200 stron czyta się bardzo ciężko.
ogólnie rzecz biorąc "Alfabet" nie spełnił moich oczekiwań. Polecić mogę go z zastrzeżeniem, że warto przeczytać jedynie fragmenty, gdyż balast informacji dotyczących Dalekiego Wschodu jest przytłaczający.

Tytuł książki, jak sam autor zaznacza, jest nieadekwatny do treści, ponieważ zagadnienie "alfabetu" obejmuje ok 3/5 jej objętości. Właściwe rozważania są poprzedzone historią pisma nie-alfabetycznego, tj. np. znaków klinowych, hieroglifów oraz wielu innych, które funkcjonowały przed pojawieniem się alfabetu. Co ciekawe, ta część książki jest najbardziej interesująca. I...

więcej Pokaż mimo to

avatar
352
94

Na półkach: ,

Ta książka uświadamia jak mało uwagi poświęcamy pismu, jak mało wiemy o jego powstaniu, pochodzeniu, i jak mocno związany jest z naszym rozwojem. Pismu, które kiedyś było hieroglifami, klinami, gdzieniegdzie nadal jest obrazkami. Czasami zanika, czasami ewoluuje, czasami trwa przez tysiąclecia. Używamy go z przyzwyczajenia, bez zastanowienia i możliwe, że dopiero gdy przejdziemy do ery „Po piśmie”, w ramach badań historycznych, ktoś ze zdumieniem odkryje pełny tytuł tej książki: „Alfabet, czyli klucz do dziejów ludzkości”.

Książka wydana u nas tylko raz, dosyć dawno, ale warta jest odkrycia, bo to istne kompendium wiedzy na mało doceniany przez nas temat. Co prawda o naszym abecadle (nie alfabecie) tu nie poczytamy, o runach słowiańskich musimy szukać informacji gdzie indziej (są wspomniane dosyć skrótowo),jednak objętość opracowania i tak jest pokaźna, co świadczy tylko o tym, że temat jest naprawdę obszerny.

Lektura dla ciekawych i dociekliwych – korzystajmy z faktu, że pisać i czytać każdy może, bo kiedyś to był przywilej jedynie dla wybranych. Chyba, że wystarczy nam graffiti, które ma się równie dobrze jak alfabet i sięga prehistorii. Ale to już inna opowieść...

Ta książka uświadamia jak mało uwagi poświęcamy pismu, jak mało wiemy o jego powstaniu, pochodzeniu, i jak mocno związany jest z naszym rozwojem. Pismu, które kiedyś było hieroglifami, klinami, gdzieniegdzie nadal jest obrazkami. Czasami zanika, czasami ewoluuje, czasami trwa przez tysiąclecia. Używamy go z przyzwyczajenia, bez zastanowienia i możliwe, że dopiero gdy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , ,

Czy rzeczywiście jest alfabet kluczem do dziejów ludzkości? Myślę, że nie jest kluczem jedynym, ale na pewno można go w ten sposób określić. W tej książce D. Diringer opowiada o jego historii zapoczątkowanej w pierwszej połowie II tysiąclecia p.n.e. w środowisku zachodniosemickim i późniejszym rozwoju na cały świat. Pierwsza część pracy poświęcona jest pismom niealfabetycznym, a więc różnego rodzaju hieroglifom, ideogramom i sylabariuszom. Do zasadniczego tematu przechodzi Autor dopiero około strony dwusetnej i po kolei omawia różne alfabety dawne i współczesne. Bardzo obszernie prezentuje np. alfabety azjatyckie i rozdziały na ten temat czytało mi się bardzo ciężko, gdyż nie ukrywam, że nie orientuję się w tematyce orientalnej. Najciekawsze są moim zdaniem te partie pracy, które dotyczą powstania alfabetu w kręgu semickim i te, które opowiadają o piśmie Greków i Rzymian. Książka zawiera bardzo wiele różnych tabel, zestawień i ilustracji. Dobrze wizualizuje przemiany tabela ukazująca w pierwszy kolumnach alfabet semicki, potem grecki, wreszcie łaciński. Wartościowa książka, choć pewne rozdziały czyta się z dużym trudem.

Tomasz Babnis

Czy rzeczywiście jest alfabet kluczem do dziejów ludzkości? Myślę, że nie jest kluczem jedynym, ale na pewno można go w ten sposób określić. W tej książce D. Diringer opowiada o jego historii zapoczątkowanej w pierwszej połowie II tysiąclecia p.n.e. w środowisku zachodniosemickim i późniejszym rozwoju na cały świat. Pierwsza część pracy poświęcona jest pismom...

więcej Pokaż mimo to

avatar
13
9

Na półkach:

Dobra książka popularno-naukowa o powstawaniu pisma

Dobra książka popularno-naukowa o powstawaniu pisma

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    100
  • Przeczytane
    37
  • Posiadam
    25
  • Historia
    5
  • Ceram
    2
  • Historyczne
    2
  • Prywatna biblioteczka
    1
  • [Rodowody cywilizacji][Ceram]
    1
  • 📜 Mitologie i bestiariusze, historia
    1
  • 2021
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Alfabet


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne