Alfabet

Tłumaczenie: Wojciech Hensl
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Rodowody cywilizacji". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
7 (13 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
THE ALPHABET, A KEY TO THE HISTORY OF MANKIND
pismo, alfabet, hieroglify, runy,
historyczna

Książka traktuje o pierwotnych środkach przekazywania myśli, o genezie i początkach pisma oraz niealfabetycznych systemach pisma, takich jak klinowe, hierograficzne, ideograficzne czy sylabiczne.
Część druga książki poświęcona jest wynalazkowi alfabetu, który Autor uważa za jeden z najdonioślejszych wynalazków w dziejach ludzkości.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Elevander | 2016-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2016

Czy rzeczywiście jest alfabet kluczem do dziejów ludzkości? Myślę, że nie jest kluczem jedynym, ale na pewno można go w ten sposób określić. W tej książce D. Diringer opowiada o jego historii zapoczątkowanej w pierwszej połowie II tysiąclecia p.n.e. w środowisku zachodniosemickim i późniejszym rozwoju na cały świat. Pierwsza część pracy poświęcona jest pismom niealfabetycznym, a więc różnego rodzaju hieroglifom, ideogramom i sylabariuszom. Do zasadniczego tematu przechodzi Autor dopiero około strony dwusetnej i po kolei omawia różne alfabety dawne i współczesne. Bardzo obszernie prezentuje np. alfabety azjatyckie i rozdziały na ten temat czytało mi się bardzo ciężko, gdyż nie ukrywam, że nie orientuję się w tematyce orientalnej. Najciekawsze są moim zdaniem te partie pracy, które dotyczą powstania alfabetu w kręgu semickim i te, które opowiadają o piśmie Greków i Rzymian. Książka zawiera bardzo wiele różnych tabel, zestawień i ilustracji. Dobrze wizualizuje przemiany tabela...

marek | 2015-09-17

Dobra książka popularno-naukowa o powstawaniu pisma

Anna | 2016-10-23
Na półkach: Ceram, Posiadam, Przeczytane